Nie tylko parametry techniczne i estetyka są ważne podczas wybierania drzwi. Należy również wziąć pod uwagę ich prawidłowy montaż, by w przyszłości nie powstawały mostki termiczne a ciepło nie było utracane. Źle wstawione drzwi zewnętrzne mogą skutkować zatrzaskiwanie się ich, samoistnym otwieraniem lub oporem przy zamykaniu.
Najważniejsze parametry drzwi zewnętrznych
Przed montażem drzwi wejściowych do domu powinniśmy wybrać te, które będą spełniały nasze wymagania. Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, między innymi:
- Powinny być one wytrzymałe i stabilne
- Odporne na wilgoć
- Odporne na promieniowanie słoneczne
- Odporne na uszkodzenia mechaniczne
- Powinny posiadać wysoki współczynnik izolacji termicznej oraz akustycznej
- Powinny posiadać niski współczynnik przenikania
- Powinna mieć niski współczynnik rozszerzalności termicznej
- Powinny być łatwe w montażu
- Powinny być solidnie wykończone
Jak montować drzwi zewnętrzne?
Aby odpowiednio przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych należy wcześniej przygotować odpowiednie narzędzia, które są niezbędne podczas montażu. Będziemy w tym celu potrzebowali:
- Poziomicę
- Kątownik
- Miarkę
- Kliny – drewniane lub plastikowe
- Wkręty
- Dyble
- Wiertarkę
- Śrubokręt
- Młotek
- Taśmę malarską
- Piankę montażową niskoprężną
Montaż drzwi wejściowych należy przeprowadzić pod koniec prac montażowych. Aby nie zostały one uszkodzone podczas innych prac remontowych można wstawić stare i zniszczone, a po remoncie wstawić te docelowe. Aby montaż przeprowadzić prawidłowo konieczne jest wcześniejsze ich dokładne obejrzenie i sprawdzenie czy nie posiadają żadnych uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek usterki od razu musisz je zareklamować. Drugą istotną sprawą są zalecenia producenta i przestrzeganie ich.
Montaż drzwi wejściowych do domu – krok po kroku
Krok pierwszy – przygotowanie otworu
Najważniejsze jest, by był on szerszy od ościeżnicy o 20 – 30 mm. Oraz wyższy od niej o 10 – 15 mm. Jeśli nie jesteśmy pewni, ile powinien wynosić otwór warto jest wcześniej zapoznać się z wytycznymi producenta, ponieważ zazwyczaj różnią się one rozmiarem ościeżnic, zawiasów i innych elementów.
Krok drugi – osadzenie drzwi zewnętrznych
Najczęściej ościeżnice przeznaczone są do samodzielnego złożenia. Należy umieścić takie elementy jak: ramiaki pionowe, ramiak górny i ślepy róg, na płaskiej i zabezpieczonej powierzchni oraz trzeba je ze sobą połączyć. Montaż należy zacząć od ustawienia ościeżnicy w otworze zależnie od ściany:
- Jeśli jest jednowarstwowa to osadzamy ją w połowie grubości muru
- W przypadku dwuwarstwowej umieszczamy ją blisko zewnętrznej krawędzi
- Jeśli chodzi o twój warstwową to umieszczamy joł za pomocą kotew w warstwie izolacji termicznej.
Aby montaż przebiegł sprawnie na początek powinniśmy unieruchomić ościeżnicę wykorzystując do tego plastikowe lub drewniane kliny. Bardzo ważne jest by zachować odstępy między murem a ramkami z obydwu stron. Wykorzystujemy do tego kątowniki. Ważne jest, aby wszystkie piony, poziomy i kąty proste były wypoziomowane. Kiedy zamontujemy już ościeżnice powinniśmy umieścić skrzydło drzwiowe na swoim miejscu, tak by sprawdzić czy będą one działały prawidłowo, czy będą lekko się zamykać, czy nie będą zamykać się samoistnie. Jeśli coś przebiega nieodpowiednio to konieczne jest wyregulowanie ościeżnicy za pomocą klinów. Pamiętaj, by ściągnąć skrzydło przed mocowaniem drzwi.
Najczęściej zdarza się, że przymocowuje się ościeżnice do muru za pomocą dybli lub wkrętów, jeśli wybraliśmy ten sposób montażu to musimy przygotowany wcześniej otwory, w których należy umieścić dyble montażowe lub wkręty i mocno je dokręcić. Przy drzwiach antywłamaniowych powinniśmy wykorzystać 8 śrub po 4 na każdą stronę. Jeśli natomiast są to drzwi zwykłe to wystarczy 6 elementów mocujących.
