Orzechy włoskie są bardzo wartościowymi owocami orzecha włoskiego. Dlatego też tak wiele osób chce posiadać to drzewo w swoim ogrodzie. Nie wystarczy go jednak posadzić, ponieważ jeśli chcemy cieszyć się corocznymi obfitymi zbiorami, musimy przede wszystkim odpowiednio je pielęgnować. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie orzecha, przedstawiamy artykuł, w którym dowiesz się, w jaki sposób to robić.
Orzech włoski – czy trzeba go przycinać?
Drzewo orzecha włoskiego daje nam nie tylko dużo cienia w upalne dni, ale również wartościowe owoce, jakimi są orzechy. Aby drzewo obficie owocowało i przede wszystkim było zdrowe i silne, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób uważa, że przycinanie orzecha włoskiego jest niepotrzebne lub że może zaszkodzić drzewu. Nic bardziej mylnego, ponieważ drzewo orzecha, które nie jest przycinane, bardzo szybko wypuszcza dzikie pędy, które źle wpływają na plony. Orzech włoski jest potężnym drzewem, które może urosnąć do naprawdę imponujących rozmiarów, jednak nie jest odporne na szkodniki i choroby. Jeśli więc zrezygnujemy z jego cięcia, to będzie ono osłabione. Przede wszystkim przed wykonaniem takiego zabiegu powinniśmy się dobrze przygotować, nabyć wiedzę jak wykonać cięcia i zaopatrzyć się w ostre i czyste narzędzia.
Kiedy przycinać orzech włoski?
Do cięcia orzecha włoskiego powinniśmy zabierać się z ogromną wiedzą na ten temat i odpowiednimi narzędziami. Jednak, aby nie zaszkodzić drzewu, musimy również wiedzieć, kiedy taki zabieg powinniśmy wykonać. Ogrodnicy twierdzą, że najlepszym terminem jest końcówka zimy, gdy niema już przymrozków, ale gałęzie są jeszcze całkiem „łyse”. Jak się okazuje, pogoda również ma bardzo duże znaczenie, powinno być sucho, ale pochmurnie.
Przycinanie orzecha włoskiego jest absolutnie zabronione w okresie wiosennym, ponieważ w tym okresie drzewo wydziela bardzo dużą ilość soków, które są pożywką dla pasożytów i bakterii, a dodatkowo wpływają na okres gojenia ran po cięciach. Jeśli wykonamy przycinanie w okresie wegetacyjnym, niestety drzewo może uschnąć.
Przycinanie orzecha włoskiego na jesień
Niestety bardzo częstym problemem dotyczącym orzecha włoskiego jest jego przymarzanie. Wpływa to między innymi na jego plony. Wielu właścicieli orzecha włoskiego zastanawia się, czy cięcie orzecha włoskiego w październiku, w okresie jesiennym jest dla niego bezpieczne. Jest to bardzo ryzykowne, doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że drzewo jest wtedy bardzo narażone na działanie przymrozków. Niektórzy wykonują cięcia na przełomie sierpnia i września, jednak to również nie jest do końca bezpieczne. Rany po cięciu orzecha najprawdopodobniej nie zdążą się zagoić i zdrewnieć jeszcze przed pojawieniem się mrozów, co wpłynie na jego chorowanie.
Jak przycinać orzecha włoskiego?
Gdy wiemy już, jak bardzo wrażliwym drzewem jest orzech włoski i kiedy powinniśmy go przycinać, musimy również mieć wiedze na temat tego, w jaki sposób to robić. Najważniejsze są czyste i ostre narzędzia, może być to sekator lub nożyce elektryczne. Jeśli chodzi o technikę cięcia, to należy dopasować ją do wieku drzewa. Zarówno młode drzewka, jak i stare drzewa formuje się na różne sposoby. Tym, co ich łączy jest obciążenie dla drzewa po cieciu jego gałęzi. Są one niestety bardziej podatne na choroby i przymrozki. Przycinanie drzew orzecha włoskiego jest koniecznym zabiegiem, jednak nie możemy zapominać o zabezpieczeniu ran po cięciu pastą ogrodniczą. Nie tylko ona zabezpieczy je przed chorobami i pasożytami, ale również wpłynie na przyśpieszenie gojenia.
Kształtowanie korony drzewa orzecha włoskiego
Przycinanie drzew orzecha włoskiego ma na celu ukształtowanie korony drzewa. Możemy zauważyć to w czwartym roku jego wzrostu, wcześniej natomiast powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, by gałęzie układały się poziomo, dzięki czemu będzie obficiej owocowało. Niewiele osób wie, w jaki sposób należy kształtować gałęzie orzecha włoskiego, by korona wyglądała estetycznie. Bardzo dobrym sposobem jest wiązanie ich do pnia, za pomocą sznurka i haczyków lub obciążenie ich ciężarkami.
