moskitiera

Moskitiera na drzwi, okno i taras – jak ją samodzielnie zrobić?

Owady, zwłaszcza wieczorową porą w upalne dni są dla ludzi prawdziwym utrapieniem. Nocne bzyczenie komarów nie pozwala nam spokojnie spać, a latające muchy zanieczyszczają nasze jedzenie. W co trzecim domu zauważyć możemy moskitiery na oknach, tarasach i drzwiach, zdarza się, że ich cena nie jest zbyt niska. Na szczęście w obecnych czasach takie elementy możemy wykonać sami, zaoszczędzając przy tym sporo gotówki.

Moskitiera – dlaczego warto ją mieć?

Przede wszystkim na początek warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest moskitiera. Otóż jest to specjalna bardzo drobna siatka, która występuje w różnych formach, różniąc się od siebie sposobem zapięcia, materiałem oraz wykonaniem.

Moskitiera zamontowana we wszystkich otworach naszego domu uchroni nas przed prawdziwą plagą owadów, które za wszelką cenę chcą dostać się do naszych wnętrz, często najzwyczajniej uprzykrzając nam życie. Dzięki niej możemy w upalny dzień otworzyć wszystkie okna i drzwi, zapewniając sobie tym samym dostęp do świeżego powietrza, jednak wejścia dla owadów sa całkowicie zabezpieczone.

moskitiera

Moskitiera – co będziesz potrzebować, aby ją zrobić?

Pierwszą i podstawową rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę zanim przystąpimy do wykonania moskitiery na okno czy drzwi są jego wymiary. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieli jaką ilość materiałów musimy przygotować. Co zatem będzie nam potrzebne do wykonania moskitiery?

 • Siatka na owady – zakupimy ją w sklepach budowlanych. Najlepiej jest wybrać taką, którą kupuje się na metry, aby w razie czego móc przyciąć ją sobie samodzielnie, według uznania. Do wyboru mamy również kolory, od białego, poprzez odcienie szarości aż do czerni.
 • Taśma dwustronnie klejąca
 • Taśmę jednostronnie klejąca
  Basen kanadyjski - idealne rozwiązanie na gorące lato

Jeśli chcemy wykonać moskitierę na drzwi lub taras należy przygotować również:

 • Profile aluminiowe lub drewniane. Najpopularniejszymi są te pierwsze, ponieważ występują w formie samozamykających się zawiasów lub rozsuwane na boki
 • Zawiasy
 • Narożniki

Moskitiera ramkowa – jak ja wykonać samemu?

Wiele osób zastanawia się jak zrobić moskitierę na drzwi. Oczywiste jest, że najlepszym wyborem będzie ta ramkowa. Składa się ona z metalowej lub drewnianej ramki i siatki PCV lub siatki materiałowej. W sklepach internetowych i stacjonarnych kupimy gotowe ramki aluminiowe, na która należy przykleić pasek taśmy klejącej, wyciąć siatkę na wymiar i naciągając ją ostrożnie przykleić do ramy.

Jeśli chodzi o montaż to do wyboru mamy metodę:

 • Bezinwazyjną – w miejscu taśmy dwustronnej przyklejamy tą jednostronną i przykleić ramę do ramy okna
 • Inwazyjną – ramę można przykręcić za pomocą kołków

Jak zrobić moskitierę na drzwi?

Tworząc moskitierę na drzwi musimy pamiętać o tym, że drzwi musza się dobrze otwierać i zamykać. Najlepiej w tym celu sprawdzi się ta z ram aluminiowych, która powinna posiadać aluminiowe uchwyty zaciskowe oraz zawiasy. Ramy powinny również pasować idealnie do drzwi i zostać zamontowane na ościeżnicach.

Moskitiera na balkon – jak ją zrobić?

Moskitiera na taras lub na balkon powinna być z samozamykającymi się zawiasami, jest to duże ułatwienie w korzystaniu. Można w łatwy i szybki sposób zrobić ją samemu, w jaki sposób? Korzystając z kilku prostych kroków:

 1. Należy w bardzo dokładny sposób wymierzyć drzwi balkonowe
 2. Kolejnym krokiem jest precyzyjne wycięcie aluminiowych elementów, można zrobić to za pomocą szlifierki.
 3. Gdy wszystkie elementy są gotowe przystępujemy do składania całości za pomocą śrub
 4. Siatkę należy dokładnie rozłożyć na ramie i naciągnąć ją. Przyciskamy ją do ramy za pomocą gumowej uszczelki, tak by była nieruchoma.
 5. Gdy rama jest już zmontowana należy przymocować ją do ościeżnicy, za pomocą śrub.
 6. Ostatnim krokiem jest regulacja zawiasów, tak by moskitiera spokojnie się otwierała i zamykała
  Renowacja mebli drewnianych krok po kroku, czyli odnawianie mebli ze starego drewna

moskitiera na oknie

Jak zrobić moskitierę na okno?

