Przede wszystkim należy wiedzieć, że dracena jest rośliną uprawianą w domach. Dlatego też, dla wielu jest to nie małe zaskoczenie, że należy ją przycinać. Należy pamiętać, że rośnie ona bardzo szybko, jeśli wiec o nią w odpowiedni sposób nie zadbamy, przestanie mieścić się ona w naszym domu. Jak powinno wglądać cięcie draceny i kiedy je wykonać?
Kiedy przycinać dracenę?
Dracena jest bardzo efektowną rośliną, która jest odporna nie tylko na choroby, ale również na szkodniki. Zazwyczaj sprzedawane są w sklepach ogrodniczych w formie pnia, z którego wyrasta pióropusz z długich i cienkich liści. Swoim wyglądem przypominają palmę, jednak zważając na to, jak wysokie potrafią wyrosnąć, może być w tym ziarno prawdy. Ciekawostką jest również inna nazwa draceny, czyli smokowiec. Nazwa ta kojarzona jest z korzeniami rośliny, które jak się okazuje po wyjęciu z ziemi, są pomarańczowe.
Wraz ze wzrostem roślin, z czasem zaczyna pojawiać się problem w postaci uschniętych liści w dolnej partii rośliny. Jest to odpowiedni moment na cięcie draceny, jednak wbrew pozorom nie należy usuwać uschłych liści, wręcz przeciwnie — wierzchołek. Innym momentem, w którym należy przeprowadzić przycinanie draceny, jest jej przechylenie w stronę światła.
Zabieg pielęgnacyjny draceny w postaci przycinania i cięcia ma na celu wzmocnienie rośliny, jej rozwiniecie i zagęszczenie. Bardzo ważne jest, aby podczas tego rodzaju pielęgnacji zapewnić jej odpowiednie warunki, przede wszystkim ciepło i wilgotność.
Jak często można przycinać dracenę?
Wiele osób jest zaskoczonych samym faktem, że kwiat hodowany w warunkach domowych należy przycinać. Dodatkowo nasuwa się pytanie dotyczące tego, jak często w ciągu roku taki zabieg należy wykonywać. Najbezpieczniej będzie, jeśli wykonamy go raz w roku, w okresie wczesnej wiosny, gdy roślina nie obudziła się jeszcze po okresie wegetacyjnym. W okresie zimowym dracena prawie nie rośnie i to w tym czasie dolne liście kwiatka mogą usychać.
Warto jest pielęgnować dracenę, by rosła zdrowo. Jak się okazuje, naukowcy udowodnili, że dracena oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, takich jak na przykład benzen.
Dracena – jak ją przycinać?
Cięcie draceny jest bardzo prostą czynnością, która może wykonać nawet najmniej doświadczony ogrodnik. Przede wszystkim konieczne jest wybranie odpowiednich narzędzi, można w tym celu użyć małego sekatora lub nożyc. Najważniejsze jest jednak, by były one zupełnie czyste, by uszkodzenie tkanek roślinnych było jak najmniejsze. Jak przycinać dracenę? Usuwamy liście, które uschły lub zbrązowiały. W tym celu należy wygiąć je w dół i obciąć nożyczkami jak najbliżej pnia. Nie przesadzajmy z ilością obcinanych liści, by nasza roślina nie wyglądała nieatrakcyjnie. Nigdy nie obcina się zdrowych liści.
Dracena wonna – jak i kiedy przycinać?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że jeśli chodzi o dracenę wonną, to nie zawsze konieczne jest jej przycinanie, a zabieg pielęgnacyjny polega jedynie na usuwaniu zeschniętych liści. Zwłaszcza jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, w postaci gleby, wilgotności czy podlewania. Dracena wymaga cięcia, gdy zauważymy, że nie za szybko się rozkrzewia. Najprawdopodobniej spowodowane jest to zbyt małą ilością światła. Innym wskazaniem do przycinania jest sytuacja odwrotna. Gdy dracena stoi na parapecie i ma zbyt dużo światła, najprościej mówiąc, zaczyna rosnąć jak szalona.
Kiedy należy przycinać dracenę wonną? Najlepszym czasem jest wiosna. Jest to całkowicie bezpieczny zabieg, ponieważ dobrze go znoszą. Samo cięcie rośliny polega na usunięciu połowy pędów. Ciecie należy wykonywać pewnym ruchem prostopadle nad liśćmi do usunięcia.
