Firanki w mieszkaniu stanowią bardzo ważny element nie tylko dekoracyjny, sprawiają, że pokój jest przytulniejszy, a dodatkowo zapewniają nam nutę prywatności. Aby prezentowały się nienagannie konieczne jest regularne dbanie, by były czyste i w razie konieczności wyprasowane. Z poniższego tekstu dowiesz się czy firanki można prać w pralce, jeśli tak to w jakiej temperaturze i w jakim programie.
Jak prać firanki? Krok po kroku
Jeśli decydujemy się na pranie firanek w pralce automatycznej to konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych kroków. Dzięki temu będzie ona czysta, a włókna nie zostaną uszkodzone.
- Instrukcja prania – konieczne jest sprawdzenie w jakiej temperaturze należy prać nasze firanki
- Trzepiemy firanki z kurzu i brudu
- Usunięcie elementów ozdobnych – przelotki, haczyki, kółka, zapinki
- Moczymy firanki – możemy użyć w tym celu chłodnej wody (jeśli firanka jest kolorowa) lub wody z dodatkiem sody oczyszczonej (jeśli jest biała)
- Wkładamy je do siatki ochronnej – jeśli takiej nie posiadamy, to sprawdzi się również poszewka na poduszkę
- Używamy odpowiednich detergentów, unikamy natomiast wybielaczy
- Rozwieszamy wilgotne
Bardzo ważne jest również to jakiego rodzaju jest firanka. Otóż tą z bawełny lub lnianą możemy uprać w płatkach mydlanych, z woalu – należy namoczyć wcześniej w zimnej wodzie, z tiulu – pierzemy tylko ręcznie, markizety –nie wirujemy ich i nie wykręcamy, a z żakardu – pierzemy w temperaturze 40 stopni bez wirowania.
Koniecznie pamiętaj o namoczeniu firanek przed praniem!
Przed praniem głównym firanki należy koniecznie wcześniej namoczyć. Bardzo często narażone są na kontakt z kurzem, dymem papierosowym czy tłuszczem. Wszystkie te czynniki wpływają na ich szarzenie, nawet jeśli tego nie zauważamy. Konieczne jest zatem ustalenie jakie zabrudzenia dotyczą poszczególnej firanki, by mieć możliwość namoczenia jej w odpowiednim roztworze.
- Dym papierosowy – woda z dodatkiem sody oczyszczonej
- Tłuszcz – ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub woda z dodatkiem octu
- Kurz – czysta woda, moczenie powinno trwać kilka godzin, a woda powinna być kilkakrotnie zmieniana
Jeśli chodzi o firanki kolorowe to świetnie sprawdzi się moczenie jej w wodzie z dodatkiem środka do prania. Dzięki temu nie zostanie ona narażona na odbarwienia, a brud zostanie rozpuszczony.
W każdym przypadku natomiast temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni, w innym wypadku najprawdopodobniej zostanie ona uszkodzona.
Jak prać firanki w pralce automatycznej?
Oczywiście pranie firanek w pralce automatycznej jest dla nas rozwiązaniem szybkim i komfortowym. Ważne jest jednak ustalenie czy rodzaj firanek w naszym domu dobrze zniesie takie “odświeżenie” i czy nie zostaną one zniszczone bezpowrotnie.
Jeśli istnieje możliwość wyprania ich w pralce automatycznej to konieczne jest wcześniej dokładne jej wytrzepanie z zanieczyszczeń i namoczenie na kilka godzin. Zależnie od tego czy jest ona biała kolorowa możemy użyć w tym celu wody czystej lub z dodatkiem sody oczyszczonej, octu, płynu do naczyń lub innego detergentu wybielającego.
Następnym krokiem jest usunięcie z niej wszystkich elementów ozdobnych i włożenie jej do specjalnej siatki na pranie lub jeśli takiej nie posiadamy do poszewki na poduszkę. Taki krok zabezpieczy ją przed zniszczeniem. Bardzo ważne jest, by bęben w pralce nie został przeładowany.
W jakiej temperaturze prać firanki?
Decydując się na pranie firanek w pralce konieczne jest, aby pamiętać o odpowiedniej temperaturze. Zazwyczaj jest ona podana przez producenta, jeśli jednak nie posiada ona metki, a opakowanie już dawno się zapodziało to należy wiedzieć, że ta optymalna wynosi 30 – 40 stopni. Woda absolutnie nie powinna być cieplejsza, ponieważ najprawdopodobniej odbarwi kolor, a firany się zdeformują.
W jakim programie prać firanki?
Pranie firan w pralce jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Oczywiście, że bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej temperatury, ale nie powinniśmy zapominać o optymalnym programie. Otóż najbezpieczniejszym programem w pralce automatycznej będzie ten “delikatny”.
Jak wybielić firanki? Domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów na wybielenie naszych białych firanek bez użycia wybielacza. Pomogą nam w tym:
- Soda oczyszczona – wystarczą 3 łyżki sody wsypane do proszku do prania
- Cytryna – woda z sokiem z cytryny skutecznie wybieli zżółknięte firanki
- Sól – nie tylko wybieli firanki, ale dodatkowo je nabłyszczy
- Mąka ziemniaczana – warto jest raz na jakiś czas użyć jej jako domowego krochmalu
- Proszek do pieczenia – woda w połączeniu z proszkiem stworzy płyn, w którym moczymy firanki nawet całą noc
- Amoniak – 3 litry wody i łyżka amoniaku wystarczą, by wybielić poszarzałe firany
- Skorupki jajek – dziwny, jednak bardzo skuteczny sposób. Władamy skorupki jajek do woreczka na bieliznę i wrzucamy go do bębna razem z firanami.
Konieczne jest także pamiętanie o tym, by prać je co najmniej 3 razy do roku. Jeśli zostanie zabrudzona, nie należy zwlekać z jej wypraniem, należy zrobić to od razu.
Pranie firan – o czym jeszcze należy pamiętać?
- Przed wrzuceniem firan do bębna pralki należy złożyć je w kostkę i umieścić w siatce na pranie lub poszewce. Zapobiegnie to ich gnieceniu się
- Bardzo pomięte firany możemy uprasować za pomocą żelazka, stacji parowej lub steamera
- Należy wieszać firanki, gdy są jeszcze wilgotne
- Firanki należy przechowywać w suchej i ciemnej szafie zawinięte w papier, by nie miały styczności z dymem, kurzem, a nawet promieniami słonecznymi
Pranie firan nie jest trudną czynnością, nie będzie również konieczności ich długotrwałego moczenia, jeśli pierzemy je kilka razy do roku. Zanim sięgniemy po sklepowe wybielacze spróbujmy domowych metod na pozbycie się zabrudzeń i pożółknięć, często są one bezpieczniejsze dla materiałów, a nie mniej skuteczne niż te chemiczne. Koniecznie pamiętaj o odpowiedniej temperaturze i programie oraz o rozwieszeniu jej od razu po wyjęciu z pralki. Stosując się do kilku rad będziesz mógł cieszyć się nimi przez wiele lat.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.