magnolie

Jak i kiedy przycinać magnolię? Wszystko co musisz wiedzieć!

Magnolia jest orientalnym rodzajem krzewu, który charakteryzuje się białymi lub różowymi kwiatami, które zakwitają przed pojawieniem się liści. W Polsce spotkać możemy wiele jej odmian, od krzewów osiągających do 2 metrów wysokości, po drzewa, które osiągają nawet kilkadziesiąt metrów. Roślina ta wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, jednym z nich jest przycinanie. Kiedy i jak to zrobić?

Gatunki magnolii – jakie są?

Odmian magnolii jest naprawdę wiele, od małych krzewów po efektowne drzewa, jednak wszystkie z nich przede wszystkim pięknie wyglądają. Najpopularniejszymi z nich, które najczęściej spotkamy w polskich ogrodach, są;

  • Magnolia Black Tulip – kwiaty pojawiają się zaraz po zimie, jeszcze przed rozwinięciem liśćmi. Przypominają one tulipany w kolorze ciemnobordowym.
  • Magnolia gwiaździsta — posiada ona kwiaty w kształcie gwiazdy, które pięknie pachną
  • Magnolia żółta — np. Daphne, Butterflies, są to rozłożyste krzewy, o żółtych kwiatach
  • Magnolia Sunsation – jest to odmiana wielobarwna, kwiaty w kolorach żółtych z odcieniem zieleni i różu
  • Magnolia Woodsman — osiąga do 5 metrów wysokości, kwiaty wewnątrz posiadają kolor biało — różowy, zewnątrz natomiast zielono seledynowy
  • Magnolia Soulangeana – kwiaty w kształcie tulipana osiągają nawet do 12 cm
  • Magnolia Blue Opal – krzew o kwiatach w kolorze żółtym z niebieskim

Krzewy i drzewa magnolii kwitną co roku, natomiast istnieją odmiany, które kwitną również drugi raz, jesienią. Najlepszym miejscem na sadzenie jest to nasłonecznione zaciszne.

Magnolia – czy w ogóle można je przycinać?

Wielu ogrodników zastanawia się, czy magnolię się przycina. Należy wiedzieć, że ciecie magnolii bardzo osłabia tę roślinę, nie znosi ona go zbyt dobrze. Po tym zabiegu nie tylko pędy słabiej kwitną, ale również źle się regenerują.

  Czy można kosić mokrą trawę? Odpowiadamy!

Niektórzy decydują się na przycinanie magnolii, jednak należy wykonać ten zabieg dopiero wtedy, gdy jest to konieczne.

Kiedy przycinać magnolię?

Mimo że nie zaleca się ciecia magnolii, to czasem zabieg ten jest najzwyczajniej konieczny. Przede wszystkim jest to roślina, która rozrasta się bardzo szybko, dlatego też może nam zagrażać. Najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu jest ciepły dzień, na przełomie maja i czerwca. Aby nie uszkodzić rośliny zbyt drastycznie, można podzielić go na kilka etapów.

biale magnolie

Jak przycinać magnolię? Poradnik ogrodnika

Zastanawiając się jak przycinać magnolię, powinniśmy mieć na uwadze, że jest to roślina, która nie jest odporna na tego rodzaju zabiegi. Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wykonywanie cieć przez kilka kolejnych lat w okresie wiosennym, aby nie doznała szoku.

Magnolia po przekwitnięciu – jak ją przyciąć?

Kiedy przycinać magnolię? Wiemy już, że najlepszym okresem jest wiosna, jednak musimy również wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Przede wszystkim najlepiej wykonywać ten zabieg w kilku etapach, przycinając gałęzie, które są najbardziej problematyczne, czyli suche czy chore. Cięcie wykonuje się za 2 lub 3 liściem pod kwiatem. Możemy skrócić go najwyżej o 1/3 długości pędu.

Jeśli chodzi o krzew, to magnolia po przekwitnięciu powinna zostać odmładzana. Cięcie takie polega na usuwaniu starych pędów około 1 metra nad ziemią.

Cięcie sanitarne magnolii

Przycinanie magnolii na wiosnę można nazwać również cieciem sanitarnym. Najlepiej jest wykonać je w maju. Polega ono na usunięciu wszystkich chorych i suchych pędów oraz tych przemarzniętych i zdeformowanych.

Czy zbyt dużą magnolię należy przycinać?

Magnolie to rośliny, które źle znoszą przycinanie, jednak zdarza się, że wymagają one przycinania, zwłaszcza gdy za bardzo się rozrastają i stają się dla nas niebezpieczne. Nie są one odporne na silne wiatry, istnieje więc ryzyko, że złamie się i upadnie na dom czy altankę. Może również zdarzyć się, że daje za dużo cienia i konieczne jest jej przycinanie.

  Pielęgnacja ogrodu - czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Należy mieć na uwadze, że każde ciecie jest dla rośliny szokiem i najprawdopodobniej drzewo bardzo to odchoruje. Niestety zdarza się, że jest to konieczne i musimy je przeprowadzić. Warto jest więc rozłożyć ten zabieg na kilka kolejnych lat.