Krok trzeci – izolacja
Bardzo ważne jest by po zamontowaniu ościeżnicy uszczelnić szparę za pomocą pianki niskoprężnej. Dzięki niej futryna będzie chroniona przed odkształceniami. Nie zapomnij również zabezpieczyć ościeżnicy taśmą malarską. Pianka zazwyczaj potrzebuję 24-godzin na stężenie, po tym czasie usuwamy jej nadmiar za pomocą nożyka, odklejamy taśmę i wyjmujemy kliny.
Na tym etapie bardzo ważny jest również montaż progu, który powinien być szczelny i stabilny, ponieważ jeśli źle go zamontujemy to będziemy czuć spod drzwi chłód i grozi to zawilgoceniem domu. Możemy zakupić próg termiczny, który montuje się w szczelinie w posadzce i zabezpiecza dodatkową izolacją.
Krok czwarty – zakładanie skrzydła i regulacja zawiasów
Na ostatnim etapie montażu drzwi zewnętrznych w domu jest założenie skrzydła i regulacja zawiasów, dopiero później montujemy zamek, klamkę i szyld.
Krok piąty – obróbka drzwi wejściowych
Gdy zamontujemy już drzwi zewnętrzne to pozostaje nam tylko wykonanie prac wykończeniowych. Powierzchnię ościeży należy wyrównać zaprawą tynkarską, gładzią i wyszpachlować.
Rodzaje drzwi zewnętrznych
Przy wyborze drzwi zwracamy uwagę na to, aby komponowały się one z elewacją, kolorem dachu i okien. Ogólnie mówiąc powinny one pasować do całości. Jeśli właścicielom domu zależy na nadaniu mu charakteru za ich pomocą, to można wybrać te nowocześniejsze, na przykład ze szklanymi wstawkami czy witrażami. Do wyboru mamy również materiał z jakiego są wykonane:
- Drzwi zewnętrzne drewniane – są bardzo popularne, a zarazem wytrzymałe, akustyczne i posiadają naprawdę dobrą izolacyjność termiczną. Niestety są bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności i należy o nie szczególnie dbać, ponieważ mogą się z czasem odkształcać. Najpopularniejszymi są te wykonane z drzew iglastych jak świerk i sosna oraz z dębu czy jesionu, teaku, mahonia lub meranti. Upiększającymi dodatkami są ozdobne kasetony bądź też listwy. Powłoka zewnętrzna drzwi wejściowych zewnętrznych jest zazwyczaj impregnowana i lakierowana, może być również oklejona winylem lub fornirem.
- Drzwi zewnętrzne stalowe – posłużą nam na pewno przez bardzo długie lata, ponieważ są bardzo odporne na zniszczenia. Jedyną ich wadą jest to, że są one bardzo ciężkie. Mogę przypominać swoim wyglądem drewno lub być jednolite.
- Drzwi zewnętrzne aluminiowe l- cechują się wysoką dźwiękochłonnością, jednak łatwiej się wgniatają. Są one wytrzymałe oraz sztywne a ich ocieplenie stanowi wełna mineralna, styropian lub pianka.
- Drzwi zewnętrzne z PVC – są wykonane z bardzo twardego tworzywa, a dodatkowo wzmacniane są stalowymi lub aluminiowymi elementami. Są lekkie i tanie, bardzo proste w montażu. Cechuje je również: dobra izolacyjność cieplna, łatwość w naprawie i możliwość zamaskowania powstałych rys specjalną pastą.
- Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego – zazwyczaj są imitacją drewna i zawierają drewniane elementy. Dodatkowo są wytrzymałe, lekkie, posiadają wysokie parametry termoizolacyjne i akustyczne. Jedyna ich wadą jest wysoka cena.
Wyposażenie dodatkowe drzwi zewnętrznych
Najczęściej, gdy kupujemy drzwi zewnętrzne dostajemy je w komplecie z: ościeżnicą, zawiasami, progiem, uszczelkami, okuciem oraz z dwoma zamkami i klamką. Do wyboru jednak mamy również inne przydatne elementy jakimi są:
- Odbojnik – umieszczony w wiatrołapie lub na zewnątrz budynku, pełni funkcję ochrony ściany podczas otwierania drzwi
- Łańcuch– montowany wewnątrz domu, ma on na celu podniesienie naszego bezpieczeństwa
- Samozamykacz – za jego pomocą drzwi zamknął się same w razie ich nie domknięcia
Montaż drzwi wejściowych zewnętrznych nie jest łatwą czynnością, jednak można zrobić to samemu i niema konieczności korzystania z usług fachowca. Dzięki zapoznaniu się z naszym artykułem, wiedząc jak zrobić to krok po kroku, masz możliwość zakupienia odpowiednich drzwi oraz dowiesz się w jaki sposób zamontować je krok po kroku samemu.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.