Kupując mieszkanie, dom lub budując go od podstaw zwracamy uwagę na to, aby było w nim jasno. Duże okna oraz duża ich ilość jest dla wielu osób marzeniem. Niestety nie biorą oni pod uwagę tego, że będą je musieli regularnie myć i czyścić choćby z samego kurzu i zacieków deszczowych. Brudne okna, smugi na szybach oraz brudne ramy okienne nie tylko psują najpiękniejszy widok, ale mycie ich jest bardzo uciążliwe i najczęściej czasochłonne. Tak naprawdę, aby nasze okna były czyste nie wystarczy tylko płyn do szyb i ściereczka, wiele innych czynników ma wpływ na to czy efekt będzie satysfakcjonujący. Odpowiednia pogoda, odpowiednie narzędzia a nawet pora dnia wpływają na to czy szyby będą lśniące i przejrzyste.
Podstawowe zasady mycia okien
Oczywiste jest, że nie myjemy okien podczas deszczu, ponieważ nie jest to możliwe. Natomiast mycie ich w słońcu również jest złym pomysłem, promienie słoneczne powodują, że woda szybko na nich zastyga i pojawiają się zacieki oraz smugi, które są bardzo trudne do wyczyszczenia. Musimy myć je kolejny raz, jest więc to niestety syzyfowa praca. Samo mycie okien powinniśmy absolutnie zacząć od wyczyszczenia ram okiennych, a dopiero w następnej kolejności zająć się szybami.
Mycie okien powinniśmy podzielić na trzy etapy:
- Umycie ich odpowiednimi środkami
- Wytarcie do sucha lub zgarnianie wody za pomocą ściągaczki do szyb
- Użycie nabłyszczających preparatów
10 domowych sposobów na mycie okien
Pomimo, że w sklepach jest bardzo dużo różnych środków do tego przeznaczonych to panie bardzo często stosują domowe metody. Można wykorzystać do tego pieluchę tetrową, specjalne ściereczki, rajstopy, gazetę, bawełnianą koszulkę lub ręczniki papierowe.
Możemy również stworzyć specjalny płyn do mycia okien, który będzie naturalny, taniej oraz ekologiczne, na przykład woda z cytryną, woda z octem, woda z octem i gliceryną.
Sposób pierwszy
Ocet – należy wymieszać ocet i wodę w proporcji 1:9. Taką miksturę następnie spryskujemy szyby i wycieramy je do sucha na przykład papierowym ręcznikiem lub bawełnianą bluzką.
Sposób drugi
Sok z cytryny – mieszamy 3 l wody i 4 łyżki soku z cytryny, następnie przemywamy płynem szyby oraz czyścimy je ręcznikami papierowymi lub specjalnymi ściereczkami
Sposób trzeci
Denaturat – mieszanie wody z denaturatem pozwoli nam na mycie okien podczas przymrozków, ponieważ ma on właściwości, które zapobiegają zamarzaniu wody
Sposób czwarty
Amoniak – mieszamy 3 szklanki wody jedną szklankę amoniaku. Takie połączenie jest bardzo skuteczne zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze okna są naprawdę brudne. Po umyciu iść i wytarciu do sucha wystarczy je wypolerować.
Sposób piąty
Płyn do naczyń – mieszamy wodę z niewielką ilością płynu do mycia naczyń i taką mi którą myje by nie tylko ramy okienne, ale i szyby. Jeśli chodzi o wytarcie do sucha najlepiej będzie użyć ściereczki z mikrofibry.
Sposób szósty
Gliceryna – do wody wystarczy dodać tylko kilka kropel gliceryny a szyby nie tylko będę u czyste, ale będę również odporny na osiadanie kurzu i zacieki spowodowane padającym deszczem.
Sposób siódmy
Olej lniany – idealny preparat na bardzo zanieczyszczone okna. Należy rozprowadzić go na szybach i pozostawić na mniej więcej godzinę, następnie zmyć go i umyć szyby zwykłym płynem
Sposób ósmy
Woda – połączony ze ściereczką z mikrofibry brud na szybę na pewno poradzi sobie bez szelki i detergentów. Ciepła woda ułatwi nam pozbycie się opornego brudu i tłuszczu.
Sposób dziewiąty
Kwasek cytrynowy – połączenie z wodą będzie działał podobnie jak sok z cytryny.
Sposób dziesiąty
Płyn do płukania tkanin – należy dokładnie wymieszać go z wodą oraz umyć roztworem okna bardzo dokładnie. Następnie wykonać podstawowe mycie i polerowanie.
Czym myć okna?
Dawno temu nasze babcie i nie miały możliwości zakupienia tylu płynów i innych detergentów do mycia okien i szyb jak w dzisiejszych czasach my. Nie oznacza to, że były one brudne i nikt o mnie nie dbał, wręcz przeciwnie wykorzystywały one domowe sposoby na mycie okien produktami które znalazły u siebie w kuchni. Obecnie panie w tym celu wykorzystują ocet, sok z cytryny, płyn do naczyń, amoniak lub glicerynę. Nie tylko są one ekologiczne i korzystając z nich dbam o ekologię, ale są również skuteczne i naprawdę tanie.
