pigwowiec

Cięcie pigwowca – kiedy i jak to zrobić? Praktyczny poradnik

Pigwowiec jest to krzew bardzo często spotykany w polskich ogrodach. Uprawia się go nie tylko dla smacznych owoców, ale również ciekawych kwiatów. W okresie jesiennym, gdy opadną liście pojawiają się małe owoce podobne do jabłek. Jeśli chcemy cieszyć się tym krzewem w naszym sadzie to musimy wiedzieć w jaki sposób przeprowadzić przycinanie pigwowca i kiedy to zrobić.

Jakie są rodzaje i odmiany pigwowca?

Pigwowiec pochodzi ze wschodniej Azji i istnieją jego 3 rodzaje. Jednak należy wiedzieć, że w Polsce można uprawiać jego liczne odmiany. Krzewy te obsypane są kwiatami, podobnymi do kwiatów jabłoni, a owoce koloru żółtego pojawiają się na jesień. Wykorzystuje się je do przetworów, herbat, nalewek, można stworzyć z nich żywopłot lub posadzić przy murze. Istnieje wiele gatunków i odmian pigwowca, które można hodować w Polsce. Są to między innymi:

  • Pigwowiec japoński – pochodzi on z Japonii, jest to niski krzew, który rośnie do 1 m wysokości. Na swoich pędach posiada ciernie, a jego kwiaty mają ceglastą barwę. Występują one o średnicy około 4 cm i mają pojedynczy okółek płatka. Pigwowiec japoński kwitnie na przełomie marca i kwietnia w momencie, gdy zaczyna wypuszczać liście. Jego owoce posiadają 4 centymetrową średnicę i są koloru żółtego oraz kształtu płasko kulistego. Dodatkowo bardzo ładnie pachną. Jest on łatwy w uprawie, ponieważ jest mrozoodporny.
  • Pigwowiec okazały – ta odmiana pigwowca również pochodzi z Chin. Nazywany jest również pigwowcem chińskim lub właściwym. Krzew jest dużo większy niż pigwowiec japoński, ponieważ dorasta nawet do 2 m wysokości. Jego kwiaty zazwyczaj posiadają barwę czerwoną, różową lub białą, a kwitną w maju i czerwcu. Jeśli chodzi o owoce pigwowca okazałego to mają one nawet do 7 cm długości i są bardzo twarde. Bardzo często myli się go z pigwą pospolitą z racji właśnie owoców. Jest on również łatwy w uprawie, ponieważ jest całkowicie mrozoodporny.
  • Pigwowiec pośredni – jest to mieszanka dwóch wcześniej wymienionych pigwowców. Posiada on wysokość do 1 m, jednak bardzo rozrasta się na boki. Na pędach również ma ciernie, który osiągają aż 1 cm długości. Kwiaty pigwowca pośredniego występują w różnych kolorach, zależnie od jego odmiany. W Polsce najczęstszymi odmianami pigwowca pośredniego są:
  • Crimson and gold – posiada on kwiaty koloru karmazynowego
  • Elly mossel – kwiaty tego pigwowca są koloru czerwonego i kwitnie dwa razy w lecie
  • Nicoline – pigwowiec ten kwitnie obficie, a kwiaty są koloru czerwono pomarańczowego
  • Nivalis – również powtarza swoje kwitnienie
  • Orange trail
  • Jet trail – owoce są dużo mniejsze, a krzew jest bardzo niski
  • Red joy – jest to odmiana, która rzadko wytwarza owoce
  • Toyo nishiki – krzew ten posiada wielokolorowe kwiaty
  Pielęgnacja ogrodu - czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Przycinanie pigwowca – kiedy to robić?

Jeśli chodzi o przycinanie pigwowca to jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny tego krzewu. Jeżeli chcemy, by prawidłowo się rozwijał, kwitł i obficie owocował to musimy wiedzieć, kiedy przycinać pigwowca. Ustalając odpowiedni termin na cięcie pigwowca powinniśmy wziąć pod uwagę to jaki gatunek posiadamy w swoim ogrodzie. Wiele gatunków tnie się wiosną, w momencie zanim jeszcze zaczną kwitnąć. Jeśli natomiast chodzi o pigwowca japońskiego to przycina się go dopiero po kwitnieniu, czyli latem.

drzewo pigwy

Jak przycinać pigwę?

