Ślimaki są jednymi z największych szkodników w przydomowych ogródkach. Można się ich pozbyć za pomocą domowych sposobów lub środków chemicznych, które kupimy w sklepach ogrodniczych.
Jakie ślimaki spotkamy w ogrodzie?
- Ślimaki nagie – są aktywne w nocy, nie tylko podczas pory deszczowej. Najlepiej czują się w warunkach wilgotnych, nie lubią gleby suchej.
- Pomrów ogrodowy – mają długość około 4 cm, są koloru brązowego. Zauważymy je w miejscach wilgotnych, ponieważ są to dla nich odpowiednie warunki do żerowania. Są bardzo dużymi szkodnikami, a na dodatek występują naprawdę masowo.
- Ślinik ogrodowy – jest ślimakiem bez muszli, szaroczarnym ubarwieniu. Dodatkowo pokryte są żółtym śluzem, ich przysmakami są: truskawki, ogórki, seler, sałatę i inne rośliny ozdobne.
- Ślimak ogrodowy z muszlą – jego muszla jest koloru różowego, żółtego lub czerwonobrunatnego. Idealnym miejscem dla niego są krzewy, a po deszczu wypełzają na liście.
- Bursztynka podłużna -ślimak posiadający skorupkę. Chętnie zadomawiają się w ogrodach, gdzie występuje oczko wodne. Bardzo lubią również opadłe liście i kamienie.
- Ślimak winniczek – ma szarawą muszlę, uwielbia miejsca zaciemnione i wilgotne, żywią się zwiędłymi roślinami, ale uszkadzają także rośliny ogrodowe.
Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?
Ślimaki bez skorupy żerują na młodych roślinkach uszkadzając je na liściach i w korzeniach. Bardzo dobrymi sposobami na ich pozbycie są między innymi:
- Pułapki – powinna ona posiadać zacienione miejsce. Możemy wykonać je za pomocą starych desek, które należy ułożyć w kształcie stożka. Przynętą może być liść kapusty lub sałaty. Ponieważ ślimaki szukają schronienia przed słońcem na pewno wyczują jedzenie i udadzą się do naszej pułapki. Gdy już złapiemy kilka sztuk, możemy wynieść je z dala od ogrodu, na przykład na pobliską łąkę.
- Piwo – jest to kolejna metoda na pozbycie się ślimaków. Słoiki z piwem należy wkopać w ziemię, tak by wystawał on ponad ziemię na około 1 cm. Zapach tego napoju na pewno zwabi te szkodniki, które wpadną do słoików i się utopią.
- Wapno gaszone – wiele osób decyduje się na rozsypywanie wapna pomiędzy grządkami. Wapno parzy skórę ślimaka, który umiera.
- Kompost – powinny być to trociny, skorupki jajek i popiół. Ślimaki chcąc przejść przez taką ściółkę na pewno się poranią. Niestety podczas pory deszczowej posypka zostanie zmyta i konieczne jest jej kolejne stworzenie.
- Preparaty na ślimaki bez muszli – najlepsza będzie mieszanka gnojówki z piołunem, którą należy spryskać rośliny. Aby go przygotować należy wymieszać 5 litrów wody, 150 g piołunu i moczyć go co najmniej przez dobę. Mieszanka sfermentuje po około miesiącu i będzie ona nadawać się do użycia.
Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?
Aby zwalczyć ślimaki bez skorupek można zabezpieczyć rośliny za pomocą innych roślin, mogą być to:
- Mydlnica lekarska
- Majeranek
- Macierzanka
- Rumianek
- Bylica piołun
- Orlica pospolita
- Cząber
- Ciemierniki
- Szałwia
- Cebula
- Czosnek
- Przywrotnik
- Tymianek
- Kapusta czerwona
- Gorczyca
Aby nie mieć problemów ze ślimaki w ogrodach należy również zadbać o porządek wokół ogródka. Usuwać na bieżąco chwasty, kompost powinien znajdować się z dala od ogrodu, odpowiednio dbać o glebę, często zagrabiać rabaty by usuwać jaja szkodników. Innym sposobem jest umieszczanie wokół ogrodu specjalnych barier, mogą być to trociny, igły sosnowe, kora, żwir i skorupki jajek.
Preparaty na ślimaki w ogrodzie
Na rynku w sklepach ogrodniczych i budowlanych znajdziemy wiele środków chemicznych, które mają wspomóc zwalczanie ślimaków. Ważne jest jednak, by przed wyborem zapoznać się z preparatem i ustalić czy nie będą miały one szkodliwego wpływu na pozostałe rośliny uprawne. Najpopularniejszymi środkami na rynku są na przykład: anty – ślimak, ślimakol, ślimax. Wszystkie te środki są silnie toksyczne i należy posypywać nimi tylko ścieżki między grządkami. Innym środkiem jest wapno gaszone, które jest substancją żrącą, które uśmierca szkodniki.
Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się ślimaków. Możemy na przykład:
- Pozbyć się kryjówek ślimaków w ogrodzie – konieczne jest sprzątanie chwastów, koszonej trawy czy pobliskich kompostowników.
- Rośliny powinno podlewać się rano – ponieważ brązowe ślimaki żerują zwłaszcza po deszczu, lepiej nie stwarzać im specjalnie idealnych warunków.
- Stwarzanie barier – koło roślin możemy wyspać specjalnie przygotowana mieszankę, w której mogą znaleźć się skorupki jajek, popiół, kora drzew, kamyki, żwirek i trociny.
- Posadzenie odstraszających roślin – takimi roślinami mogą być: szałwia, cebula, czosnek, majeranek.
- Pułapki – ślimaki szukając zaciemnionego miejsca wejdą do niej i nie będą miały możliwości jej opuszczenia
- Kawa i cynamon – są to zapachy, które odstraszają ślimaki, wysypanie ich wokół grządek będą naturalna bariera, która będzie chroniła warzywa. Należy jednak pamiętać, że deszcz zmyje ją i konieczne jest jej ponowne wysypanie.
- Zbieranie ślimaków – można zbierać je każdego dnia odręcznie
- Oprószanie roślin mączką – mączka bazaltowa przykleja się do limaków, które nie maja możliwości poruszania się.
Kawa na ślimaki w ogrodzie
Zapach kawy odstrasza te szkodniki. Można więc rozsypać ją wokół grządek lub spryskać nią rośliny. Należy jednak pamiętać, aby po deszczu wykonać te czynności ponownie, ponieważ zostanie ona zmyta.
Sól na ślimaki w ogrodzie
Sól jest środkiem, który wyżera ślimaki i rozpuszcza się on pod jej wpływem. Można rozsypać ją wokół grządek lub najzwyczajniej posypać nią szkodniki. Jest to sposób, dzięki któremu natychmiastowo pozbędziemy się ich z ogrodu.
Soda na ślimaki w ogrodzie
Jeśli mamy duży problem ze ślimakami to możemy zdecydować się na zastosowanie zwykłej sody oczyszczonej. W tym celu należy wymieszać 2 litry wody z dwiema łyżeczkami sody. Dodatkowo możemy dodać do tej mieszanki szare mydło. Działa ona na ślimaka wysuszająco.
Tak przygotowany preparat może przydać nam się również podczas walki z innymi szkodnikami, również na roślinach domowych, są to między innymi:
- Miseczniki
- Przędziorki
- Mszyce
- Mączliki
Sodę można zastosować również podczas walki z chwastami, posypując je sodą uważając na to by nie spalić roślin od spodu, czyli łodyg lub liści. Jest to również bardzo dobry środek czyszczący, więc można nią dokładnie wyczyścić narzędzia ogrodnicze takie jak: łopaty, szpadle, grabie, sekatory.
Jak zabezpieczyć się przed ślimakami w ogrodzie?
Najważniejszą rzeczą, której musimy pilnować, by nie mieć w przyszłości problemów ze szkodnikami jakimi są ślimaki jest dbanie o czystość. Nie chodzi tu tylko o ranne podlewanie ogródka, ale również o koszenie trawy i usuwanie z ogrodu zbędnych zarośli.
Przede wszystkim musimy zlikwidować tak zwane ich kryjówki w których odnajdują schronienie przed palącym słońcem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również częste przekopywanie działki, zwłaszcza między grządkami. Dzięki temu jaja ślimaków zostaną wystawione na promienie słoneczne, które najzwyczajniej je spalą. Konieczne jest jednak przede wszystkim uprzątanie wyrwanych chwastów, zgniłych roślin, opadłych liści lub skoszonej trawy.
Fajnym i popularnym rozwiązaniem jest też przyciąganie do naszego ogrodu zwierząt, które żywią się ślimakami. Są to między innymi: jeże, ptaki, jaszczurki, chrząszcze lub ropuchy. Unikać jednak należy stwarzania kompostowników przydomowych w pobliżu ogródka warzywnego. Jest to prawdziwa wylęgarnia ślimaków różnego rodzaju. Jeśli już taki istnieje to można zabezpieczyć go przed tymi szkodnikami podlewając go co 3-4 dni lub po deszczu gnojówką z piołunu.
Ślimaki są szkodnikami, które jak już się pojawią ciężko jest zwalczyć. Szczęściem jest jednak wiele domowych sposobów na ich pozbycie się. Jeśli jednak walka z nimi nie przynosi oczekiwanego efektu i zdawać by się mogło, że jest to niekończąca się, nie równa walka to możemy sięgnąć po specjalne środki chemiczne, które kupić możemy w każdym sklepie ogrodniczym. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że przestanie być to dla nas tak uporczywy problem, a nasz warzywniak będzie bezpieczny.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.