Awokado jest bardzo zdrową rośliną, która posiada wiele składników odżywczych. Nie tylko reguluje ona ciśnienie krwi, ale również obniża poziom cholesterolu w organizmie. Jego drzewo jest dość duże i pochodzi z Meksyku, ale z czasem rozpowszechniło się w Ameryce Północnej, Południowej oraz Środkowej. Niestety nasz klimat nie jest odpowiedni do uprawy awokado w ogrodzie, często jednak hoduje się je w doniczkach. Jeśli się jednak zdecydujemy na hodowlę to najprawdopodobniej na owoce będziemy musieli czekać nawet 10 lat, częściej stosuje się ją jako roślinę ozdobną.
Przycinanie drzewka awokado – kiedy to robić?
Jeśli chodzi o przycinanie awokado to tak naprawdę można wykonywać je przez cały rok. Wszystko zależy od pory roku, ponieważ jeśli chodzi o delikatne przycięcia to możemy zrobić to nawet w zimie. W przypadku, gdy chodzi o mocne cięcia to warto jest poczekać z tym zabiegiem do wczesnej wiosny lub późnej zimy, ponieważ to właśnie w tym okresie roślina nie wzbudzi się do okresu wegetacyjnego. Jak przycinać awokado? Cięcie drzewka awokado możemy zacząć w momencie, gdy osiągnie ono około 30 cm wysokości Jak przycinać awokado? Przede wszystkim obcina się końcówkę oraz górne liście. Taki zabieg pobudzi roślinę do nowego wzrostu. Ciecia należy wykonywać za pomocą ostrych narzędzi, które powinny być czyste. W jakim miejscu to zrobić? Najlepiej bezpośrednio pod pąkiem. Istnieje kilka podstawowych zasad cięcia awokado, są to:
- Przycinanie prześwietlające, metoda ta polega na doprowadzenie światła do wnętrza drzewka
- Dostęp do drzewa, w tym przypadku przecina się gałęzie, które rozwijają się przy ziemi
- Drzewka awokado, które rosną na zboczach przycina się na niższą wysokość, niższą niż te które rosną na płaskim terenie
Czy można przycinać małe drzewko awokado?
Oczywiście że można, ponieważ awokado jest rośliną o kolumnowym wzroście. Dlatego też przycinanie jest wręcz konieczne, przycina się je co 3 miesiące, by pobudzić gałęzie do rozkrzewiania. Raz w roku, jeśli jest taka potrzeba należy wykonać tak zwane cięcie prześwietlające, które doprowadzi światło do wnętrza drzewka, a dodatkowo zapobiegnie wypiętrzanie się wierzchołka. Pąki końcowe na szczycie głównych pędów należy usuwać za pomocą ostrego i czystego sekatora.
Jeśli zależy nam na tym, by krzewić awokado to musimy przycinać jego boczne gałęzie, które mają już długość około 20 cm. Dzięki temu roślina zostanie zachęcona do tworzenia nowej gałęzi. Kolejno należy szczypać nowe boczne przyrosty, które pojawiły się na gałęziach. Czynności te powtarzamy do momentu, w którym roślina będzie pełna.
Warto jest wiedzieć w jaki sposób pielęgnować awokado, by móc cieszyć się pięknym drzewem i drobnymi owocami. Przede wszystkim należy je regularnie i głęboko podlewać, tak by zachować wilgoć. Konieczne jest również ściółkowanie drzewa 10 centymetrową warstwą oraz by nie nawozić go w pierwszym roku.
Jeśli chodzi o wymagania słoneczne to owoce te bardzo dobrze rozwijają się w pełnym słońcu. Zależnie od tego w jaki sposób je sadzimy to biorąc pod uwagę nasiona, powinny być one pozostawione na jasnym parapecie aż do momentu uformowania się korzeni i pojawienia się liści. Wybierając odpowiednią glebę preferuje się tą o pH od 6 do 6,5, gleba powinna być luźna, bogata i drenująca.
Jeśli więc chcemy posadzić awokado w doniczce to powinna mieć ona otwory drenażowe. Najlepszą ziemią będzie to piaszczysta, tak by mogła pomieścić duże korzenie drzewa. Uprawa awokado w domu jest łatwa. Najczęściej do doniczki z terakoty, która ma średnicę 25 cm i jest bardzo głęboka wkłada się wykiełkowaną pestkę. Warto jest jednak mieć na uwadze, że drzewka, które są uprawiane w pojemnikach nigdy nie owocują.
Co jeszcze musisz wiedzieć o przycinaniu drzewka awokado?
Jeśli chodzi o obcinanie awokado to należy robić to przez pierwsze 2 lata, w celu pobudzania rośliny do wzrostu oraz do rozgałęzienia się. W momencie, gdy nasze drzewko osiągnie wysokość 30 cm, należy je przyciąć na wysokość 15 cm. Drzewo awokado rośnie bardzo szybko, ponieważ średnio dochodzi w ciągu jednego roku do 90 cm. Warto jest więc przycinać duże gałęzie, być drzewko stało się jeszcze wyższe. Jeśli chodzi o owocowanie to występuje ono w pełnym słońcu. Naturalnie osiąga ono około 12 m wysokości i sadzi się je płytko. Wiele osób decyduje się na hodowle w doniczce, dlatego jeśli chcemy posadzić drzewka awokado w ogrodzie to musimy pamiętać, że roślina ta nie lubi nawet najmniejszych przymrozków i źle znosi temperaturę poniżej -1 stopnia Celsjusza.
Konieczne jest więc okrywanie go na zimę, nawożenie na wiosnę nawozami azotowymi, które mają dobry wpływ na wzrost i rozwój rośliny. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nawóz w postaci obornika, który stosuje się w grudniu, styczniu i lutym oraz w mniejszej ilości w marcu.
Niestety nie będziemy mogli cieszyć się szybkimi owocami, ponieważ drzewka awokado potrzebuje nawet 18 miesięcy, by wydało owoce, które będą gotowe do jedzenia. Jeśli chodzi owocowanie awokado to pojawiają się one najczęściej dopiero w momencie, gdy drzewko awokado ma 7 lat. Wydaje ono wtedy do 300 owoców na jedno drzewo. Może zdarzyć się, że w jednym roku plon będzie duży, a w następnym znikomy.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.