Najpopularniejszymi pigwowca mi w Polsce jest ten japoński, chiński oraz wspaniały. Posiadają one piękne kwiaty, jadalne owoce, jednak należy o niego odpowiednio dbać. Wiele osób zastanawia się, kiedy przycinać pigwę. Odpowiadamy więc, że zależnie od tego jakiego jest gatunku wykonuje się ten zabieg przed kwitnieniem lub po kwitnieniu. W jaki sposób przeprowadzić cięcie pigwy? Przede wszystkim cięcie pigwowca polega na usuwaniu suchych, słabych i chorych pędów.

Jak przycinać pigwowca japońskiego?

Jeśli chodzi o pigwowiec japoński przycinanie to należy wiedzieć, że ten gatunek należy ciąć dopiero po przekwitnięciu. Wykonuje się wtedy cięcia zarówno sanitarne jak i formujące. Należy usunąć wszystkie zewnętrz czające pędy oraz te, które wrastają do wnętrza krzewu. Nie należy zapominać o wycięciu suchych, chorych i uszkodzonych pędów. Krzew ten powinien być skracany po posadzeniu, by pobudzić roślinę do krzewienia się. Tak naprawdę to przycinanie pigwowca powinno zależeć przede wszystkim od tego z jakim gatunkiem mamy do czynienia.

  • przycinanie pigwowca pośredniego– polega na usunięciu wszystkich suchych, słabych, chorych uszkodzonych pędów oraz gałązek, które skierowane są do wnętrza krzewu. Należy również pamiętać, by wykonać co kilka lat cięcie odmładzające wycinając wtedy wszystkie stare pędy.
  • Przecinanie pigwowca chińskiego– nie wymaga on intensywnego cięcia, wystarczy wiosną przeprowadzić cięcie sanitarne, które polegają na usunięciu suchych, chorych i uszkodzonych pędów.
  • Przecinanie pigwowca japońskiego – zaleca się, by przycinanie tego krzewu wykonać po przekwitnieniu. Wykonuje się nie tylko cięcie formujące, ale również sanitarne, które polega na usunięciu zagęszczających pędów, wycięciu suchych i chorych oraz uszkodzonych części.
  Rzeżucha - kiedy i jak sadzić rzeżuchę? Praktyczny poradnik

Owoce pigwowca – kiedy można je zbierać?

Każdy posiadacz pigwowca nie może doczekać się pierwszych owoców. Owoce pigwowca dojrzewają bardzo późno, ponieważ dopiero pod koniec października, nie oznacza to jednak, że zawsze się one pojawiają. W sytuacji, gdy nasze owoce nie są dojrzałe możemy je zbierać i trzymać w warunkach pokojowych do momentu, gdy dojrzeją. Wiele ludzi przechowuje je w swoich spiżarniach, jednak nie należy trzymać ich wspólnie z owocami i warzywami, ponieważ przejdą one zapachem pigwy. Dojrzałe owoce najczęściej zbiera się od września do października, jednak często czeka się do pierwszych przymrozków, ponieważ przymrożone owoce pigwy są łagodniejsze w smaku.

owoce pigwy

Jak uprawiać pigwowca? Kilka praktycznych porad

Pigwowiec w uprawie jest bardzo prosty i niema skomplikowanych wymagań. Odnajduje się on w każdych warunkach glebowych, jednak oczywiste jest że im żyźniejsza gleba, tym krzew rośnie lepiej. Odpowiednim stanowiskiem do posadzenia pigwowca jest to słoneczne lub półcieniste. Jeśli będą miały gorsze warunki to nie należy się martwić, ponieważ na pewno sobie świetnie poradzą. Posiadają one również słaby system korzeniowy, dlatego też w okresie lata, gdzie nasłonecznienie jest wzmożone należy krzew często podlewać, w innym wypadku nie będzie on rósł i będzie słabiej owocował.

Jeśli chodzi o nawożenie pigwowca to wystarczy wykonać to raz w roku lub co dwa lata za pomocą kompostu. Konieczne jest również pamiętanie o przycinaniu sanitarnym i formującym. Pigwowiec w okresie zimowym nie wymaga okrywania, ponieważ jest odporny na mróz i świetnie rozwija się w każdych warunkach.