Czereśnia jest drzewem, które potrafi rozrosnąć się do naprawdę dużych rozmiarów. Nie oznacza to jednak, że będzie miało więcej owoców. Warto jest kontrolować sztywne i długie gałęzie oraz zapewnić drzewu dostęp promieni słonecznych do wnętrza ziemi. Aby było to możliwe, konieczne jest przycinanie czereśni raz w sezonie.
Kiedy przycinać czereśnie?
Ogrodnicy i sadownicy bardzo chętnie sadzą na swoich terenach drzewo czereśni, które daje bardzo smaczne owoce. Niewiele osób jednak wie, że w Polsce istnieje kilka odmian czereśni, jak na przykład:
- Czereśnia Burlat — rośnie bardzo szybko, a pierwsze owoce pojawiają się już w 3 roku od posadzenia
- Czereśnia Butnera Czerwona – drzewo nie tylko szybko owocuje, ale również bardzo obficie.
- Czereśnia Regina – jest to bardzo duże drzewo, jednak owocuje później niż pozostałe odmiany
- Czereśnia Rivan – obficie owocuje każdego roku
- Czereśnia Sznajdera Późna — obficie owocuje, jednak wymaga szczególnej gleby oraz pielęgnacji
- Czereśnia Techlovan – owocuje wcześnie, a czereśnie są dużymi owocami
- Czereśnia Van – obficie owocuje bardzo dużymi owocami
- Czereśnia Vega – owocowanie drzewa jest obfite oraz regularne
Wszystkie odmiany czereśni należy ciąć, aby mieć nad drzewem kontroli, ponieważ rozrasta się ono w bardzo szybkim tempie. Zabieg ten pomoże nam również w dostarczeniu światła słonecznego do wnętrza korony. Należy pamiętać, że jeśli gałęzie będą przerośnięte, to niestety niema to nic wspólnego z obfitym owocowaniem. Każda czereśnia, niezależnie od odmiany powinna mieć stały dostęp do światła oraz dużo miejsca, by mogła zdrowo się rozwijać.
Kiedy obcinać czereśnię? Najlepszym czasem na obcinanie czereśni jest wiosna, gdy na drzewie niema jeszcze pierwszych pąków. Drugim dogodnym terminem jest cięcie czereśni po owocowaniu, czyli w sierpniu.
Ciecie gałęzi należy, wykonywa ostrym, a przede wszystkim czystym sekatorem, zdecydowanym ruchem, by nie pozostawić szarpanych ran. Każdą z gałęzi obcinamy, pozostawiając około 20 cm czop. Jest to również odpowiedni moment, na usuniecie starych, suchych lub chorych łodyg. Dzięki zabiegom przycinania w lecie będziemy mieć pewność, że będzie w jak najlepszej kondycji w okresie zimowym, który mu nie zaszkodzi.
Przycinanie czereśni – jak to robić? Krok po kroku
Aby drzewo było w dobrej kondycji, zdrowo rosło i obfitowało w owoce, należy odpowiednio o nie zadbać. Zabieg przycinania czereśni jest jednym z elementów, które są konieczne. Każde cięcie powinno zostać wykonane ostrym sekatorem, który został wcześniej zdezynfekowany, by nie zainfekować drzewa chorobami grzybiczymi i innym patogenami. Nie tylko narzędzia są bardzo ważne, technika również ma znaczenie. Najlepiej przycinać czereśnie pod skosem powyżej rozgałęzienia lub pąka. Wszystkie wykonane cięcia należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.
W okresie letnim należy przygotować drzewo na sezon zimowy, usuwając wszystkie stare, suche czy chore gałęzie. Konieczne jest również wycięcie tych, które wyrastają w kierunku wnętrza korony, sprawiając, że będą się one krzyżowały, a przez brak dostępu promieni słonecznych nie będą owocowały. Czasem jednak nie jest to konieczne, zwłaszcza na początku, gdy gałązki są jeszcze młode i bardziej elastyczne. Możemy spróbować je wygiąć na zewnątrz korony za pomocą obciążników przywiązanych do gałęzi.
