Budowa własnego domu jest dla nas jednym z największych wyzwań. Jednocześnie cały proces rozpoczyna się już na etapie wyboru fundamentów. To one bowiem stanowią podstawę całej konstrukcji i są jednym z najważniejszych jej elementów. Faktem jest, że domy szkieletowe wyróżniają sie względnie lekką konstrukcją, a to sprawia, że ich podstawa nie musi być aż tak masywna. Wobec tego, jakich rodzajów fundamentów używa się pod dom szkieletowy i czym się one charakteryzują?
Jakie rodzaje fundamentów pod dom szkieletowy?
Podstawą wyboru fundamentów pod dom szkieletowy jest poznanie ich rodzajów oraz zapoznanie się z ich ogólną specyfiką. Co więcej, konieczne jest także uwzględnienie ogólnych parametrów całego budynku oraz charakterystyki gruntu. Obecnie pod dom szkieletowy wykorzystywane są najczęściej dwa rodzaje fundamentów. Zaliczają się od nich:
- ława fundamentowa – można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów fundamentów pod dom szkieletowy. Ławy są prostopadłymi, betonowymi elementami, które podtrzymują zarówno ściany nośne jak i wewnętrzne ściany budynku. Wyróżniają się one tym, że przenoszą one ciężar budynku ze ściany fundamentowej prosto na grunt. W przypadku wykorzystania tego rodzaju fundamentów pod dom szkieletowy, nie jest wymagane dodatkowe zbrojenie.
- płyty fundamentowe – to rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku stawiania domu szkieletowego na gruncie, który nie może pochwalić się zbyt pokaźną nośnością. Te fundamenty wyróżniają się przede wszystkim tym, że ich położenie pod budynkiem zwykle jest szybsze i wymaga znacznie mniej pracy. Płyty fundamentowe są idealnie równą i gładką konstrukcją, na której wystarczy ułożyć warstwę izolacji, a następnie podłogę
Warto zauważyć, że wyżej wymienione rozwiązania mają zarówno swoje wady jak i zalety. Ich dokładniejsze poznanie, umożliwia podjęcie optymalnej decyzji.
Kiedy warto zastosować płyty, a kiedy ławy fundamentowe?
Fundament domu szkieletowego musi spełniać konkretne zadanie. Jest nim stabilizacja całej konstrukcji, a także równomierne przenoszenie obciążeń. Kiedy stoimy przed wyborem pomiędzy płytami, a ławami fundamentowymi, warto zastanawiać się jaki rodzaj budynku ma na nich stanąć?
Ławy fundamentowe sprawdzają się przy cięższych i większych konstrukcjach, a jednocześnie dają one możliwość wykonania podpiwniczenia. Z kolei płyty fundamentowe sprawdzą się o wiele lepiej w przypadku konstrukcji o nieco mniejszym ciężarze. Co więcej, w przeciwieństwie do ławy, płytę można wykonać nawet powyżej granicy przymarzania.
Jak dopasować fundament domu szkieletowego do rodzaju gruntu?
Fundament domu szkieletowego powinien być również perfekcyjnie dopasowany do rodzaju gruntu. Warto zwrócić szczególną uwagę na aspekt jego nośności, a także ewentualną obecność wód gruntowych.
Ławy fundamentowe wymagają solidnego gruntu, gdyż przy słabych i wilgotnych podłożach, będzie konieczność wykonania znacznie szerszego i wyższego fundamentu. W przypadku podłoża o słabej nośności, a także z dość dużym poziomem zawilgocenia, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się proste płyty fundamentowe.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.