Glicynia inaczej zwana wisterią jest piękną rośliną, kojarzoną z Japonią. Wiele osób sadzi ją w swoich ogrodach, nie tylko ze względu na obfite kwitnienie, ale również na piękny zapach. Posiada ona pędy z dużą ilością kwiatów, które zwisają na wcześniej przygotowanych podporach. Jak sadzić glicynię, aby móc cieszyć się nią przez cały okres kwitnienia?
Glicynia – co to za roślina?
Zanim dowiemy się, jak kiedy i w jaki sposób należy sadzić glicynie, powinniśmy wiedzieć co to za roślina. Jest ona bardzo charakterystyczna ze względu na zdrewniałe pędy, które wiją na wcześniej wykonanej podporze, o dowolnym kształcie. Dzięki temu jest tak wyjątkowa, można wykorzystać ją do oplecenia altanki, tarasów czy płotów. Posiada ona piękne kwiaty, których płatki przypominają motyle. Co ciekawe kwiatostany są formy wiszącej, co dodaje jej uroku. Istnieją trzy odmiany glicynii:
- Japońska — roślina o dużych kwiatach, pnącza osiągają do 10 metrów, najczęściej występują w kolorze ciemnego fioletu, różu i bieli.
- Chińska — rośnie aż do 20 metrów, jednak mimo to kwiatostan jest sporo mniejszy od odmiany japońskiej. Kwiaty najczęściej są w kolorze niebieskim lub fioletowym.
- Amerykańska — jest to odmiana o najdrobniejszych kwiatach, które osiągają około 15 cm.
Kiedy sadzić glicynię?
Glicynia jest rośliną pnącą i potrzebuje miejsca na to, móc się rozwinąć. Bardzo chętnie sadzi się ją na balkonach, tarasach, poręczy schodów czy na ogrodzeniu. Powinno sadzić się ją w miejscach, w których nie będzie przez cały dzień w cieniu, ponieważ im więcej promieni słonecznych, tym bujniejszy będzie kwiatostan.
Glicynia, jak każda roślina pnąca, również potrzebuje podpory, świetnie w tym celu sprawdzi się siatka, lina lub pręty. Należy mieć na uwadze, że musi być ona stabilna i odporna na ciężar. Jeśli chodzi o glebę, to najlepsza będzie próchnicza i przepuszczalna. Jeśli już wiemy jakie miejsce będzie dla niej odpowiednie, powinniśmy również zainteresować się tematem: glicynia – kiedy sadzimy. Otóż najlepszym momentem na sadzenie tej rośliny jest zarówno wiosna, jak i jesień. Jeśli natomiast zdecydujemy się na tę drugą porę roku, to musimy pamiętać, żeby nie zrobić tego zbyt późno, ponieważ roślina może zmarznąć.
Jak sadzić glicynie?
Gdy posiadamy już podstawowe informacje dotyczące tego, gdzie i w jakich warunkach należy sadzić glicynię, to pozostaje nam jeszcze kwestia dotycząca tego, w jaki sposób to zrobić. Najbezpieczniej będzie sadzić tę roślinę z sadzonki lub krzewu, które kupimy w sklepach ogrodniczych, ponieważ wysiew z nasion jest problematyczny i nie zawsze udany.
Konieczne jest zapewnienie roślinie podpór, możemy posadzić ją również w miejscach, gdzie będzie mogła piąć się w górę, jak na przykład ogrodzenie czy altanka. Niektórzy ogrodnicy sadzą krzewy szczepione na pniu, co również jest bardzo skuteczne, jeśli chcemy cieszyć się tym okazem w naszym prywatnym ogrodzie. Glicynię najczęściej sadzi się od strony południowej, by zapewnić jej jak najlepsze warunki do rozwoju.
Jeśli chodzi o glicynia sadzenie, to nie jest to skomplikowane. Gotowe sadzonki wkładamy do wykopanego dołka jak każdy inny krzew. Ważne jest jednak podlewanie i nawożenie. Wymaga ona intensywnego nawożenia raz w roku, w celu dostarczenia jej skalników mineralnych, potrzebnych do zdrowego i szybkiego wzrostu. Najlepiej zrobić to przed zimą za pomocą obornika lub kompostu. Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu rośliny przed zimą.
Jak sadzić nasiona glicynii?
Ogrodnicy specjalizujący się w hodowli glicynii, zgodnie informują nas o tym, że wysiew tej rośliny z nasion jest bardzo trudnym zajęciem, a co gorsza często się to najzwyczajniej nie udaje. Są jednak ci, którzy wiedzą, jak sadzić nasiona glicynii i chętnie udzielają innym wskazówek:
- Umieszczamy nasiona w ciepłej wodzie na 24 godziny
- Sadzimy nasiona w doniczkach (jedno nasiono na jedną doniczkę)
- Gdy rośliny wykiełkują, należy posadzić je w miejscu o stałej temperaturze
- Doniczki z nasionami, które wykiełkowały powinny stać w tym samym miejscu około 3 lat
- Umieszczamy je w gruncie
Niestety, gdy uda nam się wyhodować glicynię z nasion, to nie oznacza to, że będzie ona od razu kwitła. Bardzo często musimy długo czekać na pierwsze kwitnienie, nawet 7 lat. Dlatego też większość ludzi, którzy chcą cieszyć się swoimi roślinami, w możliwie jak najkrótszym czasie, kupują już gotowe sadzonki lub krzewy.
Glicynia chińska – jak sadzić?
Jest to najbardziej atrakcyjna odmiana glicynii, ponieważ osiąga nawet do 20 metrów długości. Jej kwiatostany również są bardzo dorodne, mogą sięgać do 35 cm. Pojawia się więc pytanie: glicynia chińska jak sadzić. Sadzenie odmiany chińskiej nie różni się niczym od innych odmian. Również musimy posadzić ją w nasłonecznionym miejscu, zapewnić jej odpowiednią glebę i stabilne podpory. Sadzi się ją w okresie wiosennym lub jesiennym, w momencie, gdy jest jeszcze w spoczynku.
Glicynia chińska – kiedy sadzić?
Glicynia chińska, kiedy sadzić? Przede wszystkim sadzi się ją w stanie spoczynku, czyli przed procesem wegetacji lub po nim. Najlepszymi porami roku, aby móc w przyszłości cieszyć się dorodnymi kwiatami i dużym wzrostem rośliny są wiosna lub jesień. Należy jednak pamiętać, że nie można robić tego zbyt późno, ponieważ nawet najmniejsze przymrozki mogą jej bezpowrotnie zaszkodzić.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.