Wypielęgnowany ogród wokół domu, czyste oczko wodne przy którym możemy się zrelaksować oraz estetyczne ścieżki, tarasy czy podjazdy pod garaż wpływają na wizualny efekt całego terenu. Najpopularniejszym materiałem, za pomocą którego wykańcza się takie elementy jest kostka brukowa.
Jaką kostkę brukową wybrać?
Niestety wybór kostki nie jest tak oczywisty, należy wziąć pod uwagę również:
- Fakturę kostki
- Kolor
- Rozmiary elementów
- Ilość potrzebnych materiałów
- Instalacja odwodnienia liniowego
Po zakupie wybranej przez nas kostki należy wcześniej sprawdzić czy nie są one uszkodzone i czy nie będzie potrzeby ich reklamacji, po ułożeniu nie będzie już takiej możliwości, dlatego należy zrobić to przed przystąpieniem do prac. Jeśli chodzi o samodzielne wykonanie nawierzchni z kostki brukowej to jest to proste zadanie, należy zapoznać się z etapami, które należy wykonać krok po kroku i dowiedzieć się w jaki sposób prawidłowo wykonać tę czynność. Warto jest również wiedzieć, że kostka brukowa to materiał bardzo popularny, który odporny jest na mróz i ścieranie, a dodatkowo prezentuje się naprawdę bardzo ładnie.
Od czego zacząć układanie kostki brukowej?
Przede wszystkim pierwszą rzeczą najistotniejszą, którą musimy zrobić zanim zaczniemy układać kostkę brukową jest ustalenie jakie funkcje powinna ona spełniać i czemu będzie służyć nawierzchnia. Być może będzie ona podjazdem dla auta lub ścieżkami prowadzącymi do ogrodu, tarasu lub domu spod bramy. Są to bardzo ważne czynniki, które należy wziąć wcześniej pod uwagę, ponieważ jeśli chodzi o ścieżki i tarasy to sprawdzi się kostka o grubości 4 cm, a jeśli ma ona zostać położona jako nawierzchnia dużego ruchu samochodowego to sprawdzi się ta o grubości 6 cm.
Przed przystąpieniem do prac należy przygotować potrzebne narzędzia, między innymi:
- Łopata
- Szlifierka kątowa
- Łata
- Ubijarka
- Zagęszczarka
- Grabie
- Taczka
- Miotła
- Poziomica
- Paliki sznurek
- Miarka
Układanie kostki brukowej krok po kroku
Krok pierwszy – korytowanie
Zanim zaczniemy układanie kostki musimy przygotować grunt. Należy w tym celu usunąć wierzchnią warstwę ziemi na głębokość kostki brukowej, tak by była ona równa z resztą gruntu. Najczęściej jest to głębokość 20 – 40 cm.
Krok drugi – podbudowa
Kiedy koryto jest już gotowe musimy wyłożyć je odpowiednią warstwę podbudowy, która wykonana jest z kruszywa grubego i wykłada się ją na dnie koryta. Najlepszymi materiałami na wykonanie podbudowy jest kruszywo o frakcji 30 – 60 mm, czyli mogą być to:
- Żwir
- Żużel
- Grys
- Kliniec
- Piasek zmieszany z cementem
- Chudy beton
Na rynku możemy zakupić również kruszywo o frakcji maksymalnie do 30 mm, należy wykorzystać je w miejscach, gdzie rzadko jeżdżą auta osobowe. Gdy podbudowa jest już zagęszczona i ułożona na wysokość 5 cm to warstwę tą należy wyrównać.
Krok trzeci – układanie brzegów
Gdy podbudowa jest już gotowa możemy przystąpić do układania brzegów, czyli tak zwanych krawężników z kostki brukowej. Jednak nie muszą one wystawać ponad kostkę, mogą zostać zamocowane na tej samej wysokości co reszta nawierzchni. Jeśli kostki posiadają wielkość 4, 6 lub 7 cm grubości to obrzeża powinny mieć 6 cm. Jeśli kostki są większe to obrzeża powinny wynosić 8 cm. Powinniśmy je dobić za pomocą gumowego młotka na fundamencie wykonanym z półsuchego betonu. Dzięki temu nawierzchnia będzie wytrzymała. Podczas układania krawężników należy pamiętać, aby miały one taką samą wysokość, układa się je również na poprzecznych zakończeniach nawierzchni.
