Mieszkanie w domu wielorodzinnym lub w bloku potrafi przysporzyć nam niemało problemów. Niestety, najbardziej uciążliwy jest hałas dobiegający z mieszkania sąsiadów, który z czasem jest najzwyczajniej męczący. Bardzo często wymienia się także kroki biegających nad głowa dzieci. Czy istnieje skuteczny sposób na wyciszenie sufitu w mieszkaniu? Oczywiście! I to nie jeden, przed odpowiednim wyborem należy zapoznać się z nimi i wybrać odpowiedni dla nas.
Izolacja akustyczna sufitu – dlaczego warto to zrobić?
Jeśli mamy do czynienia z dokuczliwymi dźwiękami powstającymi w trakcie chodzenia naszych sąsiadów to należy wiedzieć, że można je wyciszyć. Jednym ze sposobów na to jak wyciszyć sufit jest budowa sufitu podwieszanego z izolacją akustyczną. Należy jednak wiedzieć, że metoda ta nie jest skuteczna, jeśli jest on uszkodzony, a niestety bardzo często zdarza się, że sufity pękają zwłaszcza w miejscu styków dwóch płyt. W takim przypadku izolacja akustyczna nie spełni swoich funkcji. Po pierwsze nie będzie barierą dla dźwięków z góry, a po drugie nie będzie izolacją termiczną.
Jak skutecznie wygłuszyć sufit?
Obecnie istnieje wiele materiałów, za pomocą których skutecznie wygłuszymy wnętrze.
Najprostszym sposobem jest oczywiście wykonanie sufitu podwieszanego z płyt kartonowo – gipsowych, który będzie tłumił wszystkie dźwięki między kondygnacjami. Warto jest wziąć pod uwagę to, że sufit zostanie obniżony o kilka centymetrów, a dodatkowo może nie przynieść oczekiwanego efektu. W takim wypadku warto jest zastosować również wkłady akustyczne.
Sposoby na wyciszenie sufitu
Najbardziej znanym sposobem na skuteczne wyciszenie sufitu jest wykonanie sufitu podwieszanego. Nie jest to jednak jedyna metoda, ponieważ innymi nie mniej skutecznymi sposobami są te w których możemy wykorzystać:
- Panele akustyczne
- Płyty akustyczne
- Korek
- Płyty styropianowe
- Pianka
- Wełna
- Mata akustyczna
Niezależnie od tego na jaki rodzaj wyciszania sufitu się zdecydujemy należy wliczyć w cenę materiały oraz robociznę, jeśli pracę chcemy zlecić fachowcom. Warto jest jednak spróbować niektóre prace wykonać samemu, ponieważ nie są one trudne, a dzięki temu możemy zaoszczędzić sporą część gotówki.
1. Wyciszenie sufitu wełną mineralną
Wyciszenie sufitu wełną mineralną jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów. Zaleca się, aby miała ona co najmniej 5 cm grubości. Dodatkowo stanowi ona rodzaj izolacji termicznej. Jest to produkt, który chętnie stosują fachowcy, nie tylko ze względu na pełniącą funkcję, ale również na nie wysoką cenę.
2. Wyciszenie sufitu styropianem akustycznym
Wyciszenie sufitu styropianem akustycznym zapewnia nam nie tylko izolację akustyczna, ale również termoizolacje. Dzięki styropianowi możemy wytłumić hałasy i ocieplić pomieszczenie. Płyty takie montowane są w przypadku sufitu podwieszanego, pierwszym krokiem jest położenie styropianu akustycznego, a następnym płyt kartonowo – gipsowych.
3. Wyciszenie sufitu pianką
Mowa tutaj o płytach akustycznych hybrydowych, które podobne są do płyt korkowych, jednak zbudowane są z pianki akustycznej i płyty frontowej. Płyty tego rodzaju są lekkie i łatwe w montażu, ponieważ przyczepia się jej na klej. Poradzi sobie z ich montażem każdy laik.
4. Wyciszenie sufitu korkiem
Wyciszenie sufitu w bloku można uzyskać za pomocą korka technicznego. Idealnie sprawdzi się korek ekspandowany, który ma naturalne właściwości wyciszające i skutecznie działa jako izolator akustyczny, pochłaniając dźwięki i wyciszając je nawet o 59 dB.
