krzewuszka weigela

Cięcie krzewuszki – jak i kiedy wykonać przycinanie?

Krzewuszka, jak sama nazwa wskazuje, jest cudowną rośliną, która zdecydowanie uatrakcyjnia nasz ogród. Krzew ten posiada ogromną ilość pięknych kwiatów, w kolorach bieli, różu, fuksji i czerwieni. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, jeśli chodzi o wymagania glebowe, jednak konieczne jest jej cięcie, by rosła zdrowa i gęsta.

Rodzaje krzewuszki – jakie są?

Krzewuszka cudowna jest piękną rośliną, która osiąga do 2 m wysokości. Istnieje jej kilkanaście odmian, wszystkie zależne są od koloru kwiatów oraz form liści. Są to między innymi:

  • Aleksandra – ciemne liści i różowe kwiaty
  • Bristol Snowflake — białe kwiaty, forma krzewiasta
  • Nana Purpurea – czerwono – brązowe liście, różowe kwiaty, rośnie do około 1 metra wysokości
  • Variegata — liście z białymi obwódkami i jasnoróżowe kwiaty
  • Styriaca — różowe kwiaty, osiąga nawet do 3 metrów wysokości
  • Fiesta – czerwone kwiaty
  • Abel Carriere — różowo — czerwone kwiaty
  • Rubidor – bordowe kwiaty i liście w odcieniach żółtego
  • Looymansii Aurea – zielono – żółte liście z czerwonymi brzegami
  • Victoria – czerwone kwiaty i bordowo – brązowe liście
  • Verweig — liście zielono — biało — różowe
  • Black and White – ciemne liście, białe kwiaty

Warto jest mieć w swoim ogrodzie kilka różnych odmian, ponieważ, gdy zakwitnął, stanie się on kolorowy i będzie cieszył nasze ozy przez całe lato. Zwłaszcza że krzew ten nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

krzewuszka

Czy krzewuszkę trzeba przycinać?

Niezależnie, od jakiej tego odmiany krzewuszkę posiadamy w swoich ogrodach, konieczne jest przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych w postaci cięcia. Jest to konieczne, ponieważ roślina ta ma tendencje do przerzedzania gałęzi i pokładania się na ziemi, co nie wygląda atrakcyjnie. Dodatkowo cięcie krzewuszki ochroni ją przed chorobami grzybiczymi. Jeśli zaniedbamy przycinanie krzewuszki, to stanie się to krzew poplątany i przerośnięty.

  Rzeżucha - kiedy i jak sadzić rzeżuchę? Praktyczny poradnik

Kiedy przycinać krzewuszkę?

Krzewuszki kwitną w maju i czerwcu, jeśli co najmniej raz do roku nie przeprowadzimy ciecia tej rośliny, to niestety starci ona na swojej atrakcyjności. Jej gałęzie będą nie tylko poplątane, ale również rzadkie.

Kiedy przycinać krzewuszkę? Najlepiej zabieg ten przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, tak by miała, jak najwięcej młodych gałązek, na których wytworzą się nowe pędy. Ciecie krzewuszki powinno wykonywać się dwa razy do roku, wiosną i latem. W okresie wiosennym przycinanie polega na usuwaniu suchych i przymarzniętych gałązek, w letnim natomiast konieczne jest wykonanie cięcia formującego. Nigdy nie należy przycinać krzewu na jesień, ponieważ wszelkie przymrozki są dla niej potencjalnym zagrożeniem.

Jak przycinać krzewuszkę?

Właściciele tego pięknego krzewu zastanawiają się jak przycinać krzewuszkę, by krzew był gęsty i kwitł każdego roku. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jeśli chodzi o pierwsze cięcie krzewuszki, należy zrobić to zaraz po posadzeniu, jest to tak zwane cięcie formujące. Należy skrócić pędy o połowę, by pobudzić je do kwitnienia. W kolejnym roku i każdym następnym powinno się przycinać pędy o 1/3 ich długości. Konieczne jest usuwanie suchych i przemarznięty gałązek, omijając wszystkie zdrowe, które mają szansę kwitnąć.

