W erze żywności ekologicznej i zdrowego trybu życia, Panie domu poszukują sposobów na wszelkiego rodzaju porządki w swoich mieszkaniach – domowymi sposobami. Okazje się więc, że wiele czynności można wykonać za pomocą soli, octu czy sody. Najcięższym do wyczyszczenia sprzętem użytkowym jest oczywiście piekarnik. Zwłaszcza wtedy, gdy zabrudzenie jest już stare. Mimo smacznego pieczonego mięsa i przepysznych ciast kobiety mają świadomość tego, że będą musiały później go doczyścić. Okazuje się to jednak nie lada wyzwaniem. Mimo, że na rynku zakupić można wiele specyfików w postaci sprayów, past, żeli, proszków oraz mleczek, to kobiety często decydują się na zastosowanie środków codziennego użytku.
Jedno jest pewne, czyszczenie piekarnika jest dla kobiet dużym wyzwaniem i kojarzy się z wielogodzinnym szorowaniem wszystkich zabrudzeń. Jednak wcale nie musi tak być, za pomocą wielu domowych sposobów może być to szybkie, skuteczne i przyjemne. Wszystkie produkty, których możemy użyć znajdziemy w naszej kuchni, a nawet jeśli nie to kosztują naprawdę niewiele.
Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu?
Sposobów na czyszczenie piekarnika z tłuszczu i wszelkiego innego osadu, zwłaszcza tych “zapieczonych” jest trudne i uporczywe. Okazuje się jednak, że dla prawdziwej Pani domu nie ma rzeczy niemożliwych. Chętnie wymieniają się one swoimi sposobami podczas spotkań przy kawie lub na forach internetowych. Istnieje kilka z nich, które są zawsze na topie, są to między innymi:
SPOSÓB PIERWSZY
Ocet – jest to najpopularniejszy ze sposobów, który jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny dla środowiska. Idealnie wyczyści wszystkie nagromadzone zabrudzenia oraz utrzyma piekarnik w czystości w najbliższym czasie. Idealny sposób na wyczyszczenie zarówno piekarnika elektrycznego jak i gazowego. Czyszczenie piekarnika octem może mieć również wady:
- Nie zabija bakterii
- Mogą powstać odbarwienia
- Zapach octu utrzymuje się dłuższy czas
SPOSÓB DRUGI
Para wodna – jest sposobem na lżejsze zbrudzenia. Obecnie wiele piekarników posiada wbudowaną taką funkcję. Po “zabiegu” należy go już tylko przetrzeć i jest on gotowy do kolejnego użycia.
SPOSÓB TRZECI
Soda – zwykła soda spożywcza jest nie tylko tania, ale również bardzo ekologiczna. Wystarczy nałożyć papkę z dodatkiem octu, pozostawić na pół godziny i spokojnie pozbędziemy się brudu.
SPOSÓB CZWARTY
Sok z cytryny – podgrzewamy piekarnik, wstawiamy do niego naczynie z sokiem z cytryny, a następnie myjemy go ciepłą wodą.
SPOSÓB PIĄTY
Proszek do pieczenia – mieszamy go z octem w stosunku 1:1, nakładamy w miejscach, gdzie występuje uporczywe zabrudzenie, zostawiamy na około pół godziny i przemywamy go ciepłą wodą.
SPOSÓB SZÓSTY
Samoczyszczenie – niektóre piekarniki posiadają funkcję czyszczenia pirolitycznego.
Czyszczenie piekarnika z tłuszczu powinno odbywać się przede wszystkim regularnie, tak aby powstały brud był na tyle świeży, by czyszczenie było łatwiejsze. Najlepiej jest więc myć sprzęt zaraz po jego użyciu, usuwając wcześniej pozostałe jedzenie, które spadło na jego dno, w innym wypadku możemy go porysować.
SPOSÓB SIÓDMY
Czyszczenie po każdym użyciu – ułatwi nam to doczyszczenie go w taki sposób by wyglądał jak nowy. Oczywiste jest, że świeży brud łatwiej jest wyczyścić niż ten zalegający kilka tygodni. Zwłaszcza przypalenia są bardzo trudne do pozbycia.
SPOSÓB ÓSMY
Tabletka do zmywarki – umieszczamy ją na blaszce i zalewamy gorąca wodą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100 stopni. Dzięki emu para zmiękczy nawet najbardziej uporczywy brud.
SPOSÓB DZIEWIĄTY
Pasta do zębów – jest to sposób ekologiczny, skuteczny i szybki. Wystarczy wymieszać sodę z pastą do zębów i wyczyścić tą mieszanką cały piekarnik. W miejscach trudno dostępnych można użyć szczoteczki do zębów.
SPOSÓB DZIESIĄTY
Sól – w połączeniu z sodą, spirytusem i wodą otrzymamy miękką “papkę”, którą należy nałożyć na zabrudzenia wewnątrz piekarnika. Po około 20 minutach należy przemyć go wodą z octem, by zmyć cały brud.