5. Wyciszenie sufitu panelami i płytami akustycznymi
Na rynku znajdziemy różne rodzaje paneli i płytek akustycznych, wykonane z pianki poliestrowej. Składają się one z kilku warstw, są elastyczne i posiadają cechy gęstej wełny mineralnej, dodatkowo wykończone są masą gipsowo-kartonową. Jeśli chodzi o panele akustyczne z pianki ich montaż jest bardzo prosty i możemy go wykonać sami, nie ma potrzeby zatrudnienia firmy remontowej.
6. Wyciszenie sufitu matą akustyczną
Bardzo ciekawe jest to, że mata akustyczna nie wymaga montażu stelaża, ponieważ montowana jest do sufitów za pomocą kleju montażowego. Wykonane są one z pianki poliuretanowej, a dodatkowo można obudować je płytami gipsowo – kartonowymi, po czym wystarczy ją pomalować lub położyć na nią tapetę i można cieszyć się ciszą i estetycznym wyglądem.
7. Wygłuszenie sufitu w bloku
Na wygłuszenie sufitu w bloku warto jest zdecydować się jeszcze podczas przeprowadzania remontu. Oczywiste jest, jeśli chodzi o budynki wielorodzinne to nie posiadają one żadnej izolacji akustycznej co wpływa na roznoszenie się dźwięków po mieszkaniach sąsiadów. Jeśli zastosujemy jedną z metod na wygłuszenie sufitu w bloku możemy być pewni, że większość dźwięków będzie słabiej słyszalna, a te uderzeniowe będą wytłumione.
8. Wygłuszenie sufitu podwieszanego
Każdy fachowiec zdaję sobie sprawę z tego, że płyty kartonowo – gipsowe same w sobie posiadają moc tłumienia dźwięków z górnej kondycji budynku. Należy wiedzieć, że podczas montowania ich na suficie konieczne jest wybranie tej grubszej okładziny, która będą miała co najmniej 3 cm grubości. Możemy również zastosować płyty akustyczne które składają się z gipsowego rdzenia, są elastyczne, mniejsze i posiadają większą izolacyjność.
Wyciszenie sufitu – ile kosztuje? Cena zakupu i montażu
Wiele osób zastanawia się, czy wyciszenie sufitu jest drogie. Należy pamiętać, że wykonując sufit z karton-gipsu i kładąc odpowiedni materiał akustyczny, prace remontowe mogą potrwać dłuższy czas i zburzyć nasz spokój. Jeśli chodzi o cenę to duże znaczenie mają materiały, które chcemy wykorzystać i robocizna. Jest to niemały wydatek, ponieważ wyciszenie sufitu podwieszanego za pomocą wełny mineralnej z robocizną i całym materiałem to koszt około 500 zł/m2.
Wygłuszenie sufitu – czy warto je montować?
Jeśli mamy do czynienia z hałasem, który słyszymy z góry w postaci kroków, biegających dzieci i zwierząt to jest to idealny moment, aby pomyśleć o odpowiedniej metodzie wygłuszenia sufitu. Na rynku istnieje ich wiele rodzajów, warto jest więc wcześniej zapoznać się z każdym z nich, by wybrać ten który najbardziej będzie nam odpowiadał. Jeśli chodzi o wygłuszenie sufitu – opinie użytkowników, to najczęściej stosowaną metodą jest wykonanie sufitu podwieszanego i zamontowanie w pustej przestrzeni wełny mineralnej. Posiada ona również dodatkową funkcję, jaką jest termoizolacja.
Podsumowanie – wygłuszać sufit czy nie?
Wykonanie wygłuszanego sufitu za pomocą dostępnych metod nie jest trudne i w większości możemy takie prace przeprowadzić sami. Dzięki temu zaoszczędzimy na fachowcach, a zaoszczędzone pieniądze możemy wykorzystać na inne potrzeby, najczęściej nie jest to mała suma. Dzięki zastosowanym metodom na wyciszenie sufitu będziemy mogli cieszyć się spokojem we własnym mieszkaniu, a głośni sąsiedzi nie będą dla nas uciążliwi. Do dyspozycji mamy tak wiele metod, że na pewno po zapoznaniu się z nimi, wybierzemy coś odpowiedniego dla siebie, jeśli jednak nie możemy podjąć decyzji, warto jest skonsultować się z fachowcem, który doradzi nam w tej sprawie.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.