Zarówno grzyba jak i pleśń w mieszkaniu są poważnym problemem. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Należy się ich jak najszybciej pozbyć. Oczywiście na rynku istnieje wiele profesjonalnych produktów, za pomocą których będziemy w stanie pozbyć się ich raz na zawsze, istnieją firmy, które specjalizują się w tego rodzaju sprawach, a czasem potrzebne jest kucie tynku. My przedstawimy Państwu kilka skutecznych sposobów, dzięki którym zarówno pleśń jak i trudny do usunięcia grzyb na ścianach zniknie.
Grzyb czy pleśń na ścianie – jakie są różnice?
Zarówno pleśń jak i grzyb lubią miejsca wilgotne i w takich najczęściej występują, niestety dodatkowo rozwijają się bardzo szybko i w mgnieniu oka zaczynają pokrywać coraz większą powierzchnię ściany czy sufitu. Najważniejszy jest więc czas, nie należy zwlekać z usunięciem go. Oba te wykwity występują w kolorach czerni, szarości, zieleni i brązu. Nie każdy wie, że są to dwa osobne problemy i pozbyć się ich należy w inny sposób.
- Pleśń – pojawia się zazwyczaj na suficie i ścianie. Łatwo ją usunąć i jest szkodliwa dla zdrowia. Jej pożywką jest tłuszcz i kurz.
- Grzyb – niestety ciężko się go pozbyć i wnika w strukturę różnych powierzchni. Wydziela brzydkie zapachy oraz ma działanie rakotwórcze.
Należy wiedzieć jedno – jeśli w naszym domu występuje pleśń lub grzyb to konieczne jest jak najszybsze go usunięcie, ponieważ dwa wykwity sa bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Skąd bierze się grzyb na ścianie?
Najczęstszym powodem, poprzez który mamy problemy z grzybem na ścianie są zaniedbania budowlane. Konieczna jest odpowiednia termoizolacja, w innym przypadku dochodzi do wychłodzenia fragmentów ściany, a co za tym idzie kondensacji pary wodnej. Są to idealne warunki dla grzybów i pleśni.
Istnieją sposoby, dzięki którym sami będziemy mogli pozbyć się grzyba ze ściany. Mimo, że jego pozbycie jest trudne to jest to możliwe. Oczywiście nie wystarczy zamalować zagrzybionej ściany, konieczne jest skucie tynku. Jeśli natomiast nie uda nam się pozbyć grzyba w domowy sposób warto jest skorzystać z profesjonalnej firmy.
Przyczynami grzyba na ścianie są także:
- Przemarzające ściany – konieczne jest osuszenie ścian i sprawdzenie tynku
- Woda z gruntu – konieczna jest izolacja fundamentów
- Przeciekająca kanalizacja – konieczne jest jej sprawdzenie i usunięcie usterki
- Nieszczelne rynny – woda spływająca bezpośrednio na ścianę ma wpływ na występowanie grzyba wewnątrz domu
- Nieodpowiednia wentylacja – wspomogą ją okna z nawiewnikami i częste wietrzenie
Jak usunąć pleśń ze ściany? Co trzeba zrobić na początku?
Pierwsza rzeczą, którą należy wykonać, jest poprawienie błędów budowlanych. Konieczny jest również remont i położenie nowej warstwy izolacyjnej, w innym przypadku problem nawróci. Bardzo istotne jest także dokładne osuszenie ściany i zamontowanie grzejników w pobliżu okien.
Druga nie mniej istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, aby przepływ powietrza był systematyczny.
Jak pozbyć się grzyba na ścianie w kilku krokach?
1. Ustalenie przyczyny
Aby usuwanie grzyba ze ścian było skuteczne, to pierwszym najważniejszym krokiem jest ustalenie jej przyczyny oraz zlikwidowanie jej. Pomogą w tym także: zamontowanie odpowiedniej wentylacji, nawiewników okiennych i drzwiowych oraz wywietrzenie pomieszczenia.
