Storczyki są pięknymi roślinami domowymi, które nie potrzebują dużo uwagi i pracy. Wiele osób decyduje decyduję się na ich zaszczepienie, by móc poszerzyć swoją kolekcję.
Jak dbać o storczyki?
Storczyki są tak efektownymi roślinami, że bardzo często wręcza się je zamiast bukietu kwiatów na różne okazje. Na rynku istnieje ich wiele odmian, a dodatkowo kolorów również ciągle przybywa. Wiele osób nie wie niestety jak prawidłowo o nie dbać i dlatego też nie mogą cieszyć się ich urokiem przez najbliższe lata. Warto jest więc zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami dbania o storczyki, by wyglądały zjawiskowo i były zdrowe.
- Odpowiednie podłoże – w sklepach ogrodniczych znajdziemy mieszanki przystosowane specjalnie do hodowania storczyków. W jej skład zazwyczaj wchodzą: kora sosnowa, mech, keramzyt, włókna i łupiny kokosowe i inne komponenty.
- Odpowiednia doniczka – najlepszym wyborem jest ta przeźroczysta, dzięki której nie tylko korzenie będą miały dobry dostęp do światła, ale również my będziemy mogli zaobserwować, gdy zacznie dziać się z nimi coś złego.
- Odpowiednia ilość światła – storczyki nie powinny być narażone na częste działanie promieni słonecznych. Najlepszym miejscem do ich ustawienia będzie to półcieniste.
- Podlewanie – storczyk nie lubi przesuszenia i przelewania. Dlatego też należy unikać podlewania go metoda pospolitą, czyli od góry. Najlepiej będzie, jeśli wstawimy doniczkę do miski lub zlewu z deszczówką i pozostawimy ją tam na kilka minut.
- Nawożenie – jest to bardzo trudna czynność pielęgnacyjna niestety. Trzeba po prostu uważać, by najzwyczajniej nie przedobrzyć. W sklepach ogrodniczych mamy ogromny wybór nawozów przeznaczonych do tego rodzaju roślin. Najlepiej wybrać dwa lub trzy i stosować je naprzemiennie.
Rozmnażanie storczyków z łodygi
Rozmnażanie storczyków z łodygi możliwe jest w momencie, gdy pęd jest długi na co najmniej 30 cm i posiada sporo tak zwanych korzeni powietrznych. Należy pobrać szczepki storczyka ucinając wierzchołek pędu w miejscu 1 cm poniżej korzeni. Uciętą roślinę należy włożyć do podłoża przeznaczonego specjalnie dla storczyków. Warto jest również wcześniej do nowego podłoża dodać trochę tego ze starej doniczki, tak zwanego matczynego.
Rozmnażanie storczyków z pędu
Stare pędy samoistnie posiadają możliwość wytwarzania nowych pędów, tak zwanych bocznych. Te stare powinno ciąć się na fragmenty po około 10 cm każdy, ważne jest również by każdy z nich zawierał po kilka pączków, zwanych potocznie śpiącymi oczkami. Tak stworzone sadzonki należy umieścić w podłożu składającym się z piasku i wilgotnego torfu. Konieczne jest także przykrycie ich szkłem i zraszanie wodą, najlepiej deszczówką. Odpowiednim miejscem na ich rozmnażanie jest to, gdzie pada najwięcej promieni słonecznych. Pozostawiamy je na około 3 miesiące, po tym czasie natomiast możemy już posadzić je do osobnych doniczek.
Rozmnażanie storczyków z korzeni
W sytuacji, gdy pęd osiąga już około 30 cm i posiada dużą ilość tak zwanych bocznych korzeni to można odciąg go w miejscu 1 cm nad korzeniami. Wkładamy je do wcześniej przygotowanego podłoża nie obcinając korzeni powietrznych i czekamy, aż z dolnego pędu wybije nowy.
Rozmnażanie storczyków z nasion
Aby to zrobić powinniśmy przede wszystkim wiedzieć w jaki sposób nasiona powinno się zebrać. W naturalnych warunkach storczyki zapylają owady, w domowych warunkach jest to bardzo trudne. Aby wykonać zapylenie należy pałeczką przenieść pyłek ze słupka męskiego na żeński. Bardzo często zdarza się, że pierwsza próba kończy się fiaskiem i trzeba wykonać kilka kolejnych prób. Może zająć nam to kilka miesięcy, aby nasiona dojrzały, a torebka pęknie. Kiedy uda nam się już pozyskać nasiona to wcale nie oznacza to, że zaczną one kiełkować. Nasiona nie posiadają również składników odżywczych i na pewno nie będą kiełkować bez obecności grzybów. Dlatego też najlepiej będzie wysiać nasiona do podłoża macierzystego. Warto jest także użyć specjalnej odżywki, którą kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Niestety kiełki storczyków z nasion mogą pojawić się nawet za kilka lat.
