Od kilku lat tapetowanie ścian jest na topie, dlatego też prawie w każdym domu znajdzie się chociaż jedna wytapetowana ściana. W sytuacji, gdy się nam znudzi w każdej chwili możemy ją usunąć i położyć w jej miejsce drugą, bardziej nowoczesną. Aby usuwanie tapety przebiegło szybko i skutecznie należy pamiętać o właściwej kolejności wykonywanie tej czynności oraz zapoznać się z kilkoma skutecznymi sposobami jak to zrobić prawidłowo.
Narzędzia niezbędne podczas usuwania starej tapety
Aby zdejmowanie tapety odbyło się szybko i sprawnie konieczne jest nie tylko zabezpieczenie podłóg, ale także przygotowanie odpowiednich narzędzi:
- Szpachelka malarska – można zastąpić ją skrobakiem malarskim, papierem ściernym lub szlifierką. Takie narzędzia przydadzą nam się podczas usuwania resztek tapety.
- Pędzel ławkowiec – za jego pomocą możemy rozprowadzać specjalistyczny płyn do usuwania tapet.
- Wiadro – do rozrobienia płynu do usuwania starych tapet z wodą. Wsiąka on w tapetę i ściąganie tapety będzie odbywało się całymi paskami
- Nożyk introligatorski
- Dziurkacze do tapety
- Szczotka do czyszczenia ścian
- Folia malarska
- Taśma papierowa
- Osłona na drzwi
- Parowy odklejacz
Jak zerwać starą tapetę ze ściany?
Jeśli nie wiesz, jak usunąć tapety ze ściany zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym praca będzie przebiegała szybko i sprawnie, a drzwi czy podłoga nie zostaną uszkodzone.
- Przygotowujemy pomieszczenie – na podłodze rozkładamy folię malarską, drzwi zabezpieczamy, a listwy oklejamy taśmą papierową. Na folii można rozłożyć również stare gazety lub ścierki, które będą skutecznie wchłaniały nadmiar wilgoci.
- Pokrywamy ściany środkiem do zrywania tapet – aby przygotować odpowiedni płyn, należy według zaleceń producenta na opakowaniu wymieszać go z wodą. Następnie smarujemy płynem ściany na całej długości, od sufitu po podłogę za pomocą pędzla. Aby sposób ten był bardziej skuteczny można wcześniej ponakuwać tapetę dziurkaczem.
- Etap zrywania tapety – gdy środek chemiczny wsiąknie w ścianę można zabrać się za zrywanie tapety. Samo zrywanie należy zacząć od góry, ciągnąć cały pasek ku dołowi, jednak pamiętaj by zrobić to pod kątem. Jeśli natomiast na ścianie pozostaną jej resztki to należy usunąć je za pomocą nożyka lub szpachelki.
- Wykończenie ściany – gdy uda nam się już usunąć całą tapetę, należy przygotować ścianę do położenia nowej. Konieczne jest dokładne umycie ściany w celu usunięcia z niej resztek kleju. Należy uważać, by nie zmoczyć zbytnio ściany. Ostatnim krokiem jest wygładzenie ściany i pozbycie się powstałych rys i zagłębień. Należy wypełnić je masa szpachlową, a po jej wyschnięciu wygładzić szlifierką lub papierem ściernym. Zostaje nam już tylko zagruntowanie.
7 sposobów na usuwanie tapety
Aby usuwanie starej tapety odbyło się szybko, skutecznie, a przy tym nie zniszczyło ściany, należy zapoznać się z kilkoma domowymi sposobami.
1. Płyn do usuwania tapet
Na rynku istnie ich spory wybór, jednak praktycznie wszystkie należy mieszać z wodą. Ważne jest by wykonać to zgodnie z zaleceniami producenta, dokładnie tak jak jest to napisane na opakowaniu. Po połączeniu z wodą i dokładnym wymieszaniu możemy przystąpić do smarowania płynem tapety na całej jej powierzchni za pomocą pędzla lub wałka. Gdy specyfik wsiąknie, przystępujemy do jej zrywania, od góry ku dołowi oraz pod kątem. Gdy zauwazymy pozostałości po tapecie to usuwamy je za pomocą szpachelki, jeśli na ścianie pojawiły się rysy lub bruzdy, wypełniamy je masą szpachlową.
2. Wałek do usuwania tapet
Wałek posiada w swoim wyposażeniu niewielkie kolce. Wykorzystuje się go do nakłuwania tapety, wspomaga usuwanie tapety. Przez dziurki wnika środek chemiczny i rozpuszcza klej. Usuwanie tapety winylowej za pomocą wałka jest bardzo skuteczne, ponieważ pokryta jest ona materiałem wodoodpornym.
