hosta

Kłącza hosty – kiedy i jak sadzić? Poradnik sadzenia funkii w ogrodzie

Hosta, inaczej funkia jest byliną, którą najczęściej sadzi się w zaciemnionych miejscach pod konarami drzew. Jest to bardzo łatwa w uprawie roślina, która jest bardzo odporna na szkodniki i wszelkie choroby. Dla ogrodników, którzy posiadają ją w swoim ogrodzie, jest na przede wszystkim rośliną o ogromnych walorach dekoracyjnych. Kiedy można sadzić funkie? Jak sadzić kłącza funkii?

Kiedy sadzić funkie? Najlepsze terminy sadzenia

W Polsce istnieje wiele odmian funkii. Najpopularniejszymi z nich są:

  • Babolistna lub biała — zaokrąglone, lśniące liście, duże, białe kwiaty
  • Białobrzega — liście z białym marginesem, różowe kwiaty
  • Falista – faliste, skręcone liście z jasnym obrzeżem, kwiaty są koloru fioletowego w różnych odcieniach
  • Fortune’a — żółtawa blaszka liścia o jaśniejszych brzegach, kwiaty koloru białofioletowego
  • Japońska — zielone liście i liliowofioletowe kwiaty
  • Lancetolistna – kwiaty w kolorze purpurowo – fioletowym
  • Siebolda – niebieskozielone liście z nalotem, kwiaty w kolorze bladoliliowym
  • Rozdęta — ciemnozielone liście o pofałdowanych brzegach, ciemnofioletowe kwiaty

Kwiaty wszystkich odmian są do siebie bardzo podobne, mimo że niektóre z nich rozwijają się wiosną, a inne jesienią. Umiejscowione są one na łodydze i występują najczęściej w formie dzwonków.

Kiedy sadzić kłącza hosty? Najlepszym okresem jest wiosna, na przełomie kwietnia i maja. Jeśli dopilnujemy tych terminów, możemy mieć pewność, że zaczną one bardzo szybko rosnąć.  Istnieje jeszcze drugi termin sadzenia, jest to jesień. W tym przypadku najodpowiedniejszym miesiącem będzie wrzesień. Gdy zrobimy to zbyt późno, funkie nie zdążą się zaaklimatyzować przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.

Gdy rozwijamy rośliny z kłączy, należy je wysadzać do gleby późną wiosną lub co może dziwić latem. Roślina ta dobrze znosi przesadzanie, jednak nie należy robić tego zbyt często.

  Cięcie jabłoni - jak i kiedy je przycinać? Praktyczny poradnik

Jak sadzić kłącza hosty?

Gdzie sadzić funkie? Przede wszystkim należy wiedzieć, że jest rośliną, która powinna zostać sadzona w towarzystwie, w kępkach. Dodatkowo rozrasta się ona bardzo szybko, konieczne jest więc zapewnienie jej odpowiednio dużo miejsca. Funkia sadzenie – bylina ta nie ma szczególnych wymagań dotyczących warunków. Warto jest jednak wybrać glebę, która jest żyzna, kwaśna i wilgotna.

Odpowiednim stanowiskiem dla roślin jest te zacienione, ponieważ duża ilość słońca źle na nie wpływa. Otóż im jaśniejsze liście, tym bardziej narażone są na promienie słoneczne. Ważne jest również, by miały one stale wilgotną ziemię, czyli regularnie ją podlewać. Hosty można także rozmnażać, wykonuje się to poprzez rozdzielenie karp. Najzwyczajniej wykopuje się je z ziemi, dzieli na mniejsze kępki, wsadza do ziemi i podlewa.

Gdzie sadzić funkie?

Wiemy już, że można je sadzić wiosną. Jednak możliwe jest również sadzenie funkii jesienią. Warto jest jednak wiedzieć, gdzie to zrobić. Nie jest to roślina o szczególnie dużych wymaganiach. Odpowiednim stanowiskiem do sadzenia jest cień, a jeśli chodzi o glebę, to najlepsza będzie żyzna i wilgotna, jednak nienarażona na przelewanie.

Bardzo często ogrodnicy sadzą je w miejscach, w których inne rośliny nie odnajdują się najlepiej, zwłaszcza w miejscach, do których nie dociera światło, czyli pod altankami, ścianami, rozłożystymi drzewami. Warto jest również pamiętać o nawożeniu roślin obornikiem, kompostem lub torfem.

Ważne jest, by mieć na uwadze, że wiele odmian funkii jest niskich jednak również rozłożystych. Powinniśmy zapewnić im jak najwięcej miejsca na porost, sadząc je co 60 cm. Można przeprowadzać na nich zabieg przycinania, jednak tylko jeśli chodzi o usuwanie martwych liści czy przekwitniętych kwiatostanów. Innym powodem są zarażenie chorobami grzybowymi i atakiem szkodników.

  Jak zasuszyć hortensję, aby zachować jej kolor i aromat?

Z czym sadzić funkie?

Funkie termin sadzenia, warunki sadzenia, te czynniki są już nam dobrze znane. Jednak pozostaje również kwestia dotycząca tego, z czym sadzić funkie. Najczęściej sadzi się je w miejscach, które nie są atrakcyjne dla innych roślin. Nie oznacza to jednak, że nie możemy tego robić. Często sadzi się je z innym hostami oraz roślinami, które wyeksponują piękne liście i kwiaty tych roślin.

Wielu ogrodników łączy z rodgersją kasztanowocolistną i tawułą Arendsa. Wiele traw ozdobnych również sprawi, że byliny będą wyglądały na atrakcyjniejsze, zwłaszcza te o kępkowym pokroju. Innymi roślinami, które będą dobrze komponowały się z hostą, są: kocimiętki, paprocie, jasnoty plamiaste, przewrotnik miękki. Jeśli chodzi o krzewy, mogą być to: rododendrony czy azalie oraz iglakami.

Sadząc funkie na rabatach, należy mieć na uwadze, że jest to roślina, która szybko się rozrasta, co sprawia, że staje się również dominująca. Wielu ogrodników decyduje się na sadzenie ich do donic i skrzynek, które łączy się z hortensją, bluszczem, klonem palmowym czy egzotycznym babusem.

Funkie wykorzystuje się również jako dodatek do bukietów, zarówno liście, jak i pachnące kwiaty. Ze względu na ich aromat, często ozdabia się nimi wnętrza mieszkań.