Gdy cięcie wykonujemy na początku sierpnia, będziemy mieć pewność, że czereśnia będzie miała czas na zagojenie ran, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Co ważne, ryzyko, że nasze drzewo zachoruje po przycinaniu, jest dużo mniejsze. Mimo to konieczne jest zabezpieczenie ciętych ran drzewa maścią ogrodniczą.
Stara czereśnia – jak ją przyciąć?
Cięcie czereśni nie skomplikowane, jednak konieczne. Każdy ogrodnik, który dopiero zaczyna swoją przygodę z drzewkami owocowymi, takimi jak czereśnia, nie musi mieć dużego doświadczenia, by skutecznie je pielęgnować. Cięcie czereśni jest bardzo ważny zabiegiem, by mogła w przyszłości obficie owocować. Formowanie korony powinno zostać przeprowadzone już od pierwszego roku posadzenia, jednak czasem mamy do czynienia z nim, gdy jest już stare. Na szczęście można je uratować i odmłodzić je, tak by w przyszłości dawało owoce. Jak to zrobić?
Cięcie starej czereśni polega na usunięciu wszystkich starych gałęzi, które są zbyt nisko, czyli te, które są najbliżej ziemi. Konieczne jest również usunięcie poplątanych gałęzi, które znajdują się we wnętrzu korony, uniemożliwiając drzewu dostęp do światła i owocowanie. Gdy nie dbaliśmy o drzewo na bieżąco, to może nas zaskoczyć, gdy osiągnie ono 10 metrów wysokości. Jest ono nie tylko niezadbane, ale także zbieranie owoców staje się dużym utrudnieniem. Tnąc stare gałęzie, musimy pamiętać o pozostawieniu tak zwanego czopa, który będzie miał około 40 cm, z którego wyrosną nowe pędy.
Przycinanie młodych drzewek czereśni — jak to zrobić?
Cięcie czereśni po posadzeniu jest bardzo ważne, tak samo, jak w przypadku innych owocowych drzew. Dzięki pierwszemu cięciu będziemy mogli od samego początku zapanować nad drzewem, nadając koronie oczekiwany kształt. Możemy wykonać to na dwa sposoby:
- Metoda wrzecionowa
Metoda ta polega na formowaniu korony poprzez pozostawienie jednego, głównego przewodnika i bocznych, cieńszych gałązek. Jest to bardzo czasochłonna praca i wymaga od nas sporo czasu oraz regularnej interwencji.
- Metoda hiszpańskiego krzaka
Metoda ta polega na przycięciu posadzonego drzewka na metr wysokości. Po pewnym czasie, gdy czereśnia zdążyła się już rozgałęzić, należy przyciąć wszystkie gałęzie znajdujące się około pół metra nad ziemią oraz o 1/3 długości wszystkie pędy, które są wyżej.
- Cięcie czereśni metodą Volga
Stosowanie metody Vogla ma na celu sprawienie, aby czereśnia zaczęła jak najszybciej owocować, na czym zależy każdemu jego właścicielowi. Polega ona na przycięciu formującym korony w pierwszym roku od posadzenia drzewa. Gdy młode drzewko jest nierozgałęzione i niewysokie, podczas cięcia należy zostawić około 2 pąków w górnej części, natomiast te poniżej należy wyłamać. Należy również pozostawić przewodnik, który jest najniższy.
Drzewka czereśni, które są już bardziej rozwinięte, przycina się na wysokość około 120 cm, które w przyszłości będzie pierwszym piętrem całej korony. Przewodnik należy skrócić, obcinając go przy samym pąku. Skracając przewodnik, należy jak w przypadku wcześniej pozostawić czop, do którego przywiązuje się nowy pęd.
Stosując metodę Volga, należy obcinać pędy ostrym sekatorem, a wszystkie powstałe rany posmarować maścią ogrodniczą, która zabezpieczy je przed chorobami i patogenami.
Aby móc cieszyć się obfitymi zbiorami, niezależnie czy mamy do czynienia z drzewami owocowymi, czy krzewami, konieczna jest pielęgnacja oraz regularne przycinanie już od pierwszego roku od posadzenia. Jeśli o to zadbamy od samego początku, to sprawimy, że czereśnia będzie pobudzona do owocowania i co roku będziemy mogli zebrać ogromną ilość smacznych owoców.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.