W obecnych czasach na topie jest ekologia oraz zdrowe odżywianie się. Ludzie coraz chętniej szukają warzyw uprawianych na zasadach ekologii oraz szukają sprzedawców, którzy im to oferują. Przydomowy ogródek warzywny jest źródłem zdrowych i smacznych warzyw, dlatego warto jest zapoznać się z kilkoma krokami: jak go założyć, na co zwrócić uwagę podczas jego zakładania oraz jakich zasad przestrzegać, aby plony były nie tylko zdrowe, ale również dobrze obfite.
Krok 1 – wybór miejsca na przydomowy warzywniak
Miejsce powinno być przede wszystkim z dala od ruchliwej i zanieczyszczonej ulicy. Dodatkowo powinno być:
- Dobrze nasłonecznione – nie od dziś wiadomo, że warzywa, które rosną na słońcu posiadają więcej witamin i są smaczniejsze, przede wszystkim w cieniu nie powinny rosnąć warzywa liściaste.
- Dodatkowo należy pamiętać, aby do miejsca, gdzie usytuowany jest nasz ogródek można było łatwo doprowadzić wodę, ponieważ warzywa potrzebują częstego podlewania.
- Teren natomiast powinien być przede wszystkim równy, aby deszczówka nie gromadziła się w poszczególnych miejscach, wpłynie to na rośliny nie korzystnie, na przykład zgniją
- Należy unikać miejsc, w których w pobliżu rosną duże drzewa oraz krzewy.
Krok drugi – odpowiednia gleba
Gleba, na której chcemy stworzyć mini ogródek warzywny powinna być żyzna, próchnicza oraz przepuszczalna. Należy unikać ziemi o współczynniku kwaśnym lub bardzo kwaśnym. Wskaźnik pH możemy zmierzyć sami za pomocą PH metru lub oddać próbkę do badania stacji chemiczno-rolniczej. Jeśli okaże się, że nasza gleba jest kwaśna i wymaga uregulowania odczynu to możemy to zrobić poprzez zastosowanie nawożenia wapniowo magnezowego.
Krok 3 – przygotowanie stanowiska do uprawy warzyw
Przede wszystkim miejsce, gdzie chcemy stworzyć domowy ogródek warzywny należy dokładnie oczyścić, czyli: usunąć kamienie, gałęzie oraz inne pozostałości roślinne. Przed posadzeniem warzyw glebę powinniśmy „uprawić” czyli spulchnić i rozluźnić. Aby to zrobić należy „przekopać” szpadlem fragment ziemi lub jeśli warzywniak będzie duży możemy użyć w tym celu glebogryzarki. Następnie ziemię musimy wyrównać oraz zastosować obornik lub kompost, aby wzmocnić rośliny i uodpornić je na różne choroby.
Krok 4 – wyznaczenie grządek
Przed posadzeniem warzyw powinniśmy zaplanować wszystko wcześniej oraz ustalić jakie warzywa czy też zioła będziemy uprawiać. Należy w tym celu zapoznać się z zasadami allelopatii, które są określeniem tego jakie rośliny powinny rosnąć w sąsiedztwie, a których należy unikać. Warzywa sieje się na grządkach, powinny być one wyżej podsypane by uniknąć gromadzenia się w nich wody. Grządki możemy wcześniej wyznaczyć za pomocą sznurków tak by warzywa były siane równo i prosto. Pamiętaj, aby między grządkami pozostawić miejsce na ścieżki do poruszania się w celu pielęgnacji warzyw.
Krok 5 – siew oraz sadzenie warzyw
Przed wykonaniem tych czynności powinniśmy zorientować się, kiedy powinno przystąpić się do siewu i sadzenia. Na przykład w marcu powinno wysiewać się cebulę, natomiast dymkę dopiero w kwietniu. W miesiącach marcu i kwietniu powinno siać i sadzić się sałatę, marchewkę, seler, groch, pietruszkę oraz bób. Można również posadzić rzodkiewkę, którą możemy wysiewać kilka razy w roku, ponieważ ma ona krótki okres wegetacyjny. Na przełomie miesięcy kwietnia i maja powinniśmy sadzić kalafior, buraki, kapustę czy brokuły. Jeśli chodzi o maj to najlepiej jest siać: ogórki, koper, pomidory, dynie oraz cukinię. Najlepszym miesiącem na sadzenie fasoli jest przełom maja i czerwca.
Jeśli spóźnimy się z wysiewem nasion to nie ma problemu, nie musimy rezygnować z posiadania tych warzyw, ponieważ możemy kupić w sklepie ogrodniczym gotowe rozsady.
Pielęgnacja warzywniaka w ogrodzie
Pielęgnacja polega na dzieleniu zagonów, dbaniu by rośliny miały dużo miejsca do rozwoju i wzrostu. Oczywiście najistotniejsze jest podlewanie oraz nawożenie.
Największym problemem jest ochrona roślin przed różnymi składnikami. Istnieje kilka sposobów, aby skutecznie i naturalnie chronić nasze warzywa oraz odstraszyć szkodniki.
- Sadzenie między grządkami roślin zielarskich
- Obsadzenie zewnętrzny ścian warzywniaka ziołami
- Właściwości bakteriobójcze mają cebulę oraz czosnek, dlatego też uchronią one nasze rośliny przed chorobami oraz drobnoustrojami
- Szkodniki odstraszy również bazylia, kolendra, cząber oraz majeranek. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy sadzić koło siebie cebuli i fasoli, czosnku i buraków czy bazylii majeranku.
Koszt założenia ogródka warzywnego
Koszt własnego warzywniaka zależny jest przede wszystkim od jego wielkości. Największym kosztem jest odpowiednie przygotowanie ziemi, ponieważ musimy zaopatrzyć się w odpowiednie nawozy. Zakup nasion jest niskim kosztem finansowym, dodatkowo dochodzą do tego koszty związane z podlewaniem i zużyciem wody. Jeśli więc decydujemy się na większy ogród przydomowy to musimy wziąć pod uwagę, że koszty będą wyższe oraz czas pielęgnacji będzie dłuższy.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.