Jak myć okna bez smug?
Prawdziwą zmorą podczas mycia okien są powstający smugi i zacieki. Cała tajemnica w tym, aby były przejrzyste i lśniące znajduje się w ich polerowaniu. Polerowanie powinniśmy wykonywać w dwóch etapach: z góry na dół oraz na boki. Czym zatem polerować okna, aby były lśniące nie miały smug?
- Pielucha tetrowa wykonana z wysokogatunkowego materiału, miękka i chłonna
- Bluzka bawełniana – tak samo jak pielucha tetrowa nie pozostawia smug, chłonie wilgoć
- Gazeta szara – nie tylko chłonie wodę, ale przede wszystkim nie pozostawi smug naszych szybach. Warto jednak pamiętać, aby przed jej użyciem zmiąć ją w dużą kulę
Możemy również zapobiec powstawaniu smug myjąc je odpowiednimi specyfikami:
- Woda z cytryną – nakłada się szybko, dobrze czyści szyby a przede wszystkim nabłyszcza je
- Woda z octem – zapobiega powstawaniu smug, jeśli do pilnujemy, aby były dobrze wytarte.
Zdarza się, że mimo naszych chęci to mycie okien bez smug wydaje się dla nas niemożliwe. Jeśli zrobiłaś wszystko jak należy, i nie przyniosło to oczekiwanego efektu to nie martw się nie jest to problem wystarczy ją wypolerować za pomocą gazety, ręcznika papierowego lub pieluchy tetrowej.
Jak umyć ramy okienne?
Mycie okien nie polega tylko na wyczyszczeniu szyb, należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu ram okiennych. Wiele produktów spożywczych które znajdziemy w naszej kuchni są idealnym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać:
- Soda oczyszczona – rozpuszczona w ciepłej wodzie zmiękczają a dodatkowo działa wybielająco.
- Płyn do mycia naczyń – kilka kropel rozpuszczonych w wodzie i miękka szmatka zagwarantują nam czyste ramy
- Mydło – zwiększy wodę i bardzo dobrze usunie brud z ram.
Bardzo ważne jest, aby podczas czyszczenia ram okiennych zachować ostrożność, ponieważ niektóre specyfiki, mimo że doskonale wyczyszczą zabrudzenia mogą także spowodować trwałe uszkodzenia. Bardzo ważną kwestią jest to, aby wyszorować ramy za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki by nie doprowadzić do jej zmatowienia. Pamiętaj!!! Nie tylko szyby, ale również ramy należy myć regularnie w innym wypadku mogą ulec żółknięciu i przebarwieniom, których będzie ciężko się pozbyć.
Czego nie robić przy myciu okien?
Podczas mycia okien powinniśmy unikać kilku istotnych czynności:
- Mycie okien w słoneczne dni – jeśli szyby są na grzane to zdecydowanie szybciej parują i na pewno nie zdążymy wytrzeć ich na sucho. Przez to zostaną smugi, które bardzo ciężko jest usunąć.
- Mycie okien podczas mrozów – należy pamiętać, że szkło podczas przymrozków jest bardziej kruche. Użycie wody a nawet dociśnięcie ściereczki może spowodować jej pęknięcie.
- Przecieranie szyb na sucho – nawet jeśli są bardzo zakurzone i brudne nie powinniśmy tego robić. Wszystkie drobne zabrudzenia mogą wpłynąć na porysowanie szkła.
- Nie zaczynamy mycia okien od szyb – musielibyśmy zrobić to 2 razy. Czyszczenie okien należy zaczynać od framug, następnie ram okna, szyb a na końcu parapetów.
Zarówno kurz, deszcz jak i opary gotowania oraz dym są prawdziwą zmorą dla kuchennych okien. Należy czyścić je regularnie, aby ramy nie pożółkły. Wiele preparatów dostępnych w sklepach posiada w swoim składzie chemię, która może uszkodzić okna nieodwracalnie i będziemy zmuszeni je wymienić. Wydawać by się mogło, że idealnym środkiem, który dobrze wyczyści framugi i ramy, a zarazem ma właściwości wybielające jest pospolite mleczko do czyszczenia. Jednak soda oczyszczona ma takie same właściwości z taką różnicą, że jest ona ekologiczna i w stu procentach bezpieczna dla drewna i plastiku.
Producenci oferują nam także środki do czyszczenia oparte na bazie roślin i bez alergenów. Nie jest to jednak mały wydatek, bo koszt jednej butelki to kilkadziesiąt złotych. Niektórzy polecają też mycie ram i szyb za pomocą specjalnych myjek parowych, jednak należy uważać by nie uszkodzić uszczelek.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.