Rybiki w łazience – jak się ich pozbyć? 10 praktycznych sposobów

Jeśli w twojej łazience zauważysz srebrne robaczki, które poruszają się bardzo szybko to są to tak zwane rybiki cukrowe. Są to owady bez skrzydeł, z opancerzonym i pokrytymi łuskami grzbietami. Niestety rozmnażają się bardzo szybko, ponieważ składają aż 20 jaj dziennie w przeróżnych szczelinach. Mimo, że nie gryzą, nie przenoszą chorób i są trudne do zlokalizowania to zwłaszcza w ciągu nocy jest ich naprawdę bardzo dużo. Żywią się one cukrem oraz celulozą, mąką, naskórkiem, dywanami, suszonym mięsem, ubraniami.

Czy rybiki mogą być szkodliwe?

Czy zatem są szkodliwe? Owszem, ponieważ tak jak mole uszkadzają między innymi:

  • Książki
  • Dokumenty
  • Obrazy
  • Tapety

Ponieważ o tyle o ile kilka szkodników nie wyrządzi dużo szkód, to cała ich plaga staje się naprawdę uciążliwa. Na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych oprysków, pułapek oraz płynów na te owady, jednak często jest to niemały koszt. Możemy również pozbyć się ich za pomocą w domowych sposobów. Oczywiste jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale jeśli już musimy zmierzyć się z łazienkowymi robalami, które tak bardzo uwielbiają wilgoć, to lepiej zrobić to w sposób ekologiczny i bezpieczny.

rybik

10 sposobów na pozbycie się rybików z łazienki

Sposób pierwszy – wietrzenie kuchni i łazienki

Ponieważ rybiki kochają miejsca ciemne i wilgotne, należy regularnie wietrzyć łazienkę i kuchnię, by pozbyć się wszelkiej wilgoci, zwłaszcza po wieczornej kąpieli. W sytuacji, gdy nie mamy okna lub możliwości jego otworzenia, zostawmy na noc otwarte drzwi.

Sposób drugi – regularne porządki

Oprócz wietrzenia po ciepłej kąpieli musimy pamiętać, że para osiada się również na meblach. Jeśli przetrzemy wszystkie szafki i półki, pozbędziemy się nadmiaru wilgoci. Dzięki regularnemu porządkom rybiki nie będą miały pokarmu i warunków do życia.

  Jak usunąć zapach stęchlizny? 10 sprawdzonych sposobów

Sposób trzeci – kwas borowy

Produkt łatwo dostępny, do zakupienia w każdej aptece. Należy uważać, ponieważ jest on trujący zarówno dla człowieka jaki zwierząt domowych. Właściciele psów i kotów powinni dopilnować, by nie miały one z nim styczności. Kwas miesza się z cukrem, a mieszanką przyciera się płytki.

Sposób czwarty – boraks na rybiki

Jest to produkt w 100% bezpieczny dla człowieka. Miesza się go z cukrem i taką właśnie mieszanką pokrywa wszystkie szczeliny i otwory w pomieszczeniu. Boraks jest również trutką dla zwierząt domowych, dlatego należy uważać na nasze pupile.

Sposób 5 – zioła i przyprawy

Naturalnymi i skutecznymi sposobami na pozbycie się rybików są między innymi:

  • Wrotycz balsamiczny
  • Ogórek
  • Goździki
  • Cynamon
  • Rozmaryn

Można rozłożyć je w niedostępnych kontach pomieszczeń narażonych na wilgoć. Rozmaryn oraz cynamon na rybiki są świetnym sposobem na pozbycie się tych szkodników.

Sposób szósty –olejek lawendowy

Bardzo ekologicznym preparatem jest mieszanka wody z dodatkiem olejku lawendowego. Zamiast olejku lawendowego można dodać sok z cytryny i spryskać nim łazienkę, dzięki temu będziemy mieć pewność, że te owady zostaną przepędzone.

