karaluch na przescieradle

Jak pozbyć się karaluchów i prusaków z domu? 10 skutecznych sposobów

Zarówno karaluchy jak i prusaki są w naszych domach największymi szkodnikami, których chcemy się szybko i skutecznie pozbyć.

Jak odróżnić karaluchy i prusaki?

Zarówno karaluchy jak i prusaki z wyglądu nie przypominają milutkich robaczków, wręcz przeciwnie – wywołują odrazę i wstręt i nie chcemy mieć ich w naszych domach. Aby wiedzieć jak się ich pozbyć należy wiedzieć czym są dane szkodniki.

  • Karaluchy – uwielbiają wilgotne i zaciemnione miejsca, żyją około dwóch lat i niestety rozmnażają się przez cały rok. Prowadzą nocny tryb życia i są osobnikami, które są wszystkożerne. Żywią się pieczywem, owocami, warzywami i produktami sypkimi takimi jak mąka czy cukier. Niestety przenoszą one wiele różnych chorób takich jak: dżuma, cholera czy gruźlica. Dodatkowo mają one na sonie ponad 80 drobnoustrojów i przenoszą wirusy, grzyby i grypę, wywołują także alergię.
  • Prusaki – lubią ciepłe i wilgotne miejsca, wchodzą do pokarmu: mąki, cukru, przypraw. Dodatkowo uwielbiają owoce i warzywa oraz pieczywo. Niestety zanieczyszczają swoimi odchodami pożywienie, które nie nadaje się do spożycia. Gdyby tego było mało uszkadzają tapety, ubrania i książki. Przenosza też choroby: gruźlicę, dżumę, tężec, czerwonkę, biegunkę, trąd i cholerę oraz pasożyty, na przykład glisty.

Skąd karaluchy i prusaki biorą się w domu?

Jeśli chodzi o to skąd się biorą to:

  • Można przynieść je ze sklepu w zakażonych pokarmach
  • Zamieszkują blokowe zsypy
  • Wnosimy je ze starymi meblami
  • Przynosimy je z używanymi rzeczami
  • Zamieszkują u naszych sąsiadów

Niestety jedno jest pewne, jeśli zauważymy te szkodniki w naszym domu to możemy być pewni, że przyjdą za nimi inne osobniki, tworząc prawdziwą plagę. Biorąc pod uwagę to, że każdy z nich się rozmnaża.

karaluch

Kiedy wiemy, że w naszym domu pojawiły się karaluchy lub prusaki?

Na początku możemy nie wiedzieć, że karaczany zamieszkują w naszym domu. Zauważymy je dopiero wtedy, gdy pojawi się więcej osobników i zaczną wędrować po całym domu w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli więc zauważymy jednego szkodnika to możemy być pewni, że jest ich znaczenie więcej. Należy przejrzeć wszystkie szafki z pożywieniem oraz łazienkę w poszukiwaniu ich gniazd. Gdzie ich szukać?

  • Pod zlewem
  • Szafki kuchenne
  • Pod umywalką
  • Okolice rur CO
  • W śmietniku
  • Pod listwami podłogowymi
  Moskitiera na drzwi, okno i taras - jak ją samodzielnie zrobić?

5 domowych sposobów na karaluchy

Szkodniki w naszym domu nie oznaczają od razu konieczności wzywania firmy dezynsekcyjnej czy używania kilkunastu środków chemicznych, tracąc przy tym sporą sumę pieniędzy. Można natomiast zastosować kilka naturalnych i domowych sposobów. Zwalczanie karaluchów nie jest trudne i możemy zająć się tym sami:

Sposób pierwszy – porządki

Najlepsze sposoby na karaluchy to pozbawienie ich dostępu do wody i pokarmu. Należy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić to przesypanie sypkiego pokarmu do szczelnych pojemników. Szkodniki te potrafią wgryźć się w foliowe torebki, by dostać się do jedzenia. Dodatkowo należy używać pojemników na śmieci, które są owadoszczelne i zalać wrzątkiem wszystkie otwory ściekowe, zarówno w zlewie jak i w umywalkach.

Sposób drugi – maść siarkowa

Do pojemnika należy włożyć wszystkie produkty, które skutecznie przyciągną karaluchy. Mogą być to owoce, warzywa oraz bułkę nasmarowaną maścią siarkową. Kiedy wejdą one do środka należy zalać miseczkę wrzącą wodą. Dzięki temu uśmiercimy szkodniki i pozbędziemy się ich raz na zawsze.

Sposób trzeci – piwo

Jest to napój, który zwabi karaluchy. Aby zwabić je w jedno miejsce można namoczyć w nim stare szmatki i rozłożyć je w całym mieszkaniu, zwłaszcza w miejscach, które są niedostępne dla dzieci i zwierząt domowych. Jeśli chodzi o jego działanie to sprawia, że karaluchy będą nie przytomne, należy je wówczas zebrać do pojemnika, zalać wrzątkiem lub spalić. Za pomocą piwa można również wykonać domową pułapkę. Wlewamy je do słoika i stawiamy podpory, by karaluchy mogły dostać się do jego wnętrza. Najprawdopodobniej utopią się w napoju, jeśli jednak tak się nie stanie, zdobędziemy pewność, że nie będą miały możliwości wyjścia.

Sposób czwarty – kawa

A dokładnie jej fusy. Należy postępować jak powyżej w metodzie z piwem. Wsypujemy fusy po kawie do słoika i umożliwiamy karaluchom wejście do środka. Nie wyjdą z pułapki, a rano możemy zalać je wrzątkiem. Jest to skuteczny sposób na pozbycie się tych szkodników.

