Obecnie wiele osób korzysta z pomocy architektów, którzy chętnie wykonają dla nas projekty wnętrz. Jednak coraz więcej osób chce również, aby ich ogrody były nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. W wielu przypadkach chcą oni oddzielić trawnik od rabat kwiatowych lub tarasu, wykonać ścieżki oraz podjazdy. Wszystko powinno ze sobą współgrać, tak by całość prezentowała się elegancko.
Obrzeża trawnikowe idealnie sprawdzą się tam, gdzie chcemy wykonać podział trawników, rabat czy tarasów i podjazdów. Powinny być one nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale również estetyczne. Należy pamiętać, że sposób w jaki chcemy oddzielić trawnik od rabat powinien pasować do stylu całego ogrodu. Musi być ona również na tyle trwałe, by nie wpływały na niego warunki atmosferyczne lub inne uszkodzenia mechaniczne.
Jakie są zalety obrzeży trawnikowych?
Podstawowymi zaletami obrzeży trawnikowych są:
- Ekologia – włożone w trawnik mogą pozostać tam na wiele lat i nie ma potrzeby ich wyciągania. Dodatkowo są przyjazne dla środowiska i można wykonać je z tworzyw pochodzących z recyklingu.
- Elastyczność – istnieje możliwość ułożenia ich na wszelkie możliwe kształty jakie tylko przyjdą nam do głowy, zarówno koła jak i łuki
- Lekkość – transport jest prosty, a przenoszenie poszczególnych elementów nie jest skomplikowany
- Szybki montaż – istnieją obrzeża, których nie ma potrzeby wykopywania w ziemię.
- Cena – wiele elementów jest bardzo tanich a dodatkowo można uzyskać je z drugiej ręki.
- Duża dostępność – zazwyczaj wiele elementów można zastosować do wykonania tarasów, ścieżek oraz podjazdów.
- Trwałość – i wygląd się nie zmienia i nie ma potrzeby i konserwacji. Utrzymanie całości nie jest trudne, ponieważ nie niszczą się one z biegiem czasu.
Jak zrobić obrzeże trawnika?
Oddzielenie trawnika od rabaty wydawać by się mogło proste, zwłaszcza, że na rynku możemy znaleźć wiele obrzeży ogrodowych już gotowych do samodzielnego montażu. Możemy również wykonać je sami z kostki brukowej, cegły lub kamieni. W każdym sklepie ogrodniczym lub budowlanym znajdziemy gotowe obrzeża do ogrodu między innymi: taśmy, listwy lub płotki jednak oczywiste jest, że wykonane z naturalnych surowców prezentują się o niebo lepiej.
Obecnie obrzeże trawnikowe może być wykonane z wielu materiałów często są to: kostki brukowe, kamienie, kamyczki, kora, żwirek lub inne elementy. To w jaki sposób należy je zrobić zależy od tego na jakie obrzeża się zdecydujemy, jednak powinno być ono sztywne, trwałe oraz odporne na wszelkie zniszczenia.
- Na początek należy wyznaczyć granicę za pomocą sznurka
- Za pomocą szpadla oddzielamy trawnik od rabaty
- Wyznaczamy linię rabaty tak, aby powstał rowek w przekroju poprzecznym o kształcie trójkąta, wpłynie to na stabilizację elementów obrzeża. Najczęściej powinien mieć o 20 cm szerokości oraz 10 cm głębokości.
- W rowku usypujemy tak zwaną podbudowę obrzeża, najlepiej zrobić to mieszaniną piasku z cementem
- Jeśli decydujemy się na ściółkę z kory lub żwirku to obrzeże powinno wystawać ponad rowek. Podczas układania elementów należy dobić je młotkiem
- Po ułożeniu całego odcinka konieczne jest obsypanie go mieszanką piasku z cementem oraz podlanie tego wodą. Aby całość się „związała” należy pozostawić obrzeże na 24 godziny.
Jak wykopać obrzeże trawnikowe?
W miejscu, w którym chcemy wykonać obrzeże ogrodowe powinniśmy wcześniej zniwelować wszystkie nierówności. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie kształtu za pomocą palików i sznurków. A następnie za pomocą szpadla wykopujemy rowek o głębokości około 10 cm i wyścielamy go mieszanką piasku z cementem na 3 cm wysokości. Potem zostaje nam już tylko ułożenie pojedynczych elementów oraz dobicie ich młotkiem.
Czym oddzielić trawnik od rabaty?
