Storczyki ze względu na swój nietuzinkowy wygląd są najczęściej wybieranymi roślinami domowymi. Piękne, kolorowe kwiaty wyglądają nie tylko estetycznie, ale również nadają wnętrzu oryginalnego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że mimo, że są to kwiaty łatwe w uprawie to należy je nie tylko regularnie podlewać i nawozić, ale także przesadzać.
Przesadzanie storczyków – kiedy to robić?
Przesadzanie storczyków najlepiej jest wykonać wiosną. Dzięki niemu korzenie mają możliwość regeneracji. Jeśli zauważymy, że korzenie są uszkodzone to nie powinno czekać się z przesadzaniem i wykonać je wcześniej. Absolutnie nie powinno się przesadzać tych roślin w czasie kwitnienia, jeśli zauważymy, że z pędami dzieje się coś nie dobrego to można je podciąć. Storczyki przesadza się zazwyczaj co dwa, trzy lata. Ale jeśli korzenie nie mieszczą się w doniczce to należy przesadzić go wcześniej. Kolejnym powodem do wcześniejszego przesadzania jest podlewanie wodą z kranu. Ponieważ na ziemi tworzą się wtedy sole mineralne, które niestety uszkadzają roślinę.
Jak przesadzić storczyka?
Przede wszystkim przed przesadzanie storczyków należy pamiętać o obcięciu kwiatów, jeśli te występują i namoczeniu korzeni w wodzie.
- Wyciągamy delikatnie storczyka z osłonki, tak by nie uszkodzić pędów
- Oczyszczamy korzenie z ziemi i oceniamy w jakim stanie one są. Jeśli są zgniłe usuwamy je.
- Nowa doniczka powinna być większa niż poprzednia oraz przeźroczysta
- Ziemia do storczyków powinna zawierać torf, korę sosnową, węgiel drzewny, włókna torfowca
- Wkładamy korzenie do doniczki, ale absolutnie nie należy ich dociskać.
- Zasypujemy korzenie i uzupełniamy korą, która należy potrząsać w celu jej odpowiedniego ułożenia
- Storczyka po przesadzeniu nie należy podlewać przez około dwóch tygodni, nawozi się dopiero po około 3 tygodniach
Przesadzanie storczyków – korzenie powietrzne
Tak zwane korzenie powietrzne mają na celu pozyskiwanie wody oraz innych składników spożywczych z powietrza. Jeśli takie zauważymy to oznacza to, że roślina jest zdrowa i niema potrzeby jej przesadzania lub nawożenia.
Podczas przesadzania storczyka najprawdopodobniej zauważymy, że jego korzenie są poskręcane. W takiej sytuacji powinniśmy:
- Rozplatać poskręcane korzenie, by roślina mogła wytwarzać nowe
- Zbyt długie korzenie należy skrócić
- Podczas sadzenia powinny być one skierowane do dołu
Przesadzanie storczyków podczas kwitnienia
Storczyki powinno przesadzać się raz na dwa lub trzy lata. Najodpowiedniejszymi miesiącami jest przedział kwietnia – września. Nie powinno przesadzać się storczyków w okresie kwitnienia, ponieważ grozi to obumarciem rośliny. Jednak niema na to złotego środka, dlatego że roślina nie może dalej rosnąć w za małej doniczce. Jeśli więc konieczne jest jej przesadzanie w momencie, gdy ma ona piękne, dorodne kwiaty, to trzeba zaryzykować i wykonać tę czynność. Należy wcześniej usunąć kwiatostan, by mogła ona w nowej doniczce szybko się przyjąć.
Jaka ziemia do storczyków?
Aby móc cieszyć się pięknym kwiatostanem u storczyków, należy odpowiednio dbać o roślinę. Bardzo ważne jest nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także przesadzanie. Absolutnie nie powinno się używać w tym celu zwykłej ziemi ogrodowej, lecz zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym w specjalne podłoże. W jej skład wchodzą między innymi:
- Kora sosnowa – dzięki niej podłoże będzie utrzymywało odpowiednią wilgotność i przepuszczalność powietrza
- Humus – czyli tak zwane resztki organiczne, które zapewnią storczykom próchnicę i składniki odżywcze
- Keramzyt – inaczej zwany lawa wulkaniczną, zazwyczaj występuje on w formie kulek. Ma on na celu nie tylko utrzymanie wilgotności w doniczce, ale również chroni roślinę przed chorobami grzybicznymi
- Granulki gliniane – są one odpowiedzialne za pochłanianie wody, dzięki nim będziemy mieli także pewność, że podłoże nie zostanie przesuszone, a ziemia nie będzie zatykać porów
- Składniki odżywcze – zawierają azot, potas, fosfor, a dzięki nim niema konieczności nawożenia storczyków
- Składniki nawozowe – jest to nic innego jak wapno nawozowe
- Torf – utrzymuje on odpowiednią wilgotność podłoża i zapewnia storczykom składniki mineralne
Kiedy podlać storczyka po przesadzeniu?
Podczas przesadzania storczyków, korzenie należy dokładnie oczyścić ze starego podłoża i wcześniej zamoczyć je w wodzie na jakiś czas. Jeśli wykonamy taką czynność to w tej sytuacji storczyka po przesadzeniu nie powinno podlewać się przez około dwa tygodnie. Jeśli jednak korzenie są zdrowe, nie są zgniłe i nie potrzebują naszej interwencji to możemy postawić przesadzoną roślinę na podstawce, w której znajduje się woda z keramzytem. Inaczej postępujemy w sytuacji, gdy nie zanurzamy korzeni w wodzie podczas przesadzania. W tedy należy podlać go dużą ilością wody i usunąć jej resztki z podstawki.