Moskitiera na okno jest jedną z najłatwiejszych w montażu. Niema konieczności tworzenia aluminiowej ramy, ponieważ najczęściej stosowaną metodą jest siatka na owady przyklejona na taśmę klejącą do ramy okna.

 • Docinamy siatkę na wymiar okna
 • Na ramę okna naklejamy taśmę klejącą dwustronną
 • Przykładamy siatkę, naciągając ją delikatnie, przyklejamy do taśmy
 • Gdy siatka jest już przyklejona, konieczne jest przyklejenie w miejscu taśm drugą, jednostronnie klejącą

Ważne jest, aby nie pozostawiać na ramie okna żadnego z klejących miejsc, ponieważ, gdy zamkniemy okno, przyklei się ono do ramy, a podczas jego otwierania cała praca zostanie zniszczona.

Jak zrobić moskitierę na taras?

Jeśli chodzi o moskitierę na taras to przybiera ona różne formy, zależnie od tego w jaki sposób otwierają się drzwi. Jeśli są to drzwi przesuwne, to najlepiej sprawdzą się siatki rolowane lub zwijane, ważne jest jednak, by pamiętać o ich zamykaniu. Jeśli drzwi otwierają się standardowo to najprostszą moskitierą będzie ta na ramie. Jeśli chodzi o jej montaż to możemy wykonać go za pomocą wkrętów, tak by podczas silnego wiatru lub szarpnięcia nie odpadła.

moskitiera na balkonie

Ramka do moskitiery – z czego ją zrobić?

Ramę do moskitiery na drzwi lub taras można wykonać za pomocą listew aluminiowych. Na rynku znajdziemy również te gotowe, które możemy zamówić na wymiar. Niektórzy decydują się również na wykonanie ich z drewna, jednak konieczne jest montowanie ich na zewnątrz, ponieważ utrudniają one zamykanie drzwi. Ważne jest także, by je odpowiednio zaimpregnować, w innym przypadku pod wpływem deszczu i słońca w krótkim czasie zostanie zniszczona.

Montaż moskitiery – jak to zrobić?

Moskitierę można zamontować na kilka sposobów, zależnie od tego w jakim miejscu ją montujemy i jakie ma spełniać dodatkowe funkcje. Otóż te na drzwi i taras muszą być nie tylko odpowiednio zamontowane, by nie upadły, ale musza się także otwierać. Konieczne jest więc zamontowanie je za pomocą wkrętów, na stałe. Dużym ułatwieniem są gotowe zasłonki na owady, które kupimy w sklepach budowlanych, można przyczepiać je za pomocą taśmy na rzepy.

  Jak ukryć kable od telewizora? 10 najlepszych sposobów

Jeśli chodzi o montaż moskitiery na oknie to skuteczne są te przyklejane na tasiemki dwustronne, montowane na ościeżnicy, które w żadnym razie nie utrudniają ich zamykania.

Czy warto używać moskitiery?

Moskitiery posiadają wiele zalet, dzięki temu są tak chętnie wybieranymi elementami zabezpieczającymi nasze mieszkania.

 • Są one praktyczne – oprócz tego, że siatka ma chronić nasze wnętrza przed wszędobylskimi owadami, to przepuszcza ona także świeże powietrze
 • Moskitiery są całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych
 • Można montować je w każdym pomieszczeniu, zarówno w oknach jak i drzwiach, niezależnie od wymiarów
 • Są one bardzo proste w montażu, niema więc konieczności zatrudniania fachowca
 • Jest to montaż, który może posłużyć nam kilka kolejnych lat, ponieważ żadne warunki atmosferyczne nie wpływają na ich stan

Podsumowanie

Moskitiery na okna, drzwi i tarasy można montować zarówno w domach jednorodzinnych jak i w blokach. Jest to bardzo skuteczny element, który na celu ma zabezpieczenie nas przed owadami pojawiającymi się wewnątrz. Dzięki nim możemy również mieć otwarte okna przez cały dzień i noc, ciesząc się świeżym, letnim powietrzem.