Są takie pomieszczenia w domach, w których spędzamy każdego dnia sporo czasu na relaksie, zabawie czy spotkaniach ze znajomymi. Powinny być zatem wygodne i naprawdę praktyczne, a przy tym piękne i reprezentacyjne. Dużą rolę odgrywa w tym również prawidłowo zaplanowane oświetlenie, które trafia na przykład do salonu. Obok podstawowych rozwiązań warto zastosować modne i stylowe lampy dekoracyjne.
Czym wyróżniają się takie produkty? Gdzie je zamontować i na co zwracać szczególną uwagę, dobierając je? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Oświetlenie dekoracyjne w salonie – kwestia lampy czy źródła światła?
W pokojach dziennych stosuje się wiele rodzajów opraw oświetleniowych, które oczywiście wykorzystuje się do rozmaitych celów. Z jednej strony zapewniają warunki do pracy i wykonywania codziennych czynności. Z drugiej – to dzięki nim tworzy się odpowiedni klimat do przyjmowania gości lub relaksu w gronie rodzinnym.
Na nastrój wnętrza wpływa oczywiście oświetlenie dekoracyjne, które można podzielić na dwa podstawowe rodzaje produktów:
- ozdobne lampy,
- produkty emitujące światło budujące klimat.
Ozdobne lampy to stylowe produkty wpisujące się w konkretną aranżację pod względem formy, kolorystyki i zastosowanych materiałów. Zaliczają się one oczywiście do wszystkich przydatnych kategorii oświetleniowych – od lamp sufitowych i wiszących, przez ścienne, aż do modeli stojących, do znalezienia choćby na stronie AZzardo.
Aby zyskać klimat, nie potrzeba jednak rozbudowanych opraw. Czasami samo światło potrafi odmienić wnętrze. Dobrym tego przykładem są dyskretne oczka wpustowe i taśmy LED. Nie zajmują wiele cennego miejsca, można umieścić je na ścianach, sufitach, podłogach czy meblach. Bez trudu da się je wykorzystać nawet w ciasnych salonach, bez względu na wybrany nurt aranżacyjny.
Najmodniejsze lampy ozdobne w salonie – co wybrać?
Jakie lampy dekoracyjne wybrać do swoich wnętrz? Wszystko zależy od kompleksowego pomysłu na salon. Warto stawiać na modne oprawy główne, ale też oświetlenie boczne w tym kinkiety (również do podświetlenia dekoracji na ścianach) czy oprawy stojące (np. w kąciku telewizyjnym).
Jeśli chce się podkreślić reprezentacyjny charakter pomieszczenia lub jego części, warto pokusić się o ozdobną oprawę sufitową lub żyrandol. W nowoczesnych pokojach idealnie sprawdzają się modele designerskie, proste i geometryczne, wykonane z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. W salonach skandynawskich i boho mogą to być lampy z drewna z płóciennymi abażurami lub lampy kule z pergaminu czy papieru. Zwolennicy glamour powinni natomiast wybrać rozwiązania chromowane i mocno wypolerowane, często zdobione pięknie odbijającymi światło kryształkami.
Szczególnego klimatu wnętrzom dodają lampy stojące. Umieszcza się je zwłaszcza w strefie rekreacji i wykorzystuje wieczorową porą, by niepotrzebnie nie uruchamiać lampy głównej, a przy tym stworzyć nastrojowe warunki do odpoczynku. Mogą to być modele na trójnogach, prostej podstawie lub łukowym ramieniu, wykonane z rozmaitych materiałów, niemal w dowolnych wersjach kolorystycznych.
Źródła światła do salonu – jak zbudować klimat?
Gdy tworzy się oświetlenie dekoracyjne, nie można zapomnieć o samych źródłach światła. Obecnie dysponujemy szerokim wachlarzem produktów, również w wersji energooszczędnej.
Jakie rozwiązania sprawdzają się do dekoracji? Zazwyczaj w salonach stawia się na delikatnie rozproszone światło ciepłe, które sprzyja rekreacji i wypoczynkowi. Świetnie komponują się w miejscach o charakterze klasycznym lub retro.
Choć chłodniejsze tony pobudzają i zwiększają koncentrację, również one bywają przydatne jako oświetlenie ozdobne, przede wszystkim w salonach nowoczesnych, o syntetycznym i minimalistycznym wystroju.
Idealnie zaplanowany system oświetleniowy w salonie
Oświetlenie dekoracyjne może nie stanowi kluczowego elementu systemu świetlnego w pomieszczeniu. Równocześnie jednak to od niego zależy klimat. Właściwie dobrane lampy spajają całą aranżację, wpływają na nastrój użytkowników. Warto zatem o nich pamiętać, by stworzyć idealne warunki do codziennego działania.