pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania budynku ma ogromne znaczenie. Wpływa nie tylko na nasz komfort, koszty związane z sezonem grzewczym ale również na środowisko. Obecnie coraz więcej osób poszukuje nowoczesnych rozwiązań, które byłyby bezobsługowe, nie emitowały zanieczyszczeń a przy tym pozwoliły na zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem. Jednym z takich rozwiązań jest bez wątpienia pompa ciepła. Urządzenie to jednak wciąż budzi wiele wątpliwości. Wynika to z niewiedzy dotyczącej zasady działania pomp ciepła. Dlatego też postanowiliśmy je przybliżyć.

Zasada działania pompy ciepła

Mówiąc najprościej pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego, wykorzystując niewielką ilość energii elektrycznej. Może służyć nam do ogrzewania powietrza, wody użytkowej ale również do obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniach latem.Tłumacząc to obrazowo możemy powiedzieć, że pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co lodówka lub klimatyzator. Wykorzystuje ona właściwości fizyczne czynnika chłodniczego, który zmienia swój stan skupienia pod wpływem ciśnienia i temperatury. Czynnik chłodniczy krąży w zamkniętym obiegu, składającym się z czterech głównych elementów: sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego i parownika.

Sprężarka pobiera niskociśnieniową i niskotemperaturową parę czynnika chłodniczego z parownika i spręża ją do wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Sprężona para czynnika chłodniczego trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia i skrapla się w ciecz. Skroplona ciecz czynnika chłodniczego przepływa przez zawór rozprężny, który obniża jej ciśnienie i temperaturę. Niskociśnieniowa i niskotemperaturowa ciecz czynnika chłodniczego trafia do parownika, gdzie pobiera ciepło z otoczenia i paruje. Para czynnika chłodniczego wraca do sprężarki i cykl się powtarza.

W zależności od tego, czy pompa ciepła ma służyć do ogrzewania czy chłodzenia, zmienia się kierunek przepływu czynnika chłodniczego. W trybie ogrzewania, skraplacz pełni rolę źródła ciepła, a parownik rolę odbiornika ciepła. W trybie chłodzenia, skraplacz pełni rolę odbiornika ciepła, a parownik rolę źródła ciepła.

  Opłacalność pompy do studni w domu jednorodzinnym

Rodzaje pomp ciepła

Chcąc odpowiedzieć na to, skąd pozyskiwane jest ciepło warto wspomnieć, że obecnie w ofercie dobrych firm, takich jak https://bsklima.pl/ możemy znaleźć różne rodzaje pomp ciepła. To właśnie od wybranego przez nas systemu zależy czy ciepło będzie pobierane z powietrza na zewnątrz, z gruntu czy też wody. Wśród najpopularniejszych rodzajów pomp ciepła wymienić możemy:

  • Pompy ciepła typu powietrze-powietrze: pobierają i oddają ciepło z i do powietrza. Jest to najprostszy i najtańszy rodzaj pomp ciepła, jednocześnie jednak ten tym ma najniższą sprawność oraz jest podatny na zmiany temperatury zewnętrznej.
  • Pompa ciepła powietrze-woda: pobiera ciepło z powietrza i oddaje je do wody. Jest to często stosowany rodzaj pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzewania podłogowego. Wyróżnia się wyższą sprawnością grzewczą, jednakże rozwiązanie to nadal może okazać się niewystarczające w przypadku bardzo niskich temperatur.
  • Pompa ciepła grunt-woda: pobiera ciepło z gruntu i oddaje je do wody. Ten typ pomp ciepła to bardzo efektywne rozwiązanie, wymagające jednak wykonania specjalnej instalacji gruntowej w postaci pionowych lub poziomych sond.
  • Pompa ciepła woda-woda: pobiera i oddaje ciepło z i do wody. Jest to najwydajniejszy rodzaj pompy ciepła, ale wymaga dostępu do źródła wody o stałej temperaturze, np. studni, jeziora lub rzeki. W związku z tym nie zawsze da się ją wykorzystać a koszt montażu instalacji jest stosunkowo wysoki.

Zalety pomp ciepła

Nie da się ukryć, że koszt instalacji pompy ciepła jest dość wysoki, jest to jednak inwestycja, która zwraca się już po kilku latach od montażu. Warto wspomnieć także o licznych zaletach, jakimi wyróżniają się pompy ciepła. Wśród nich wymienić możemy między innymi: niskie koszty eksploatacji oraz niską emisję CO2. Ponadto pompy ciepła zapewniają stałą i równomierną temperaturę w pomieszczeniach, bez hałasu i zapylenia.