Przycinanie krzewuszki należy wykonać także dwa tygodnie po przekwitnięciu, od góry mocniej, po bokach delikatniej. Co kilka lat powinno wykonywać się również cięcia prześwietlające, dzięki, którym krzew dostanie do wnętrza wiece światła i promieni słonecznych. W okresie letnim lub jesiennym na roślinie mogą pojawić się znamiona grzybicze, które należy jak najszybciej wyciąć, by choroba nie przeszła na pozostałe pędy.

rozowa krzewuszka

Przycinanie krzewuszki na pniu

Wielu ogrodników wykorzystuje krzewuszkę do formowania żywopłotu. Należy pamiętać, że powinien być on regularnie podcinany, dość intensywnie. Skraca się nie tylko wszystkie wystające gałęzie, ale również usuwa te, które wyrastają z pnia. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się nie tylko zdrową, ale również gęstą koroną, która będzie obficie kwitła.

  Kiedy i jak sadzić katalpę? Kompletny poradnik

Przycinanie krzewuszki cudownej

Po pierwsze, wykonujemy cięcie krzewuszki na wiosnę w celu usunięcia wszystkich suchych i przemarzłych gałązek. Drugiem cieciem jest to w okresie letnim, które polega na usuwaniu wystających gałęzi, które są przerośnięte. Wszystkie ciecia mają na celu zagęszczenie oraz rozkrzewienie rośliny.

Przycinanie krzewuszki Weigela

Jeśli chodzi o przycinanie krzewuszki Weigela, to należy wykonywać je regularnie. Nie należy bać się ostrych, intensywnych cięć, nawet o połowę pędów, jeśli stwierdzimy, że są one za długie. Ogrodnicy bardzo chętnie wykorzystują tę odmianę do formowania żywopłotów, można wiec bardziej przycinać górę, a boki skracać, jeśli wyrastają za bardzo. Krzewuszka Weigela powinna zostać cięta po przekwitnięciu.

Cięcie odmładzające krzewuszki

Jak każda roślina w naszym ogrodzie, również krzewuszka wymaga tak zwanego cięcia odmładzającego. Ma ono na celu odmłodzenie rośliny i zapobiegnięciu zaniedbanego wyglądu. Polega ono na usuwaniu najstarszych pędów i powinno wykonywać się je co 3 lata. Nie należy martwić się, jeśli nasz krzew po cięciu odmładzającym nie zakwitnie, jest to całkiem normalne. W kolejnych latach na pewno będzie kwitł bardzo obficie. Możemy również po cięciu odmładzającym nawozić krzewuszkę fosforanem, potasem i mikroelementami.

Kiedy kwitnie krzewuszka?

Krzewuszka cudowna zazwyczaj kwitnie w maju i czerwcu, zdarza się jednak, że niektóre odmiany kwitną dopiero na przełomie czerwca i lipca, czyli wczesnym latem. Jeśli nie wiemy, kiedy zacząć przycinanie krzewuszki, to odpowiadamy, około 2 tygodnie po przekwitnięciu, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Zdarza się, że roślina ta zakwita we wrześniu, jednak jest to bardzo rzadkie.

Dlaczego krzewuszka może nie kwitnąć?

Aby krzewuszka kwitła kolejnego sezonu bardzo obficie, należy wykonać cięcia zaraz po przekwitnieniu, ale jeszcze przed pojawieniem się przymrozków, by roślina miała czas na wypuszczenie nowych pędów przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Jeśli mimo wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, nasza krzewuszka nie kwitnie, to wpływ na to może mieć kilka czynników.

  • Nie przycinamy krzewu regularnie
  • Zacienione stanowisko
  • Za duża ilość nawozów
  • Nieodpowiednie rozmnażanie krzewuszki
  • Krzew został posadzony z nasion, potrzebuje więcej czasu
  • Roślina nie jest osłonięta przed wiatrem
  • Nie okryliśmy krzewuszki na zimę i zmarzła
  Jakie baseny ogrodowe będą idealne dla Twojego podwórka?

Wszystkie te czynniki mogą wpływać na brak kwitnienia krzewuszki. Warto jest ustalić przyczynę i postarać się ją usunąć. Należy mieć uwadze, że każde ciecie krzewu wpływa na to, że jest ona mniej odporna na takie czynniki, jak: mróz, szkodniki i choroby. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenia zabiegu cięcia w odpowiednim czasie, by nie zaszkodzić krzewuszce.

Podsumowanie

Krzewuszka cudowna jest pięknym krzewem, który jeśli odpowiednio o niego dbamy, odwdzięczy nam się obfitym kwitnieniem, kwiatami w różnych kolorach, zależnie od odmiany. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, jednak należy pamiętać o regularnym cięciu krzewuszki, by była nie tylko zdrowa, ale również wyglądała estetycznie. Wielu ogrodników posiada w swoich ogrodach kilka jej odmian, tworząc przy tym kolorowe i atrakcyjne żywopłoty.