Cięcie formujące orzecha włoskiego
Zazwyczaj cięcia formujące orzecha włoskiego powinno zacząć się przeprowadzać w piątym roku od posadzenia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami. Do tego czasu powinniśmy skupić się przede wszystkim na rozłożeniu gałęzi. Aby korona wyglądała dobrze i by w przyszłości móc cieszyć się dużą ilością orzechów, powinniśmy pozostawić kilka głównych konarów, na których korona będzie zbudowana oraz by znajdowały się one na różnych wysokościach. Wpłynie to na odpowiednie doświetlenie wnętrza całego orzecha włoskiego. Nie należy zapominać, aby w kolejnych latach usuwać gałęzie, które są suche lub przemarzłe.
Cięcie orzecha włoskiego po sadzeniu
Jeśli chodzi o pierwsze przycinanie drzewa orzecha włoskiego, to należy wykonać je zaraz po posadzeniu rośliny do ziemi. Zastanawiasz się, na czym polega pierwsze cięcie tak małego drzewa? Najprościej mówiąc, na skróceniu go do maksymalnie 140 cm, gdy posiada jeden pęd. Jeżeli natomiast jest to drzewko kilku pędowe, to cięcie polega na skróceniu każdego z nich o 1/3 długości.
Cięcie czubka orzecha włoskiego
Każdy posiadacz orzecha włoskiego marzy o tym, by jego drzewo było wielkie, zdrowe i obficie owocowało. Istnieją jednak osoby, które chcą, by ich drzewko miało formę niskopienną. Zastanawiamy się więc, czy możemy ściąć czubek drzewa i czy przyniesie nam to oczekiwany efekt. Niema na to jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim należy pamiętać, że drzewo to jest bardzo wrażliwe na wiele czynników, jednak, jeśli bardzo chcemy, możemy je skrócić, przycinając krzyżujące się gałęzie na jego wierzchu. Jak już wspomnieliśmy, nie powinno robić się tego wiosną, gdy orzech wydziela dużą ilość soków, ponieważ jest to dla niego bardzo niebezpieczne.
Pielęgnacja orzecha włoskiego
Jak już wiemy, przycinanie drzewa orzecha włoskiego jest bardzo ważnym zabiegiem, które powinniśmy wykonywać co roku. Nie jest to jednak jedyny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu drzewo będzie zdrowe, silne i obfitowało w dużą ilość orzechów. Ważna jest również odpowiednia gleba, która powinna być nie tylko przepuszczalna, ale również żyzna. Jeśli chodzi o miejsce, to nie jest to ważne, ponieważ orzech bardzo dobrze czuje się zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Jednak warto, jest wybrać takie, w którym nie znajduje się duża ilość trawy, kwiatów, krzewów i innych drzew, ponieważ zabierają one składniki odżywcze, których potrzebuje również orzech. Poza tym wszystkie te rośliny w okolicy drzewa przyciągają pasożyty, przed którymi powinniśmy chronić naszego orzecha.
Pozostaje nam jeszcze kwestia podlewania, na początku warto, jest dostarczać mu odpowiednią dawkę wody raz w tygodniu. Gdy drzewo ma już kilka lat i jest potężne, to wystarczy podlać je co 3 tygodnie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że orzech włoski wymaga także nawożenia. Najlepszy będzie ten z dużą ilością azotu. Kiedy nawozić drzewo? Najlepiej wiosną. Ważne jest, by rozsypać go pół metra od pnia orzecha.
Gdy odpowiednio dbamy o orzecha włoskiego, będziemy mogli cieszyć się dużą ilością orzechów w okresie jesiennym, czyli od września do listopada. Zbieramy je, dopiero kiedy spadną z drzewa i łupiny oddzielą się od orzecha. Można przechowywać je w lodówce lub zamrozić.
Podsumowanie
Orzech włoski jest bardzo potężnym drzewem, które nie tylko osiąga wzrost do 20 metrów, ale również żyje około 180 lat. Wielu hodowców hoduje je nie tylko dla orzechów, ale również dla drzewa. Gdy zapewnimy mu odpowiednie warunki, to może rosnąć nawet 10 cm rocznie. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie orzecha, dzięki któremu będzie nie tylko zdrowo rosło, ale również obfitowało w orzechy. Istotne jest nie tylko cięcie formujące, ale również przerzedzania, które zapewni drzewu dostęp do światła. Takie czynniki jak nawożenie i podlewanie, zwłaszcza w pierwszych latach od posadzenia sprawią, że będzie ono szybko rosło i będzie zdrowe.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.