Czyszczenie piekarnika sodą
Mimo, że producenci wprowadzają na rynek coraz to nowsze produkty na czyszczenie piekarników to nie musimy wydawać na niego majątku. Najlepiej jest wykorzystać do tego środki stuprocentowo naturalne, bez chemii. Posiadają one wiele zalet, na przykład:
- Nie trujemy siebie
- Nie niszczymy środowiska
- Mały wkład finansowy
- Jedzenie niema styczności z chemią
- Nie są szkodliwe dla dłoni
Aby przygotować “papkę” do czyszczenia piekarnika, należy wymieszać sodę oczyszczoną, kroplę wody i kroplę octu. Nie od dziś wiadomo, że zarówno soda jak i ocet mają właściwości czyszczące, w połączeniu powinny mieć jeszcze większą “moc”. W przypadku czyszczenia piekarnika, należy nałożyć wymieszany specyfik na zabrudzenia i pozostawić na około pół godziny. Później zostaje już tylko przemyć sprzęt ciepłą wodą i gotowe.
Sodą oczyszczoną można czyścić również wiele innych powierzchni:
- Okna
- Łazienkę
- Sprzęt AGD
Ważne! Gdy łączymy ocet z sodą należy uważać, ponieważ tworzy się piana. Dlatego też ocet dodawaj kroplami, mieszając sodę przez cały czas. W taki sposób będziesz miała wszystko pod kontrolą.
Dodatkowo ocet z sodą nie tylko świetnie radzą sobie z silnymi zabrudzeniami, ale mają również właściwości dezynfekujące. Jest to mieszanka skuteczna, bezpieczna i naturalna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że czasem nasz piekarnik jest tak przypalony i brudny, zwłaszcza jeśli nie czyścimy go regularnie, że pozostaje nam już tylko użycie profesjonalnego środka. Przed zakupem powinniśmy jednak sprawdzić do jakich powierzchni jest on przeznaczony. W innym wypadku możemy ją tylko zniszczyć, bardziej zaszkodzić niż sobie pomóc. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że niektóre z nich są również trujące i nie nadają się do sprzątania miejsc, które mają styczność z jedzeniem.
Czyszczenie sodą posiada jednak również wady:
- Wymaga szorowania
- Mogą powstać odbarwienia
- Mogą powstać rysy
- Nie usuwa bakterii
- Tłuste plamy i resztki pokarmowe mogą być dla niej nie lada wyzwaniem.
Czyszczenie piekarnika cytryną
Piekarnik należy czyścić po każdym użyciu, jeśli jednak nie ma takiej możliwości to należy robić to przynajmniej raz w tygodniu podczas porządków. Mimo, że w sklepach znajdziemy wiele środków do czyszczenia kuchennego sprzętu to niektórym przeszkadza ich chemiczny zapach i skład. Dlatego też szukają domowych sposobów na porządki domowe. Są one tak samo skuteczne, a dodatkowo zapach jest przyjemny. Jednym ze skutecznych, a zarazem ekologicznych sposobów jest wykorzystanie soku z cytryny. W tym celu potrzebujemy 5 dużych cytryn oraz naczynia, które możemy wstawić do rozgrzanego piekarnika. Wyciskamy sok, wlewamy do naczynia i wstawiamy do rozgrzanego do 250 stopni piekarnika na co najmniej pół godziny. Następnie zostaje nam już wyjąć naczynko i umyć sprzęt wewnątrz.
Dlaczego tak się dzieje? Chociażby dlatego, że kwas cytrynowy rozpuszcza tłuszcz i brud na ściankach piekarnika i rusztach, a wysoka temperatura przyśpiesza cały proces.
Za pomocą cytryny możemy również pozbyć się muszek owocowych. Należy włożyć przekrojona na pół cytrynę i zostawić otwarte drzwiczki na całą noc. Rano włącz piekarnik na około 20 minut, wyłącz go poczekaj aż ostygnie i umyj go mokrą szmatką.
Cytryna ma również inne właściwości sprzątające:
- Możemy miał wyczyścić baterie umywalkowe
- Pozbyć się za pomocą jej kamienia
- Umyć nią umywalki w łazience i kuchni
- Wyczyścić się ekspres do kawy
- Wyczyścić fugi
- Wyczyścić mikrofalówkę
- Umyć lodówkę
- Wyczyścić nie czajnik elektryczny
- Wyczyścić ją srebro oraz monety
- Wyczyścić nią buty
- Czyścić nią zęby i ręce oraz paznokcie
- Traktować się jako odświeżacz powietrza
- Cytryna możemy pić również z wodą jest to świetny sposób na oczyszczanie organizmu
Czyszczenie cytryną jest nie tylko naturalne, ale również bezpieczne. Sok z cytryny przyśpiesza również metabolizm człowieka, a witamina C, która w niej występuje ma bardzo pozytywny wpływ na jego cały układ odpornościowy.