Zarówno materiałów jak i sposobów na odcięcie trawnika od rabaty jest naprawdę wiele. Sklepy ogrodnicze oraz budowlane posiadają w swojej ofercie wiele gotowych elementów. Coraz częściej jednak ludzie liczą na swoją kreatywność i wybierają materiały choćby użytku domowego jak na przykład: szklane butelki, pokrywki czy doniczki. Obrzeża trawnikowe możemy również zrobić za pomocą:
- Kostki brukowej
- Kamieni
- Kory
- Żwirku
- Obrzeży betonowych
- Nieforemny głazów
- Kostki granitowej
- Cegły
- Desek
- Palików, pni lub konarów
- Butelek plastikowych
- Obrzeży metalowych
- Płotków wiklinowych
- Płotków drewnianych
- Płotków plastikowych
- Kołków drewnianych
- Dachówek
- Taśmy lub listwy plastikowej
- Grubych lin lub sznurów
Wszystko to zależy od nas samych oraz od tego jak bardzo jesteśmy kreatywni. Im bardziej oryginalny pomysł tym lepiej.
Obrzeża rabat z cegły
Obrzeża z cegły są bardzo często stosowane choćby dlatego że wielu klientów uważa, że jest to materiał tani a dodatkowo można go uzyskać z drugiej ręki. Możemy ułożyć je w ziemi tak samo jak kostkę na podłożu, na piasku lub zaprawie betonowej. Istnieje również możliwość wyboru metody: na sztorc lub na płasko. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli decydujemy się na tą pierwszą metodę to obwódka będzie wyższa oraz bardziej widoczna jednak utrudni nam koszenie trawy. Dlatego też istotne jest by wystawały one ponad powierzchnię najwyżej 3 cm. W innym wypadku trawę przy obrzeżach trzeba będzie kosić lub docinać ręcznie.
Obrzeża z kostki brukowej
Obrzeża z kostki brukowej są najczęściej stosowaną metodą oddzielenia trawnika od rabaty. Na początku przede wszystkim trzeba kształtować teren tak by był on w miarę równy. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie sznurkami kształtów i poziomów. Linię możemy również wyznaczyć sobie za pomocą jasnego piasku tak by był on widoczny na ciemnej ziemi. Zostaje nam już tylko w miejscu śladów wykopać rowek o głębokości 10 cm oraz szerokości około 20 cm. Powinien być on wyścielony tak zwaną „podbudową”, czyli zasypany mieszanką piasku z cementem na grubość około 3 cm. W rowkach układamy kostkę i dobijamy ją młotkiem tak by była położona równo oraz na tej samej wysokości co pozostałe, chyba że chcemy stworzyć linię o zróżnicowanych wysokościach. Docelowo należy obsypać kostkę po bokach z mieszanką piasku i cementu jednak należy pamiętać by można było jeszcze obsypać i wyrównać całość ziemią. Ostatnim krokiem jest polanie całości wodą i pozostawienie na 24 godziny.
Obrzeża ogrodowe z kamienia
Według wielu ludzi obrzeża trawnikowe wykonane z kamienia są w najprostszą metodą, którą można wykonać samemu. Dodatkową zaletą jest to, że możemy wykorzystać kamienie o różnej wielkości zi możemy znaleźć je na polach. Obrzeża do trawnika wykonane z kamieni polnych są trwałe, eleganckie oraz naturalne. Wykorzystuje się go również do układania ścieżek i podjazdów. Oczywiście na początku wyznaczamy linie obrzeża, które chcemy wykonać. Kamienie układamy na wcześniej wykonaną warstwę piasku z dodatkiem cementu. Po ich dobiciu polewamy je w celu związania całości. Pomiędzy wykonanymi obrzeżami powinniśmy ułożyć pozostałe kamienie tak by bokami dopasowały się one do tych już ułożonych. Pamiętaj by szczeliny pomiędzy nimi były jak najmniejsze oraz że należy je również wypełnić piaskiem z cementem i zalać małą ilością wody.
Koszt obrzeża trawnikowego uzależniony jest od jego rodzaju. Każdy z nich ma inną cenę jednak niektóre mogą być dostępne za darmo, chociażby kamienie polne, które można zebrać z okolicznych pól. Najdroższą opcją natomiast jest granit, mimo że prezentuje się elegancko to trzeba za niego bardzo dużo zapłacić. Ważne jest również, aby pamiętać, że obrzeża powinny być nie tylko trwałe i estetyczne, ale również szczelne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych. Nie zapominajmy o możliwości koszenia trawnika w rejonie obrzeży. Wielu przypadkach nie ma możliwości dojechania kosiarką do rantu, dlatego też być może będzie potrzebne użycie podkaszarki lub zrobienie tego odręcznie.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.