Przesadzanie storczyka – jaka doniczka będzie odpowiednia?
Na to czy nasze storczyki będą kwitły i będą mogły cieszyć co roku nasze oczy, powinno się wybierać nie tylko odpowiednią ziemię, ale również odpowiednią doniczkę. Te rośliny potrzebują dużo światła i nie chodzi tu tylko o kwiaty i liście, ale również o korzenie. Najlepsze będą więc doniczki przeźroczyste, a dzięki nim będziemy mieli również możliwość obserwowania korzeni. Jeśli zauważymy, że są one białe to należy podlać kwiaty, jeśli natomiast zielone to niema takiej potrzeby. Doniczka dla storczyka powinna mieć także dużo dziurek od dołu, tak by woda mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Mimo, że storczyk lubi wilgoć to duża ilość wody nie jest dla niego wskazana. Hitem są osłonki szklane lub plastikowe. Na rynku znajdziemy także wielokolorowe i ażurowe. Wybierając osłonkę będziemy mieli także pewność, że woda będzie miała ujście od spodu. Niektórzy decydują się na osłonki ceramiczne, jednak należy wiedzieć, że korzenie mogą gnić, ponieważ korzenie nie będą miały dostępu do potrzebnej ilości światła.
Podlewanie storczyków
Storczyki podlewa się rano, na początku dnia. Dzięki temu korzenie będą miały czas by wchłonąć potrzebną wodę i trochę obeschnąć. Jeśli chcemy podlewać je wieczorem, musimy wiedzieć, że może skutkować to gniciem ziemi, tworzeniem się na niej pleśni. Należy pamiętać, że nie powinno się ich często podlewać, ponieważ najprawdopodobniej liście będą żółkły, a kwiaty odpadną. Lepiej jest go przesuszyć niż przelać. To jak często należy ją podlewać zależy od pory roku. W okresie letnim, gdy są upały powinniśmy to robić co 2 – 3 dni, a w okresie zimowym wystarczy robić to raz na dwa tygodnie. Najlepiej zdecydować się na przeźroczystą doniczkę, wtedy będziemy mieli możliwość obserwowania korzeni. Kiedy są one zielone, roślina nie potrzebuje podlewania. Jeśli jednak zauważymy, że są one koloru białego, oznacza to, że potrzebuje ona podlania.
- Storczyki powinno podlewać się deszczówką, która zawiera składniki odżywcze.
- Świetnie sprawdzi się także woda destylowana.
- Woda powinna mieć temperaturę pokojową
- Wody absolutnie nie nalewamy bezpośrednio do doniczki
- Doniczkę wstawiamy do miski z wodą, aby korzenie nabrały tyle wody, ile potrzebują. Wystarczy zostawić ją w wodzie na około 30 minut
- Prócz podlewania, należy także zraszać całą roślinę. Należy robić to kilka razy w tygodniu, a po tym zabiegu zebrać wodę z liści
- Górna część storczyka powinna być sucha
- Należy unikać przelewania i przesuszania rośliny
Ratowanie chorego storczyka
W sytuacji, gdy nasz storczyk długo nie kwitnie, liście tracą kolor, korzenie gniją lub wysychają, to oznacza to tylko jedno – jest ona chora. Najprawdopodobniej zaatakowały ją szkodniki, mogą być to: tarczniki, przędziorki, wciornastki lub wełnowce. Może zdarzyć się też, że popełniliśmy jakieś błędy podczas jej pielęgnacji. Ważne jest, by wiedzieć jaka choroba zaatakowała storczyka, by odpowiednio móc go ratować.
- Wełnowce – biały nalot na liściach, przypominjący kurz. Warstwy wełny gromadzą się najczęściej u nasady liści, na brzegach i spodzie.
- Ziemiórki – trudne do wytępienia, podobne są do muszek owocówek, konieczne jest ich jak najszybsze pozbycie się zanim zejdą one do korzeni.
- Wciornastki – nalot na liściach koloru srebrnego lub czarne plamy oznaczają, że mamy do czynienia z wciornastkami. Owady te są bardzo małe i maja czarny kolor, dlatego też są tak ciężkie do zauważenia.
- Tarczniki – atakują liście i pędy. Są to płaskie owady o kolorze bursztynowym, wysysają one soki z rośliny i pojawiają się wypukłe pęcherzyki, które wydzielają lepki sok.
- Żółte liście – objaw starzenia się rośliny
- Lepkie liście – roślina pozbywa się wody i składników mineralnych
- Pomarszczone, gnijące liście – storczyk jest za często podlewany
Chora roślina powinna zostać natychmiast odseparowana od zdrowych. Konieczna jest wymiana całego podłoża, obejrzeć korzenie, a zgniłe usunąć. Następnie przemywamy je pod strumieniem wody, dzięki czemu pozbędziemy się owadów i jaj. Kolejno całą roślinę wymywamy dokładnie płynem do mycia naczyń, później powinna ona wyschnąć. Jeśli mamy problem z wciornastkami i ziemiórkami to najlepiej zaopatrzyć się w specjalne żółte plastry, które umieszcza się na liściach. Zwabiają one szkodniki, które się do nich przyklejają. Jeśli szkodniki nie zniknęły to warto jest zastosować preparat owadobójczy.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.