3. Usuwanie tapety parą
Najbardziej oporna do usunięcia jest stara tapeta, która jest na ścianie przez kilka lat. Najskuteczniejszą metodą na jej usuniecie jest para wodna, dzięki niej tapeta najprawdopodobniej odejdzie od ściany sama. Możemy w tym celu użyć myjki parowej, żelazka parowego lub odklejacz parowy. Przesuwamy parę na całej powierzchni i powoli odrywamy.
4. Metylan do usuwania tapet
Na rynku znajdziemy Metylan Remover, dzięki któremu będziemy mogli skutecznie ściągnąć stare tapety. Aby produkt ten należy wymieszać z wodą według zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Produkt ten najprawdopodobniej niejednej osobie kojarzy się z lejem do tapet, jednak firma posiada w swojej ofercie również produkt chemiczny, który ułatwia jej usunięcie.
5. Usuwanie tapety wodą z octem
W spryskiwaczu mieszamy ocet z wodą w proporcjach pół na pół. Pryskamy roztworem całą powierzchnię wytapetowanej ściany i pozostawiamy na co najmniej pół godziny, by dobrze wsiąkł. Dzięki octowi zrywanie tapety będzie przebiegało łatwiej i szybciej.
6. Usuwanie tapet na sucho
Usuwanie starych tapet metodą na sucho jest bardziej pracochłonne. Aby czynność została przeprowadzona skutecznie należy oderwać jej róg i lekko pociągając podważać ją szpachelką. Nie należy się śpieszyć, by papier nie został urwany w kawałku. Konieczne jest także zachowanie ostrożności, by nie uszkodzić ściany, w innym wypadku powstaną zadrapania i rysy, które trzeba będzie zaszpachlować.
7. Usuwanie tapety na mokro czystą wodą
Jest to czynność szybsza i łatwiejsza niż przy metodzie na sucho. Aby usunąć tapetę należy namoczyć ją mokrą gąbką, ściereczką lub spryskać spryskiwaczem. Konieczne jest zmoczenie jej dwukrotnie, by woda dobrze wsiąkła w papier. Po odczekaniu kilkudziesięciu minut możemy przystąpić do jej odklejania. Ciągniemy za jeden róg, pod kątem w dół.
Którą tapetę jest łatwiej usunąć?
Na rynku mamy wiele rodzajów tapet. Niektóre są proste w usunięciu inne natomiast bardziej oporne, ponieważ mają na przykład powłokę wodoodporną. Najprościej jest usunąć oczywiście tą papierową, która szybko chłonie wodę. Trudniejsze natomiast i bardziej czasochłonne są tapety fizelinowe. Najtrudniejszymi tapetami na ścianie, jeśli chodzi o ich zerwanie są te z włókna szklanego i winylowe. Są one odporne na wodę, konieczne jest więc zrywanie ich wierzchnich powłok, a dopiero przystępujemy do warstwy wewnętrznej. Całą czynność należy więc wykonać dwukrotnie. Dodatkowo należy wiedzieć, że podczas zrywania tapet z włókna szklanego bardzo często usuwa się wraz z nimi tynk, który należy ponownie położyć. W tym przpadku pomocna będzie również szlifierka.
Zrywanie starej tapety – jak to zrobić?
W sytuacji, gdy chcemy usunąć starą tapetę, która “wisi” na naszych ścianach od wieku trzeba liczyć się z tym, że będzie to proces czasochłonny i może nie należeć do łatwych. Konieczne jest pamiętanie, aby przed przystąpieniem do jej usuwania usunąć ze ściany wszystkie gwoździe, wkręty czy haczyki, które mogą uszkodzić ścianę lub sprawić, że papier nie będzie odchodził w jednym kawałku. Starą tapetę można również wcześniej nakłuć na całej powierzchni dziurkaczem lub specjalnym wałkiem do tapet, by środek rozpuszczający klej lub najzwyklejsza woda miały możliwość przedostania się pod nią. Na pewno ułatwi nam to pracę i dzięki temu cały proces zajmie mniej czasu.
Podsumowanie
Zrywanie starej tapety nie jest trudne, niema konieczności więc zatrudniania firmy remontowej. Po zapoznaniu się z naszym artykułem i domowymi metodami na usunięcie tapety na pewno poradzisz sobie z tym sam. Konieczne jest dobranie odpowiedniej metody do rodzaju tapety, w innym przypadku najprawdopodobniej uszkodzimy ścianę i konieczny będzie mały remont, a przynajmniej położenie nowego tynku. Warto jest pamiętać o tapetach winylowych z włókna szklanego, które odporne są na wilgoć i konieczne jest dwukrotne jej usuwanie, ściąganie warstwy wierzchniej, a dopiero później właściwej.
Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ściany przed położeniem nowej tapety. Należy ją dokładnie wyczyścić wilgotną ściereczką z pozostałości starego kleju i pokryć ją gruntem, gdy będzie zupełnie sucha.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.