Krok czwarty – podsypka
Gdy ułożyliśmy już podbudowę i wykonaliśmy brzegi to przechodzimy do podsypki. Wykonuje się ją za pomocą siewek kamiennych i powinna wynosić ona około 3,5 cm grubości. Powinna ona również osadzać kostkę brukową, dlatego też należy ją tylko wyrównać, ale nie ubijać. Najlepiej będzie unikać podsypki z materiału piaskowo – cementowego, ponieważ prace remontowe będą na późniejszych etapach utrudnione. Należy ja także dokładnie wyrównać za pomocą deski, a nadmiar zebrać kielnią.
Krok piąty – układanie kostki brukowej
Na tym etapie możemy zacząć już układać kostkę brukową i po przygotowaniu możemy stwierdzić, że jest to najprostsza czynność polegająca na układaniu jednej kostki obok drugiej i dobijanie ich gumowym młotkiem, tak by zakotwiczyły się w podsypce. Nie należy się martwić szczelinami między kostkami, ponieważ zostaną one później zasypane piaskiem. A nawierzchnia musi mieć możliwość “pracowania”.
Krok szósty – utrwalenie nawierzchni
Jest to nic innego jak spoinowanie kostki brukowej, które polega na wysypaniu na całej nawierzchni piasku kwarcowego. Będzie on wchodził w szczeliny między kostkami, dlatego też należy wykonać ten zabieg kilkukrotnie tak by szczelnie wypełnił on wszystkie szczeliny między kostkami aż po brzegi.
Jakie błędy robimy podczas układania kostki brukowej?
Najczęstszym popełnianym błędem jest wykonanie podbudowy bez zachowania spadu nawierzchni. Jest to bardzo ważne, żeby woda nie zalegała na kostce, spad powinien wynosić 1 – 2%. Kolejną istotną rzeczą jest dokładne ubicie kostek za pomocą gumowego młotka tak by nie powstały nierówności i kostka nie miała możliwości zapadania się. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Na szerokość szczeliny między kostkami, która powinna wynosić co najmniej 3 cm, tak by nawierzchnia mogła pracować a kostki nie ulegały uszkodzeniom. Ostatni popełnianym błędem jest zniszczenie kostki podczas wyrównywania jej zagęszczarką wibracyjną, jeśli jej źle używamy to najprawdopodobniej pojawią się zarysowania na kostce. Są to podstawowe błędy które popełnia się podczas układania kostki brukowej i należy się ich strzec.
Rodzaje kostek brukowych: wzory i kolory
Wybór kostki wydawać mógłby się oczywisty, jednak przy wyborze powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników. przede wszystkim powinna być ona wytrzymała, odporna na ścieranie i odporna na nasiąkliwość. Oczywiście możemy wybrać jej kształt i kolorystykę, jednak nie powinny to być najistotniejsze aspekty. Do wyboru mamy:
- Kostka przemysłowa – stosuje się ją na parkingach, chodnikach i w parkach. Jest prostokątna lub w kształcie litery T, która przypomina klepsydrę, najczęściej ma ona kolor szary i jest gładka.
- Kostka szlachetna – powstają jej różne kształty i ciekawa kolorystyka, posiadają one zwiększone właściwości użytkowe i możemy podzielić ją na:
- Kostka o powierzchni płukanej – jest ona poddawana obróbce, która ma na celu wypłukanie drobin z warstwy betonu, charakteryzuje się ona estetyką i wysokim parametrem antypoślizgowym. Dodatkowo przypomina kamień naturalny, posiada chropowatą powierzchnię i bywa trudniejsza w utrzymaniu czystości.