Czyszczenie piekarnika za pomocą pary
Obecnie kuchenki mają wbudowaną możliwość czyszczenia parą. Jednak jest to niemały koszt, za który trzeba dodatkowo zapłacić. Należy jednak wiedzieć, że mimo posiadania funkcji samoczyszczenia to nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ i tak większość pracy musimy wykonać sami. Jest to tylko dodatkowe ułatwienie, które rozmiękcza zabrudzenie i przypalenie we wnętrzu sprzętu.
Dlatego też możemy taki zabieg wykonać sami za pomocą żaroodpornego naczynia z gorącą wodą wstawionego do piekarnika, który nagrzany jest do 150 stopni. Skraplająca się woda rozpuści tłuszcz na ściankach, suficie i dnie piekarnika. Po wyłączeniu go i ostygnięciu należy wyszorować go ciepłą wodą z dodatkiem płynu.
Para nie tylko usuwa uporczywe zabrudzenia, ale również ma właściwości dezynfekujące, dzięki niej pozbędziemy się zarówno tłuszczu jak i bakterii.
Podstawowymi zaletami czyszczenie piekarnika parą są między innymi:
- Brak konieczności używania chemii
- Bezpieczeństwo
- Zabija ona bakterie i wirusy
- Czyści bez wysiłku
- Jest bezzapachowe
Dodatkowo piekarnik można czyścić za pomocą parownicy. Całe sprzątanie jest higieniczne, nie wytwarza ona zapachu, powietrze jest czyste i nie fruwają żadne pyłki. Można czyścić ją również blachy, szyby oraz pokrętła. Wszystkie tłuste plamy, blaty a nawet okapy wyczyszczą idealnie kropka dodatkowo nie istnieje ryzyko powstania smug, rys oraz zacieków.
Czyszczenie piekarnika na zewnątrz
Czyszczenie piekarnika nie kończy się na jego dokładnym wymyciu wewnątrz. Pozostaje również wyszorowanie:
- Gałek – możemy namoczyć je w occie lub wyczyścić pastą, którą przygotujemy sami. Może być to połączenie pasty do zębów i sody lub płynu do naczyń z dodatkiem octu.
- Szyby – drzwi piekarnika najlepiej będzie wyczyścić miksturą wykonaną z sody i wody. Powinna powstać gęsta “papka”, którą nakładamy na szkło na kilkanaście minut i zmywamy ciepłą wodą okrężnymi ruchami.
- Zawiasów – najważniejsze jest, by nie zalać ich zbyt mocno, ponieważ mogą zardzewieć i skrzypieć. Można je wyczyścić sodą i octem za pomocą miękkiej ściereczki lub szczoteczki do zębów.
- Blaszek i rusztów – pasta z sody i octu nałożona na kilka minut, miękka gąbka i gotowe. Możemy czyścić je w taki sam sposób jak wnętrze piekarnika.
- Obudowę piekarnika – w tej kwestii wystarczy tylko ciepła woda z płynem do mycia naczyń. Mokra ściereczka na pewno wykona całą robotę, unikać należy ostrej strony myjki, zmywaka lub “druciaków”, by nie porysować kuchenki.
- Kuchenka i palniki – usuwamy resztki jedzenia. Palniki możemy namoczyć w amoniaku i pozostawić na całą noc. Będą wyglądały jak nowe. Natomiast kuchenkę możemy przemyć octem z sodą lub sokiem z cytryny. Panie domu polecają także odstawienie proszku i mleczka do czyszczenia i zastąpienie ich fusami z kawy.
Wkłady katalityczne i pyroliza
W nowszych, a zarazem droższych modelach piekarników wbudowane mamy wkłady katalityczne, które zazwyczaj umieszczone są po obu bokach wnętrza sprzętu lub na tylnej ścianie. Mają one za zadanie przyciąganie zabrudzeń. Dzięki specjalnemu programowi może wykonać tak zwane dopalanie katalityczne, co ułatwia wyczyszczenie tych oporniejszych zabrudzeń.
Pyroliza jest czyszczeniem, które przeprowadzone jest w bardzo wysokiej temperaturze – 500 stopni. Wszystkie powstałe zabrudzenia zamieniają się w popiół, dlatego też nasze czyszczenie piekarnika polega jedynie na przemyciu go ciepłą wodą.
Czyszczenie piekarnika, który posiada termoobieg jest dużo łatwiejsze. Idealnie sprawdzi się stawianie naczynia z gorącą wodą. Następnie należy włączyć piekarnik na pół godziny na temperaturę około 100 – 150 stopni. Dzięki temu para zmiękcza wszystkie zabrudzenia i są one dużo łatwiejsze w pozbyciu się ich.
Piekarnik jest sprzętem, który jest w naszej kuchni obowiązkowy. Nie da się go zastąpić w żaden sposób. Należy więc o niego regularnie dbać i czyścić go po każdym użyciu lub co najmniej raz w tygodniu. W innym wypadku brud będzie bardzo uciążliwy i nie tak prosty do usunięcia. Obecnie istnieje wiele sposobów domowych na porządki domowe i kobiety chętnie po nie sięgają, zwłaszcza jeśli bez pomocy chemii przynoszą one oczekiwane rezultaty.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.