Sposób siódmy – ocet na rybiki

Ocet jest najpopularniejszym środkiem, który jest bardzo skuteczny w walce z rybikami. Być może nie zabija on tych szkodników, ale na pewno je odstraszy, zwłaszcza od żywności. Dodatkowo mieszanka ta jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Aby przyrządzić odpowiednią miksturę należy podgrzać szklankę octu i wlać go do spryskiwacza, następnie dodać kilka kropel oleju lawendowego, cynamonowego, miętowego lub tymianek i spryskać roztworem wszystkie zakamarki łazienki.

Sposób 8 – pułapka na rybiki

Ponieważ pozbycie się rybików nie jest wcale łatwe i niektóre metody mogą nie przynieść oczekiwanych efektów warto jest wykonać własnoręczną pułapkę na te szkodniki i umieścić ją niedostępne miejscu na podłodze w pomieszczeniu, gdzie występują. Należy okleić szklany słoik taśmą klejącą lub plastrami, aby rybiki mogły wejść po nim do środka. Następnie do słoika należy wsypać trochę cukru i wlać kilka kropel herbaty. Rybiki zwabione cukrem wejdą do środka, ale nie będą miały możliwości z niego wyjść. Pozostaje nam już tylko pozbycie się owadów, które można wynieść daleko od domu i wypuścić, spalić lub zalać wrzątkiem.

  Jak pozbyć się zapachu papierosów z pokoju czy mieszkania? Skuteczne sposoby

Sposób dziewiąty – cytryna

Ponieważ rybiki nie lubią mocnych, intensywnych zapachów możemy umyć płytki w kuchni i łazience wodą z sokiem z cytryny, jest to bardzo tani i skuteczny sposób na ich odstraszenie.

Sposób 10 – cynamon

Dzięki temu, że cynamon ma bardzo intensywny zapach odstrasza on wiele owadów nie tylko rybików, ale i również: osy, pająki, mrówki oraz pluskwy. Można rozłożyć cynamon na podłodze w łazience i kuchni lub spryskać olejkiem cynamonowym podłogę i ściany. Warto jest też ułożyć cynamon przy mące i cukrze w szafkach kuchennych by ochronić produkty przed tymi owadami.

Sposobów na rybiki jest naprawdę wiele i można byłoby wymieniać je jeszcze bardzo długo. Jeśli więc któraś z wymienionych metod nie działa nie zniechęcaj się i nie poddawaj się, zawsze możesz spróbować czegoś innego. W sklepach znajdziemy wiele różnych produktów przeznaczonych do pozbycia się rybików, jednak bardzo często jest to niemały koszt a co najważniejsze działa zazwyczaj tak samo jak domowe sposoby na ich pozbycie się.

Producenci oferują nam wiele różnych produktów na bazach ziół, przypraw oraz chemii – jak specjalny pułapki, olejki, płyny czy też lep na rybiki, które działają na tej samej zasadzie jak lep na muchy. Aby się ich pozbyć powinniśmy pamiętać o za lepieniu wstali między płytkami, ubytków w ścianach oraz inne wgłębienia. Owady te lubią nie tylko wilgoć, ale i ciemność, dlatego też tak łatwo i w tak dużej ilości zauważymy je właśnie w nocy.

Aby nie mieć z nimi styczności najważniejsze jest regularne wietrzenie mieszkania i nie doprowadzenie do wilgoci. Dzięki temu być może nigdy nie będziemy musieli stawać z tymi szkodnikami “oko w oko” i martwić się zniszczeniami, których mogą się dopuścić. Pamiętaj również, że jeśli zauważysz te robaczki w swojej łazience, to na pewno znajdziesz je również w kuchni, w szafkach kuchennych przy produktach spożywczych i w pokojach, w szafach z ubraniami lub dokumentami i książkami. Wszystkie te miejsca należy również dobrze wysprzątać.