Zapach dymu papierosowego jest prawdziwą zmorą, ciężko się jest go pozbyć, ponieważ wsiąka w każdy materiał. Niestety nawet kilkugodzinne wietrzenie mieszkania nie jest skuteczną metodą na jego pozbycie się. Istnieje jednak wiele domowych sposobów, które skutecznie pozwolą nam wyeliminować zapach papierosów.
Jak usunąć zapach papierosów z pokoju?
Dym papierosowy jest bardzo silny, dlatego też w ciągu kilku minut osiada się na wszystkim co go otacza: dywany, zasłony firanki, koce, tapicerka. Zastanawiając się jak usunąć zapach papierosów przychodzi nam do głowy kilka domowych sposobów, które są przede wszystkim skuteczne.
- Odświeżacz powietrza – najskuteczniejszy będzie ten na baterie lub wpinany do kontaktu.
- Świece zapachowe – na rynku dostępne są specjalne świece antynikotynowe, wykonane z wosku pszczelego.
- Pochłaniacze zapachów – bardzo skutecznymi produktami, które znajdziemy w naszej kuchni są soda oczyszczona i ocet. Taką mieszankę należy przełożyć do miseczki i postawić w niewidocznym miejscu. Mikstura ta pochłania brzydki zapach z otoczenia
- Olejki zapachowe – idealnie sprawdzą się podczas stosowania go w nawilżaczach powietrza.
- Kawa – w pokoju należy umieścić 3 saszetki zapachowe z mieloną kawą. Pochłaniają one uciążliwe zapachy z dymu papierosowego
- Węgiel drzewny – działa na tej samej zasadzie co kawa, również pochłania dym nikotynowy
- Oczyszczacz powietrza – jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się dymu z papierosów. Nie tylko wychwytuje nieprzyjemne zapachy, ale również je neutralizuje.
Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania?
Aby pozbyć się uciążliwego zapachu z papierosów z naszego mieszkania najlepiej zrobić to od razu. Oczywiście podstawowym krokiem jest wietrzenie mieszkania podczas palenia. Innym ze sposobów jest umieszczenia nawilżaczy powietrza na kaloryferach. Można dodać do nich nie tylko wodę, ale również kilka kropel wybranego przez nas olejku zapachowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza, zapachowych świec i kadzidełek. Bardzo ważne jest również dokładne mycie wszystkich przedmiotów AGD, czyli lodówki, telefonu czy komputera. Czyszczenie należy wykonać alkoholem izopropylenowym, ponieważ nie tylko doskonale czyści, ale nie zostawia śladów. Popielniczki należy wyparzyć wrzątkiem, lustra i okna umyć wodą z octem a ściany możemy odmalować na nowo.
Jak usunąć zapach papierosów z ubrań?
Jeśli zastanawiamy się jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań to najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście ich wypranie. Warto sięgnąć po dodatkowe produkty, które wspomogą zneutralizowanie zapachu nikotyny i odświeżą materiały. Takimi produktami będzie amoniak, plasterki pomarańczy lub cytryny. Do płukania odzieży najlepiej wybierać płyny, które posiadają intensywny zapach lawendy, cytrusów lub kwiatów. Niemniej skutecznym sposobem jest również soda oczyszczona, którą należy wrzucić do pralki wraz z proszkiem.
Innymi skutecznymi sposobami są:
- Suszenie ubrań z chusteczkami zapachowymi
- Ubrania, których nie należy prać można posypać talkiem, pozostawić na pół godziny i dokładnie wytrzepać
- Nie należy nosić w kieszeni otwartej paczki papierosów
- Powiesić w szafie kilka torebek z kawą lub lawendą.
Jak pozbyć się zapachu papierosów z auta?
Niestety zapach papierosów, szczególnie w aucie jest naprawdę uciążliwy, ponieważ niezależnie od tego jak często je wietrzymy on i tak się utrzymuje. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie naturalnego pochłaniacza dymu, który możemy wykonać sami ze świeżo zmielonej kawy lub ziół. Takie torebki należy powiesić na przednim lusterku lub w bagażniku.
Co zrobić, żeby nie było czuć papierosów z ust?
Jeśli nie wiemy, jak zniwelować zapach papierosów z ust to z pomocą przyjdą nam miętowe gumy do żucia lub specjalne pastylki, które kupimy w każdej aptece. Należy pamiętać jednak, że są to rozwiązania chwilowe a noszenie ze sobą szczoteczki i pasty do zębów nie zawsze zdaje egzamin. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu możemy dodatkowo:
- Pukać jamę ustną wodą
- Pić często wodę
- Rzuć pietruszkę lub bazylię
- Ssać cytrusy
Jak zrobić pochłaniacz dymu papierosowego?
Na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych pochłaniaczy zapachów, jednak nie zawsze są one tak skuteczne, jak tego oczekujemy, a ich koszt nie jest mały. Pochłaniacz dymu papierosowego możemy wykonać z produktów, które znajdziemy w naszej kuchni. Są one nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim tanie.
- Do butelki ze spryskiwaczem nalewamy dwie szklanki wody, wsypujemy dwie łyżki sody oczyszczonej i mieszamy. Możemy również dodać olejki cytrusowe, lawendowe, cynamonowe, o leśnych zapachach, rozmarynu, mięty, tymianku lub eukaliptus u i spryskać nim wszystkie wnętrza.
- Mgiełka z herbatą – jest to naturalny odświeżacz powietrza. Należy do herbaty dodać olejki eteryczne o zapachu cytrusów i mięty i spryskać płynem wszystkie pokoje
- Pomarańcze i goździki – w pomarańcze wbijamy kilka goździków i rozkładamy je na parapetach lub stolikach. Jest tp również świetny element dekoracyjny.
- Saszetki – najlepiej sprawdzi się świeże zaparzona kawa lub susz lawendowy. Możemy rozwiesić je po całym domu i włożyć do szafy z ubraniami. Nie tylko pozbędziemy się zapachu dymu nikotynowego, ale również odstraszymy nimi mole.
- Węgiel drzewny – skutecznie pochłania dym papierosowy, wilgoć i alergeny.
Neutralizator zapachu papierosów
Na rynku istnieje wiele neutralizatorów, które skutecznie pochłaniają brzydkie zapachy, również te z dymu papierosowego. Dostępne są one w formie sprayu i profesjonalnych sterylizatorów powietrza. Jeśli chodzi o te drugie to wykorzystują one filtrację mechaniczną, elektrostatyczną oraz skutecznie redukują ilość toksyn i brzydkich zapachów. Pomocą pozbędziemy się również kurzu, pyłów oraz roztoczy.
Gdy wiemy już, że dym papierosowy jest trwały i trudny w pozbyciu się go, mamy możliwość uniknięcia tych nieprzyjemnych zapachów w naszym mieszkaniu. Najlepiej będzie palić papierosy na dworze. Dzięki temu nie będzie miał on możliwości osiadania się na ubraniach i wszystkich przedmiotach we wnętrzu.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.