Dracena wonna nie jest rośliną wymagającą, jednak ważne jest ej regularne nawożenie w okresie marca aż po październik. Dzięki nawozom dracena będzie się szybciej regenerowała i rozkrzewiała.
Istnieje kilka odmian draceny wonnej:
- Dorado – kolor żółto – pomarańczowy
- Janet Craig – kolor zielony
- Lemon Surprise – kolor biało – żółto – zielony
- Roehrs Gold – kolor biało – żółto – zielony
- Warneckii – kolor biało – fioletowo – zielony
Dracena obrzeżona – jak i kiedy przycinać?
Bardzo często właściciele draceny wykorzystują moment cięcia do jej rozmnożenia. W tym celu ścina się wierzchołkowe pędy o długości około 15 cm. Obrywa się z nich dolne liście i wstawia wierzchołek do ukorzeniacza. Gdy korzenie się już pojawią, możemy wsadzić sadzonkę do doniczki z ziemią. Najlepsza będzie mieszanka torfu, piasku i perlitu. Konieczne jest także dostarczenie im wody, przez spryskanie lub podlewanie. Kolejnym krokiem jest stworzenie wokół niej osłony w postaci przeźroczystej folii, która okrywa się całą sadzonkę.
Konieczne jest codzienne podlewanie, dlatego należy mieć do niej dostęp. Po miesiącu najprawdopodobniej dracena jest już gotowa na posadzenie jej w doniczce właściwej. Najpopularniejszymi odmianami draceny obrzeżonej są:
- Colorama – czerwono – różowe liście
- Bicolor – zielone liście z żółtą obwódką
- Tricolor – liście zielono – kremowo – różowe
Dracena marginata – jak i kiedy przycinać?
Cięcie draceny to również jej rozmnażanie. Możemy zrobić to za pomocą wierzchołka, jednak istnieje również druga metoda, czyli odkłady powietrzne. Za ich pomocą możemy odmłodzić roślinę. Metoda ta polega na nacinaniu pnia w formie okręgu na tej samej wysokości. Wszystkie nacięcia następnie zasypujemy ukorzeniaczem. Następnie te miejsca zasłaniamy kawałkami folii wypełnionymi ziemią. Cały proces trwa kilka tygodni, jednak roślina w tym czasie wypuści nowe pędy, które ukorzenią się w woreczkach. Gdy tak się stanie, możemy uciąć pęd z korzonkami i przesadzić go do doniczki. Przez kolejnych kilka tygodni musimy dbać o naszą sadzonkę, regularnie ją zraszając.
Jak pielęgnować dracenę?
Gdy wiemy już, w jaki sposób należy sadzić dracenę i jak przeprowadzać zabieg pielęgnacyjny w formie przycinania, to musimy pamiętać również, że na tym się nie kończy dbanie o kwiat. Mimo że nie jest to roślina wymagająca, to musimy pamiętać o bardzo ważnych faktach.
- Draceny nie należy przelewać
- Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 15 stopni Celsjusza
- Liście należy regularnie wycierać, by mogło swobodnie oddychać
- Podłoże powinno być przepuszczalne i lekkie
- W okresie zimowym, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche, należy spryskiwać liście draceny
- Ostre nasłonecznienie spali liście rośliny
- Przesuszenie powoduje opadanie liści, przelanie natomiast gnicie korzeni
Wszystkie te czynniki wpływają na lepszy rozwój rośliny, warto, jest je mieć wiec na uwadze. Dodatkowo pielęgnacja draceny zależna może być również od jej gatunku czy odmiany. Najpopularniejszymi gatunkami draceny, które znajdziemy w polskich domach, są między innymi:
- Dracena wonna
- Dracena obrzeżona
- Dracena Sandera
- Dracena smocza
- Dracena deremeńska
- Dracena rozgałęziona
- Dracena Godseffa
- Dracena odwrócona
Wszystkie gatunki różnią się od siebie kilkoma czynnikami, na przykład: zapotrzebowaniem na światło, formą liści, wielkością liści, kwiatami, ubarwieniem oraz odpornością na temperaturę.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.