2. Usuwanie grzyba
Likwidacja grzyba na ścianach zależna jest od tego jak duża powierzchnia jest zainfekowana. W przypadku małej ilości wystarczą środki grzybobójcze, które możemy zakupić w sklepach budowlanych. W sytuacji, gdy grzyb jest duży i wnika głęboko w ścianę konieczne będzie skucie tynku.
3. Odnowienie
Po skuciu muru należy zabezpieczyć go profesjonalnym środkiem, osuszyć i położyć nowy tynk. Dopiero później możemy ścianę pomalować. W tym celu najlepiej wykorzystać farby o właściwościach przeciwgrzybicznych, przeciwbakteryjnych i przeciwdrożdżakowych.
Domowe sposoby na usunięcie grzyba ze ściany
Zanim zaczniemy usuwać grzyba ze ściany, konieczne jest ustalenie jaka jest tego przyczyna. Konieczne jest również dokładne osuszenie miejsca występowania problemu. Aby skutecznie przeprowadzić usuwanie grzyba ze ściany należy sięgnąć po skuteczne, domowe sposoby.
- Preparat biobójczy – przed jego użyciem konieczne jest wyszorowanie ścian za pomocą szorstkiej szczotki.
- Soda oczyszczona – skutecznie usunie grzyb i specyficzny zapach, należy wymieszać ją z wodą tak, by powstała piana, która należy nanieść na zabrudzenie i pozostawić go na co najmniej godzinę.
- Ocet spirytusowy – należy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:4.
- Sól – chłonie ona wilgoć, dlatego należy rozłożyć miseczki z nią w całym pomieszczeniu. Mieszamy ją z woda i nakładamy na grzyba.
- Czosnek – mieszamy pół szklanki octu, 4 ząbki czosnku, 2 łyżeczki czosnku w granulacie. Grzyb na ścianie posypujemy sodą oczyszczoną i nakładamy wcześniej przygotowany preparat.
- Skucie tynku – jeśli żaden preparat nie jest skuteczny, konieczne jest skucie tynku i położenie nowego.
Co zrobić, jeśli domowe sposoby nie pomogły?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić zanim zabierzemy się za usuwanie zagrzybiałych ścian w naszych mieszkaniach lub domach jest ustalenie przyczyny i całkowite jej usunięcie. W innym przypadku nasza mozolna praca na pewno pójdzie na marne, a problem powróci.
W sytuacji, gdy domowe sposoby zawiodły, konieczne jest niestety skuwanie ściany w miejscu występowania grzyba. Gdy skujemy tynk do muru, należy oczyścić ścianę i dokładnie ją umyć. Zanim zaczniemy odbudowywać ścianę powinniśmy zabezpieczyć mur profesjonalnym środkiem, który będzie skutecznie zapobiegał ponownemu występowaniu grzyba. Gdy całość będzie już całkowicie sucha, wtedy możemy zabrać się za jej ponowne otynkowanie i odmalowanie. Warto jest w tym celu wybrać specjalną farbę, która ma właściwości przeciwgrzybiczne dla wzmocnienia efektu.
Można także skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Ważne jest jednak, by miała ona doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu problemów i znała się na swojej pracy.
Preparat grzybobójczy – skuteczny zabójca grzyba
Na rynku istnieje wiele preparatów grzybobójczych, które spełniają swoją funkcję zapewniając klientom stuprocentową skuteczność. Bardzo ważne jest, by stosować go według zaleceń podanych przez producenta. Jeśli więc preparat nie jest gotowy do użycia i konieczne jest jego “rozrobienie” to powinny być to dokładnie takie proporcje, jakie podane są na opakowaniu. Dodatkowo możemy wykorzystać je nie tylko na ścianę, ale także na: uszczelki, spoiny, tworzywa sztuczne czy drewno.
Skuteczne usuwanie grzyba ze ścian jest ciężkie i czasochłonne jednak nie mniej możliwe. Można wykorzystać w tym celu domowe sposoby lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która ma doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu problemów. Być może okaże się, że istnieje potrzeba skucia tynku, jeśli jednak jest to konieczne to nie powinniśmy się przed tym bronić. W innym przypadku problem nawróci, niezależnie od tego, ile pieniędzy wydamy na preparaty czy firmy zajmujące się tego typu pracami.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.