mszyce

Jak skutecznie zwalczyć mszyce? 15 sprawdzonych sposobów

Mszyce są popularnymi szkodnikami, które żerują na wszystkich roślinach, zarówno tych ogrodowych, domowych jak i balkonowych. Niestety szybko się rozmnażają, a pozbycie się ich nie należy do najprostszych czynności. W bardzo krótkim czasie potrafią się rozmnożyć do ogromnej wielkości i ciężko jest nad nimi zapanować, dlatego tak ważne jest, by natychmiastowo podjąć odpowiednie kroki.

Dlaczego należy zwalczać mszyce?

Na świecie występuje ogromna ilość gatunków mszyc, a w samej Polsce jest ich około 700. Mszyce są bardzo drobnymi owadami, występują w dwóch kolorach białym i czarnym oraz w dwóch formach – skrzydłowe i bezskrzydłowe. Oba te gatunki żerują na roślinach i niestety bardzo szybko się rozmnażają tworząc kilka kolonii w ciągu jednego sezonu, przy czym jedna z nich może liczyć nawet kilkaset osobników. Mszyce w ogrodzie wydzielają potężne szkody, są roślinożerne i żerują na wszelkiego rodzaju roślinach, zarówno warzywach i owocach jakich i kwiatach. Dodatkowo sprawiają, że:

  • Rośliny są osłabione
  • Marszczą się
  • Żółkną
  • Zniekształcają się
  • Wysychają
  • Rozwijają się na niej grzyby
  • Rozprzestrzeniają wirusy

Czy mszyce są tylko szkodnikami? Otóż dla nas ludzi owszem, jednak wydzielina mszyc w połączeniu z sokiem uszkodzonych roślin zostaje zbierana przez pszczoły. Dzięki temu mamy możliwość delektowania się miodem spadziowym.

drzewo zaatakowane przez mszyce

Mamy również możliwość zapobiegania inwazjom mszyc. Przede wszystkim musimy odpowiednio dbać o nasze rośliny te ogrodowe i te domowe. Należy wyrywać chwasty, dbać o odpowiednią kondycję naszych roślin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również sadzenie obok siebie różnych roślin, na przykład lawendy – róży. W naszych ogrodach i na balkonach powinny znaleźć się również rośliny, które działają na mszyce odstraszająco. Są to między innymi:

  • Czosnek
  • Lawenda
  • Mięta
  • Szałwia
  • Cebula
  • Aksamitka
  • Dziki bez
  • Piołun
  • Tymianek
  • Ogórecznik lekarski

Jak zwalczyć mszyce?

Istnieje ogromna ilość domowych sposobów na pozbycie się mszyc szybko i nie ma konieczności sięgania od razu po chemiczne środki, które są szkodliwe dla środowiska i pożytecznych owadów, między innymi pszczół. Możemy na przykład posadzić rośliny odstraszający mszyce, ale jeśli chodzi o naturalnych wrogów tych owadów to zaliczają się do nich:

  • Biedronki
  • Sikorki
  • Wróble
  • Bzygi
  • Strzyżyki
  • Złotooki
  Kiedy i jak sadzić żurawki? Gęstość i sposób sadzenia

Co zrobić, jeśli zauważymy szkodniki na naszych roślinach domowych, balkonowych lub ogrodowych? Jeśli jest ich stosunkowo mało to najskuteczniejszą metodą będzie ręczne usuwanie mszyc lub usunięcie fragmentu zainfekowanej rośliny. Możemy także zlać liście pod strumieniem zimnej wody. Bardzo skuteczna metodą są także domowe opryski i wywary roślinne, które możemy wykonać sami w domu. Są one bezpieczne dla roślin, środowiska i owadów.

mszyce

Ekologiczne sposoby zwalczania mszyc

Jeśli zauważymy szkodniki dość wcześnie możemy pozbyć się ich za pomocą ekologicznych, domowych sposobów. Istnieją naturalne środki na mszyce, które są całkowicie bezpieczne dla zainfekowanych warzyw i kwiatów, pożytecznych owadów oraz dla ludzi. Za ich pomocą nie tylko pozbędziemy się mszyc, ale również zapobiegniemy ich występowaniu. Możemy jej więc stosować zapobiegawczo.

1. Cebula na mszyce

Cebula działa jak domowy antybiotyk. Jest to ekologiczny sposób na ochronę roślin przed mszycami, a dodatkowo działa również przeciwgrzybiczno. Aby wykonać miksturę należy zagotować: 10 l wody i 70 g cebuli. Takim płynem możemy spryskiwać rośliny nawet co 3 dni.

2. Oprysk z czosnku na mszyce

Jest to kolejny produkt, który działa silnie odstraszająco nie tylko na mszyce, ale również na inne szkodniki. Aby przygotować odpowiedni roztwór należy: wymieszać, lecz nie gotować 10 litrów zimnej wody i 20 g czosnku. Taką miksturę należy postawić w ciepłym miejscu na co najmniej 24 godziny. Przed użyciem konieczne jest rozcieńczenie tego płynu z wodą w proporcji 1: 1. Aby płyn się nie zepsuł i byśmy mogli stosować go wielokrotnie konieczne jest przechowywanie go w lodówce.

3. Ocet na mszyce

Ocet jest produktem najczęściej stosowanym podczas sprzątania. Jednak świetnie sprawdzi się również w walce ze szkodnikami, nie tylko mszycami. Aby wykonać skuteczny roztwór należy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 1: 10.