- Kostka o powierzchni szczotkowanej – powierzchnia jej jest porowata i posiada ona efekt melanżu w swojej gamie kolorystycznej
- Kostka o powierzchni postarzanej – jest ona poddawana obróbce polegającej na obijaniu kostki w specjalnym bębnie, dzięki czemu wygląd jej kojarzy się ze starym brukiem
- Kostka powierzchni łupanej – przypomina kamień łupany, krawędzie jej są nierówne i posiada niepowtarzalny kształt
- Kostka o powierzchni strukturalnej – imituje kamień naturalny.
- Kostka betonowa – jest najbardziej popularna, wpływa na to jej wytrzymałość. Układa się ją na ścieżkach, na tarasach, na parkingach i na podjazdach. Dodatkowo mamy możliwość wybrania szerokie gamy wzorów, kształtów i kolorystyki, dzięki czemu możemy stworzyć spójność stylistyczną z otoczeniem. Posiada ona również inne zalety: jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne a jej układanie i czyszczenie nie jest skomplikowane. Do wyboru mamy dwa typy:
- Jednowarstwowa – posiada wysokie parametry wytrzymałościowe, niższą elastyczność wyrabiana jest z betonu
- Dwuwarstwowa – pierwsza jej warstwa składa się z betonu wymieszanego z dodatkiem żwiru, druga natomiast ma grubość do 8 mm i odpowiada za atrakcyjny wygląd.
- Kostka kamienna – jest to droższa wersja kostki, a dodatkowo bardzo stylowa. Do wyboru mamy:
- Kostka z granitu – posiada wiele możliwości kolorystycznych, jest wytrzymała, odporna na ścieranie
- Kostka bazaltowa – pod wpływem wilgoci staje się na śliska, ale za to ma piękny, czarny kolor
- Kostka wapienna – nie jest tak trwała i odporna na promienie słoneczne czy niską temperaturę, jednak jej cena jest dużo niższa
- Kostka piaskowa– również jest kostką o mniejszej trwałości i odporności
- Kamienie naturalne – nadają one całości estetyczny i urokliwy wygląd
- Kostka brukowa z kamienia polnego – cechuje ją nieregularny kształt i oryginalność. Pasuje ona do otoczenia o charakterze naturalistycznym lub wiejskim, jednak jej układanie jest trudne i wymaga doświadczenia, ponieważ elementy powinny do siebie przylegać a nie jest to proste podczas układania
- Kostka brukowa nowoczesna – zbudowana jest z materiałów żywicowo – akrylowych, oświetlana jest diodami LED, mamy do wyboru różne kolory światła, a jego żywotność wynosi około 16 lat. Jest ona odporna na ścieranie, a oświetlenie pobiera mniej mocy niż to tradycyjne
- Bruk klinkierowy – posiada on najlepsze parametry wytrzymałościowe, jest odporna na poślizg nawet kiedy pada deszcz, posiada niską ścieralność i nasiąkliwość
- Kostka brukowa ekologiczna – za jej pomocą wody opadowe odprowadzane są do podłoża, a spoiny wypełnione są trawą lub grysem.
Do wyboru mamy również różne kształty kostek brukowych, między innymi: kwadrat prostokąt, fala, klepsydra. Kolorystyka kostki brukowej także nie jest ograniczona, ponieważ możemy zakupić ją w różnych odcieniach szarości, w kolorach melanżowy, w odcieniach jednolitych.
Cena kostki brukowej – ile kosztuje?
Ceny zależne są od materiałów, kształtów, kolorystyki, struktury oraz producenta. Najtańszym rozwiązaniem jest położenie kostki brukowej betonowej, jeśli chodzi o droższą to jest to ta kamienna. Jeśli naszym wyborem jest kostka granitowa w kolorze szarym to posiada ona na pewno spore walory estetyczne, jednak cena zazwyczaj wynosi 60 zł/m2. Droższą jej wersją jest ta barwiona, która kosztuje 90 zł/m2 a nawet wyż. Najdroższa wydawać by się mogła kostka z kamienia polnego, ponieważ jest to koszt 200 – 500 zł/m2.
Układanie kostki brukowej krok po kroku z naszym poradnikiem okazuje się szybkie i łatwe. Można wykonać tą czynność samemu i zaoszczędzić sporą gotówkę. Wystarczy tylko trochę chęci i czasu.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.