Rozmnażanie storczyków z liścia (keiki)
Jest to tak zwane rozsadzanie storczyka z keiki. Szczepek zależy od kondycji rośliny, zdrowa roślina powinna wypuszczać je c roku. Jeśli się tak jednak nie dzieje to możemy zmusić roślinę, aby je wytworzyła. Najlepiej zrobić to w okresie wiosennym lub letnim. W sklepach ogrodniczych możemy kupić maść na keiki lub wykonać ją sememu za pomocą połączenia wazeliny z ukorzeniaczem. Taką mieszanką smaruje się oczka pędów. Niestety trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ często zdarza się, że pasta ta prowadzi do zwiędnięcia storczyka. Keiki tworzą się kilka miesięcy, należy zwracać uwagę by korzonki miały kilka centymetrów i co najmniej dwa liście. Tak gotową roślinkę należy przesadzić do nowej doniczki. Kwitnienie pojawi się za około dwóch lat. Podsumowując, storczyka z keiki należy zaszczepić krok po kroku:
- Odcinamy keiki ostrymi nożyczkami
- Sadzonki storczyka moczymy w wodzie
- Wybieramy przeźroczystą doniczkę
- Przygotowujemy specjalne podłoże
- Wsypujemy do doniczki ziemię na przemian z keramzytem, trzymając szczepkę w doniczce
- Delikatnie ubijamy ziemię stukając doniczką o stół
- Szczepkę podlewamy dopiero po 3 dniach od posadzenia
Rozmnażanie storczyków przez podział
Rozsada storczyków powinna zostać przeprowadzona, gdy roślina posiada około 3 – 5 zdrowych pseudobulw z liśćmi. Najlepiej rozdzielić storczyka podczas jego przesadzania. Dzięki rozdzielaniu pseudobulw nie tylko pozyskujemy nowe rośliny, ale również odmładzamy ta starą. Kłączka storczyka powinniśmy ucinać czystym, ostrym nożem, zdecydowanym ruchem. Podczas rozdzielania rośliny należy zwrócić również uwagę na poplątane korzenie, które należy ostrożnie rozplątywać, by nie zostały uszkodzone.
Rozmnażanie storczyków ze starych pseudobulw
Jest to bardzo częsta metoda na rozsadzenie storczyków, polegająca na oddzieleniu ich od zdrowej rośliny. Stare bulwy umieszcza się w skrzynkach w rozstawie 5×10 cm wyłożonych wcześniej perlitem i torfem. Nie należy go również podlewać, wystarczy ze będziemy je dwa razy dziennie zraszać. Wyrost nowych pędów może potrwać kilka miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Przesadzamy je do nowych doniczek dopiero po roku.
Rozmnażanie storczyków różnych odmian – jak to robić?
Metoda rozmnażania storczyków zależna jest od jej odmiany. Na rynku istnieje ich wiele, warto jest więc wiedzieć jaka znajduje się w naszym domu i co należy zrobić, by ja rozmnożyć.
- Cymbidium – rozmnażanie za pomocą rozdzielania rośliny
- Falenopsis – rozmnażanie za pomocą nasion lub za pomocą odnóżka storczyka, który pojawia się przy łodydze
- Sabotek – rozmnażanie podczas przesadzania przez podział
- Drendobium – rozmnażanie możliwe jest przez keiki, odrosty lub dzielenia
- Miltonia – rozmnazanie za pomocą dzielenia pseudobulw
- Wanda – rozmnażanie za pomocą podziału
- Vanilia – rozmnażanie za pomocą sadzonęk pędowych
- Catleya – najlepiej rozmnażać ją co trzy lata za pomocą podziału rośliny
- Oncidium – rozmnażamy przez podział rośliny lub za pomocą nasion
Uprawa sadzonek storczyków
Rozsadzanie i uprawa storczyków to bardzo łatwe zajęcie. Aby móc cieszyć się pięknymi i dużymi kwiatami należy odpowiednio dbać o sadzonki. Przede wszystkim rośliny te wymagają odpowiedniego podłoża, które można zakupić w sklepie ogrodniczym. Również doniczki powinny być przystosowane. Najlepiej wybrać te przeźroczyste, by korzenie miały duży dostęp do światła i te posiadające dużą ilość dziurek od spodu, by miały odpowiedni drenaż. Jeśli chodzi o odpowiednie miejsce ich hodowli to powinno być ono półcieniste,tak by nie padało na nie zbyt wiele promieni słonecznych.
Niższa temperatura i wilgotność to bardzo dobre warunki do uprawy storczyków, a dodatkowo powinny one mieć lekki ruch powietrza (należy jednak unikać przeciągów). Kolejną istotna rzeczą jest podlewanie. Nie należy robić tego zbyt często ani tym bardziej absolutnie nie wlewamy wody bezpośrednio do doniczki od góry. Najlepiej jest włożyć doniczkę do miski z deszczówka lub wodą destylowaną, by napiła się ona tyle ile potrzebuje i odstawić ją na miejsce. W czasie, gdy roślina jest w stanie wegetacji podlewanie lub zraszanie jej powinno być wykonywane bardzo rzadko.
Jak pielęgnować młodego storczyka?
Aby prawidłowo zadbać o młodą roślinkę należy przede wszystkim zadbać o jej prawidłowe podlewanie. Dzięki temu odpowiednio i szybko się ona ukorzeni. Nie można również zapomnieć o jej codziennym zraszaniu.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.