4. Szare mydło na mszyce

Szare mydło bardzo skutecznie działa na mszyce, jednak nie należy go stosować, jeśli nie ma takiej konieczności. Najlepiej zastosować go dopiero w przypadku licznej inwazji mszyc, ponieważ jest ono bardzo szkodliwe dla pożytecznych pszczół i innych zapylaczy. Na 1 litr ciepłej wody używamy 20 g szarego mydła. Możemy także stworzyć oprysk na mszyce z mleka i szarego mydła.

  Jak i kiedy sadzić drzewka owocowe? Sadzenie drzewa wiosną, jesienią, czy latem

5. Oprysk z płynu do naczyń

Na 1 litr wody należy rozcieńczyć 1 łyżeczkę płynu. Po wymieszaniu miksturą należy spryskiwać rośliny. Warto jednak stosować oprysk dopiero po oblocie zapylaczy.

6. Wyciąg z pokrzywy na mszyce

Pokrzywa jest naturalną rośliną, którą chętnie stosuje się w kosmetyce. Niewiele osób wie, że jest to również świetny sposób na pozbycie się różnych szkodników. Powstałą miksturą możemy pryskać mi tylko liście, ale i inne elementy całej rośliny. Wyciąg z pokrzywy: 10 litrów chłodnej wody i 1 kg świeżej pokrzywy. Całość przed użyciem odstawiamy na 24 godziny.

7. Gnojówka z pokrzywy na mszyce

Mieszamy 10 litrów wody i 1 kg świeżej pokrzywy i odstawiamy na 2 tygodnie, codziennie mieszając. Gnojówka może uszkodzić rośliny, dlatego konieczne jest przed użyciem rozcieńczanie jej z wodą w proporcjach co najmniej 15 krotnych.

8. Soda na mszyce

Każdy wie, że soda oczyszczona świetnie sprawdza się podczas porządków w domu i podczas pozbywania się przeróżnych plam. Jest jednak również bardzo skuteczna w walce ze szkodnikami. Mieszamy 1 litr wody z 1/4 łyżeczką sody. Płynem tym możemy przemywać liście lub pryskać całe rośliny 4 dni.

9. Roztwór wody i mleka na mszyce

Oba te składniki mieszamy w proporcjach 1: 1. Nie ma konieczności odstawiania mieszanki, ponieważ najlepiej jest pryskać rośliny „na świeżo”.

10. Wyciągi z roślin

Istnieją rośliny odstraszające mszyce. Możemy je bezpośrednio sadzić w ogrodach, domach i na balkonach lub wykonać z nich skuteczna wyciągi.

  • Wyciąg z rumianku – 300 g suszonych kwiatów zalewamy wodą i podgrzewamy. Po ostygnięciu mieszamy płyn z mydłem ogrodniczym w proporcji 10: 1 i spryskujemy nim bezpośrednio szkodniki.
  • Wyciąg z aksamitki – 5 l wody i pół kilograma suszu mieszamy i pozostawiamy na 48 godzin
  • Wyciąg z tytoniu – 100 g tytoniu zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na 24 godziny, po czym rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1: 2
  • Wyciąg z mniszka lekarskiego – 400 g miśka bez kwiatów zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 4 godziny.
  • Wyciąg z ziemniaka – 1,2 kg łodyg i liści ziemniaka zalewamy wodą
  • Wyciąg ze szczawiu – 300 g szczawiu zalewamy 1 l wody
  • Wywar z wrotyczu – 150 g świeżego wrotyczu zalewamy pięcioma litrami wrzątku
  Aeracja trawnika - jak, kiedy i czym to robić?

zielone mszyce

Chemiczne sposoby zwalczania mszyc

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z plagą mszyc i domowe sposoby nie są skuteczne, jesteśmy zmuszeni sięgnąć po te chemiczne. Należy jednak pamiętać, że podczas ich stosowania musimy zachować szczególną ostrożność. Jeśli chodzi o opryski chemiczne to należy stosować się do kilku bardzo ważnych informacji. Przede wszystkim opryski należy wykonywać rano lub wieczorem, by inne pożyteczne owady podczas zbiorów nie miały z nimi styczności. Opryski są dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Druga istotną sprawą jest odpowiednie stosowanie oprysków, w innym przypadku możemy zaszkodzić naszym warzywom czy kwiatom. Najpopularniejszym opryskiem na rynku jest Mospilan 20 SP, zwalcza on nie tylko mszyce, ale również inne szkodniki. Działa kontaktowo i żołądkowo. Innymi są: Karate Gol lub Karate Zeon – należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, w innym wypadku oprysk zniszczy rośliny i pożyteczne owady zostaną narażone na niebezpieczeństwo.

Chemicznymi preparatami pochodzenia naturalnego są między innymi:

  • Emulpar 940 EC
  • Agricolle spray
  • Insekt Control.

Podsumowanie

Walka ze szkodnikami takimi jak mszyce nie należy do najtrudniejszych. Najlepiej jest działać, gdy problem jest początkowy, a nie mamy do czynienia z całą inwazją. Jeśli nie zareagujemy w czas to owady najprawdopodobniej w bardzo krótkim czasie zdążą rozprzestrzenić się na inne pobliskie rośliny. Na szczęście nie musimy od razu sięgać po chemiczne produkty, które są szkodliwe dla środowiska i pożytecznych owadów jakimi są na przykład pszczoły, ponieważ wiele produktów z naszych kuchennych szafek i ziół z pobliskiego pola świetnie sobie z nimi poradzi.