Katalpa, inaczej drzewo cygarowe lub indiańskie drzewo fasolowe jest bardzo popularne w Polsce, nie tylko ze względu na jego egzotyczny wygląd, ale również piękny zapach. Całe drzewo potrafi osiągnąć 10 metrów wysokości, a korona nawet 8 metrów. Kwiaty koloru białego, przypominające wyglądem orchidee, nie tylko pięknie pachną, ale są także miododajne. Aby móc cieszyć się ich aromatem, należy odpowiednio pielęgnować roślinę.
Kiedy sadzić katalpę?
W Polsce sadzi się różne odmiany katalpy, ponieważ nie tylko są to piękne rośliny o aromatycznych kwiatach, ale także nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Podczas sadzenia należy pamiętać, że drzewo to daje bardzo dużo cienia i nie powinno sadzić się go w pobliżu innych roślin, zwłaszcza tych, które potrzebują dużej ilości słońca.
Sadzenie katalpy przeprowadza się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także na przestrzeniach miejskich, gdzie powietrze nie jest najlepsze jakości. Nie tylko wygląda ono bardzo estetycznie i pięknie pachnie, ale również daje dużo cienia. W Polsce spotkać można kilka jego odmian, najpopularniejszymi są:
- Katalpa Nana – jest to drzewo o zielonych sercowatych liściach, które osiąga do 3 metrów wysokości. Jego korona sięga 5 metrów rozłożystości. Katalpy tej odmiany nie trzeba przycinać, ponieważ gałęzie układają się naturalnie.
- Katalpa Aurea — sercowate liście przypominają kolor złoty, odmiana ta posiada kwiaty wyglądem przypominające storczyki.
- Katalpa Ovata – rośnie do 15 metrów wysokości i posiada kwiaty w kolorach żółci, fioletu lub w cętki.
- Katalpa Speciosa – drzewo dorasta do 15 cm wysokości i posiada stożkowaty kształt
- Katalpa Erubescens – odmiana ta posiada dwa rodzaje liści, sercowate i dwuklapowe zarazem, posiada kwiaty koloru białego
Przede wszystkim, aby móc cieszyć się zdrowym drzewem, musimy wiedzieć, kiedy należy je sadzić. Katalpa, kiedy sadzimy? Jest to okres wegetacyjny rośliny, czyli na przełomie marca i listopada. Ponieważ wymaga ono sporej ilości wody, warto, jest sadzić je wiosna lub jesienią, gdy ilość opadów jest największa. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie w lecie, to konieczne jest częste i obfite podlewanie.
Jeśli zastanawiamy się nad katalpy, kiedy sadzić, to przede wszystkim musimy pamiętać, że drzewo to po posadzeniu, ale również przez kilka pierwszych lat potrzebuje regularnego podlewania. Stare drzewa są bardziej odporne na przejściowe susze i nie musimy ich szczególnie pielęgnować. Konieczne jest również pamiętanie o okrywaniu jej na zimę, za pomocą kopczyka z kory, agrowłókniną lub matą ze słomy.
Nie jest to konieczne do końca żywotności drzewa, ponieważ jak w przypadku podlewania, z czasem staje się ono bardziej odporne.
Katalpa – jak je sadzić?
Katalpa jest drzewem, które rośnie bardzo szybko. W naturalnym środowisku osiąga ono do 20 metrów wysokości, jednak w warunkach klimatycznych naszego kraju, jest to tylko lub aż 10 metrów. Mimo że nie jest to roślina szczególnie wymagająca w uprawie, należy ją odpowiedni sadzić. Katalpa jak sadzić?
- Znajdź odpowiednią glebę, żyzną, przepuszczalną lub próchniczą
- Należy zwrócić uwagę na stanowisko — półcieniste lub słoneczne
- Odchwaszczamy glebę w miejscu, w którym chcemy posadzić drzewo
- Wykupujemy dołek o głębokości 40 cm
- Wzruszamy ziemię na dnie dołka i ściankach
- Namaczamy korzenie drzewa
- Nacinamy bryłę korzeniową
- Skracamy pędy o 1/3 ich długości
- Usuwamy chore i suche pędy
- Wkładamy drzewo do dołka
- Usztywniamy drzewko
- Zasypujemy dołek i formujemy ziemię w kształt misy, aby woda się w niej zbierała
- Podlewamy obficie katalpę
- Usypujemy wokół pnia warstwę ściółki
Katalpa – gdzie je sadzić?
Jeśli chodzi o katalpa gdzie sadzić to przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce, czyli żyzną, przepuszczalną lub próchniczą glebę. Drugim ważnym czynnikiem jest stanowisko, najlepsze będzie to nasłonecznione lub z półcieniem. Ze względu na swoją atrakcyjność niema konieczności sadzenia go z innymi drzewami, krzewami czy kwiatami. Katalpa sama w sobie posiada urok.
Katalpę sadzimy nie tylko w ogrodach przydomowych, ale również w parkach i alejkach. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to roślina, której mogą zaszkodzić silne wiatry, które łamią liście i gałęzie. Warto jest wiec wybrać miejsce od niego osłonione.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.