Tworzenie przydomowego ogródka nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy tylko posadzić w nim warzywa, podlewać i zbierać plony. Trzeba również wiedzieć jakie warzywa można sadzić koło siebie, ponieważ ich sąsiedztwo ma negatywne i pozytywne skutki.
Jaki wpływ na warzywa ma i sąsiedztwo?
Wysiew warzyw obok siebie jest bardzo prosty, trzeba wcześniej ustalić jakie warzywa wspierają się, przyspieszają ich wzrost oraz przeciwdziałają atakowaniu ich przez choroby oraz szkodniki. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi plonami, zaniżonym występowaniem chwastów i obfitymi plonami.
Bardzo ważne jest, aby sadząc warzywa obok siebie wziąć pod uwagę:
- Prawidłowy płodozmian warzyw
- Szybkość wzrostu
- System korzeniowy
- Okres dojrzałości
Jakie warzywa sadzić obok siebie
Planując uprawę warzyw w przydomowym ogródku należy wiedzieć jakie warzywa można sadzić w sąsiedztwie z innymi.
- Marchew obok cebuli – uchroni to warzywa przed szkodnikami: połyśnica marchwianka, wciornastek tytoniowy czy śmietka cebulanka
- Kapusta obok pomidorów – ochronią przed gąsienicami krzyżowiaczkami
- Jarmuż z kapustą – uchroni rośliny przed występowaniem szkodników
- Groch, fasola i kukurydza – te pierwsze będą bezpieczne, ponieważ kukurydza ochroni je przed szkodnikami
- Por i pietruszka – por chroniony jest przed miniarką porówką
- Rzodkiewka z marchewką i pietruszką – cebula ochronie marchewkę przed połyśnicą marchwianką, a marchewka cebulę przed śmietką i cebulanką
- Czosnek obok truskawek i porzeczek – czosnek ochroni wiele roślin ogrodowych, nie tylko przed mszycami, ale również innymi szkodnikami, które nie lubią jego zapachu, dodatkowo ma on właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Ochroni on truskawki przed pleśnią, a porzeczki przed szkodnikami jakimi są wielkopąkowce porzeczkowe. Czosnkiem odstraszymy również norniki, a brzoskwinie ochroni przed kędzierzawością liści.
- Pomidory obok bazylii – bazylia odpędzi przędziorki, mszyce oraz mączlika szklarniowego od pomidorów. Warto jednak wiedzieć, że przyciąga ona pszczoły, co pozytywnie wpływa na zapylanie kwiatów pomidora.
- Bazylia obok ogórka – chroni ona ogórki przed mączniakiem
- Fasola i brokuły obok mięty – mięta odstrasza mrówki, pchełki ziemne oraz inne latające owady
- Koper i kapusta – dzięki koprowi szkodnik taki jak bielinek kapustnik na pewno nie zbliży się do główki kapusty
- Gorczyca obok grochu – dzięki gorczycy do grochu na pewno nie zbliży się pachówka strąkóweczka
- Seler i por
- Sałata i rzodkiewki
- Kalarepa i seler
- Kapusta i fasola
- Koper i ogórki
- Dynia i fasola
Warto jest wziąć pod uwagę rośliny, które sprzyjają wzmożonym odwiedzinom pszczół, dzięki nim zostanie zapylona większa liczba nasion. Takim numerem jeden jest bób, który odnajdzie się w towarzystwie brokułu, kapusty, kalafiora, brukselki, kalarepy, kapusty czerwonej, pekińskiej, włoskiej, ziemniaka oraz rumianku. Bobu nie należy sadzić obok fasoli, rabarbaru, pora, buraka, grochu, szpinaku oraz drzew i krzewów.
Najmniejszymi wymaganiami cechuje się cukinia, potrzebuję ona ciepła i światła, a jej okres wegetacyjny jest krótki dzięki czemu rozwija się ona naprawdę szybko. Aby jej odporność na przymrozki nie miała negatywnych skutków warto posadzić obok niej cebulę, szpinak, kukurydzę, groch lub sałatę. Nie lubi ona towarzystwa ziemniaków, rzodkiewki i pomidorów.
Paprykę możemy posadzić obok ogórków, kalarepy i pomidorów, dzięki czemu plamy będą bardzo satysfakcjonujące, niestety rośliny takie jak rzodkiewka sałata czy kapusta opóźniają jej kwitnienie.
Jakich gatunków nie należy sadzić obok siebie?
Często zdarza się, że rośliny mają na siebie niekorzystny wpływ. Powodem tego są organy podziemne, które wytwarzają i wydzielają związki chemiczne, hamują wzrost roślin oraz ich rozwój, utrudniają kiełkowanie nasion, warzywa są zdeformowane. Są to między innymi:
- Kapusta z pomidorami – kapusta opóźnia kwitnienie pomidorów
- Rzodkiewka z pomidorami – opóźnia kwitnienie oraz dojrzewanie owoców
- Pomidory z ziemniakami – ziemniak będzie bardziej zagrożony zarazą
- Cebula z fasolą – cebula spowalnia wzrost fasoli
- Pomidory z ogórkami – rosną słabiej
- Papryka z ogórkami – mają wiele wspólnych chorób i szkodników przez co ataki są nasilone
- Fasola z cebulą– fasola hamuje wzrost cebuli
- Fasolę i czosnek – fasola hamuje wzrost czosnku
- Fasola i kapusta – jak wyżej, fasola hamuje wzrost tego warzywa
- Fasola i buraki – fasola hamuje wzrost buraków
- Sałata i pietruszka
Uprawa współrzędna
Polega ona na sadzeniu warzyw obok siebie tak by wszystkie rośliny czerpały korzyści ze swojego sąsiedztwa i się wspierały. Podstawowymi zasadami uprawy współrzędnej o których należy pamiętać są:
- Mięta i bazylia wpływają na smak warzyw
- Marchew i cebula chronią się wzajemnie przed szkodnikami
- Należy połączyć roślinę ze względu na: szybki wzrost, system korzeniowy oraz szybkość osiągnięcia dojrzałości
- Przesadzanie warzyw – warto wziąć pod uwagę długość korzeni, tak by mogły korzystać ze składników odżywczych z różnej głębokości gleby
- Roślina motylkowa jaką jest poplon wpływa na glebę i z wzbogaca ją azotem
- Czosnek odstrasza owady i szkodniki
- Aksamitki wokół ogrodu odstrasza mszyce
- Należy unikać sadzenia warzyw obok siebie należących do tej samej grupy
Jakie warzywa sadzić po sobie?
Bardzo często zdarza się, że możemy dosadzić warzywa na tej samej grządce, warto jest więc rozplanować wcześniej kilka sekcji oraz podzielić je na grządki, nie zaszkodzi również zapisać sobie co, gdzie rosło.
W miejscu, gdzie wcześniej rosła papryka posadzić można rośliny cebulowe i strączkowe oraz kapustne, dyniowate a na końcu te korzeniowe. Pozytywny wpływ ma to, że kolejne plony będą obfite. Kolejne rośliny nasadzane w tych samych miejscach powinny mieć płytkie korzenie i owoce.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.