Sposób piąty – żel

  Jaki zamek do drzwi zewnętrznych wybrać? Kompletny poradnik

Na rynku znajdziemy wiele żeli na karaluchy, w swoim składzie zawierają trutkę. Jest to bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu pozbędziemy się nie tylko pojedynczych osobników, ale również całych gniazd. Żel wydziela hormon, który ściąga karaluchy, a dodatkowo jest ich przysmakiem. Gdy już się najedzą wracają do swoich gniazd, gdzie padają. Martwymi osobnikami żywią się pozostałe robaki, które również są zatruwane. Jest jednak jedno “ale”, ponieważ środek ten jest bardzo niebezpieczny zarówno dla zwierząt domowych jak i dla dzieci. Dlatego też konieczne jest umieszczanie go miejscach niedostępnych.

Zanim sięgniemy po profesjonalne środki owadobójcze warto jest spróbować zwalczyć prusaki w domu domowymi, naturalnymi sposobami.

Sposób szósty – woda

Konieczne jest odcięcie ich od wody, jeśli więc mamy problem z systemem wodociągowym to musimy go naprawić. Nie tylko to, ponieważ musimy naprawić także cieknący kran, przesypać sypki pokarm do szczelnych pojemników, a odpływy wyparzyć wrzątkiem.

Sposób siódmy – pietruszka

Zwalczane prusaków za pomocą pietruszki jest jedną z najskuteczniejszych metod. Nie jest to skomplikowane, ponieważ wystarczy pokroić świeżą pietruszkę i pozostawić w łatwo dostępnym miejscu. Gdy szkodniki przyjdą się pożywić, należy zebrać je do szklanego pojemnika wraz z zielenina i zalać wrzątkiem.

Sposób ósmy – kwas borowy

Pieczywo moczymy w kwasie borowym i pozostawiamy w miejscu łatwo dostępnym, na przykład na szafkach kuchennych. Odwieczne pytanie: jak pozbyć się prusaków? Przestanie istnieć.

Sposób dziewiąty – płytka na prusaki

Dzięki płytce na prusaki, szkodniki te raz na zawsze wyniosą się z naszych mieszkań i domów. Płytki działają około 3 miesięcy, po tym czasie konieczna jest jej wymiana na nowy. W innym przypadku robaki wrócą.

Sposób dziesiąty – groch

Groch sam w sobie nie przyciągnie prusaków. Konieczne jest ubijanie go tak długo, aż uzyskamy mąkę, do której należy dodać cukier i gips. Po wymieszaniu wszystkich składników rozsypujemy ją w niedostępnych miejscach. Prusaki rano będą już martwe, zbieramy je więc i zalewamy wrzątkiem.

Profesjonalna dezynfekcja, która pomoże pozbyć się karaluchów

Oczywiste jest, że profesjonalne firmy posiadają odpowiedni sprzęt i preparaty. Jest to dokładnie to, co odstrasza karaluchy i prusaki. Cały proces przeprowadza się w całym domu. Jeśli natomiast mieszkamy w bloku to konieczne jest przeprowadzenie dezynfekcji również:

  • Na klatkach schodowych
  • We wszystkich mieszkaniach
  • Na korytarzach
  • W zsypach
  • W piwnicach
  Jakie uszczelki do kabiny prysznicowej wybrać?

Jeśli jednak nie zrobimy tego w całym bloku, tylko w naszym mieszkaniu to na czas dezynfekcji wyniosą się one do sąsiadów i znów do nas wrócą.

usuwanie karaluchow

Czy karaluchy i prusaki są niebezpieczne?

Niestety zarówno karaluchy jak i prusaki są niebezpieczne dla ludzi, ponieważ nie tylko zakażają jedzenie bakteriami i pleśnią, ale również przenoszą choroby. Są to między innymi:

  • Pasożyty
  • Gruźlica
  • Tyfus
  • Cholera
  • Trąd

Konieczne jest ich jak najszybsze wytępienie. Chorobami zagrożeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta domowe. Jeśli alergicy mają z nimi do czynienia to wywołać mogą one nie tylko nasilone objawy, ale również mogą doprowadzić do reakcji alergicznych.

Jak zapobiegać pojawianiu się prusaków i karaluchów?

Zanim zaczniemy walczyć z tymi szkodnikami, możemy ustrzec się przed nimi. Nie wystarczy tylko utrzymywać w domu porządku, wynosić śmieci, sprzątać resztek jedzenia czy zamykać szczelnie sypkich produktów. Konieczne jest także:

  • Likwidacja szczelin, dziur i otworów przez które mogą wejść do pomieszczeń
  • Temperatura w domu powinna być niższa
  • Usuwanie resztek mydeł, balsamów i innych kosmetyków
  • Możemy rozłożyć w mieszkaniu liście laurowe, ich zapachu nie lubią zarówno karaluchy jaki prusaki

Jakich zapachów nie lubią karaluchy i prusaki?

Aby skutecznie pozbyć się szkodników z naszego domu, możemy wykorzystać produkty, które odstraszą je. Robaki te najzwyczajniej nie lubią zapachów, które zatykają ich receptory węchu. Zapachami, których unikają są między innymi:

  • Czosnek
  • Tytoń
  • Lakiery
  • Farby
  • Chemikalia
  • Zioła: mięta, anyż, eukaliptus, piołun, wrotycz, liść laurowy
  • Rośliny domowe: melisa, rumianek, pelargonia
  • Oleje: eukaliptusowy, eteryczny, anyżowy, miętowy, melisowy, z drzewa herbacianego

Po pierwsze przede wszystkim możemy spróbować pozbyć się karaluchów i prusaków za pomocą domowych sposobów i naturalnych składników. Jeśli jednak to nie przyniosło efektu lub mieszkamy w wielorodzinnym bloku to najskuteczniejsze będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy dezynfekującej.