Silikon jest materiałem, który bardzo często stosowany jest przede wszystkim w kuchni i łazience. Niestety nie jest on trwały, ponieważ po kontakcie z wodą nie tylko czarnieje, ale również traci on szczelność. W tej sytuacji konieczna jest jego wymiana, co wydaje się wcale nie takie proste.
Czym zmyć silikon z szyby?
Dużo prościej jest usunąć silikon, który jest jeszcze świeży. Najlepszym sposobem jest polanie świeżego silikonu płynem do naczyń i odczekanie dłuższej chwili. Później zostaje nam już tylko wytarcie go ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Problem pojawia się w momencie, gdy jest on już suchy, konieczne jest zachowanie ostrożności, aby nie uszkodzić szkła. Pomoże nam w tym skrobak do plexi lub akrylu. Pozostałości można wytrzeć octem lub tłustym kremem. Jeśli silikon jest oporny to można w tym celu użyć acetonu. Ważne jest jednak by stosować go bardzo ostrożnie by nie uszkodzić podczas czyszczenia farby, ram i futryn. Konieczne jest zabezpieczenie wszystkich tych powierzchni taśmą.
Czym zmyć silikon z lustra?
Lustro jest przedmiotem, które jest posiada delikatną powierzchnię. Niestety bardzo często zdarza się, że podczas usuwania z niego silikonu, zwłaszcza za pomocą acetonu, uszkadzamy powłokę nieodwracalnie. Absolutnie należy unikać wszelkich środków żrących. Najlepiej zrobić to za pomocą octu, tłustego kremu lub płynu do naczyń, ponieważ są tą środki, które są bezpieczne dla lustra i szyb. W czyszczeniu lustra z silikonu można użyć sprzętu jak podczas usuwania go z szyb, czyli skrobaka. W sklepach można kupić również specjalne środki, które przeznaczone są konkretnie do tego typu działań.
Czym zmyć silikon z płytek?
Czyszczenie silikonu z płytek nie jest uciążliwe, wręcz wystarczy do tego najzwyklejsza szpachelka i mokra ściereczka. Należy zebrać z płytek dużą część szpachelką, a resztę wytrzeć szmatką. Pozostałości można umyć z pomocą ciepłej wody z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń. Konieczne jest jednak, by pamiętać, że powinien być on dobrze suchy, by nie rozmazać go po całości podłogi. Najlepiej jest unikać do tego rodzaju pracy acetonu, ponieważ najprawdopodobniej uszkodzi on płytki i powstaną miejscowe zmatowienia. Jeśli płytki wykonane są z tworzywa sztucznego najlepiej będzie obłożyć wcześniej silikon kostkami lodu i gdy stwardnieje usunąć jego pozostałości za pomocą nożyka.
Czym zmyć silikon z płytek ceramicznych?
Usuwając silikon z glazury można wykorzystać sposoby podane powyżej. Należy jednak pamiętać, by używać ostrego nożyka, najlepiej tego do tapet. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdzą się takie pomoce jak aceton, ocet lub zwykły rozpuszczalnik. Wszystkie te płyny są bezpieczne dla czyszczonej powierzchni i nie musimy się martwić, że ją uszkodzimy. Na rynku dostępne są także specjalne środki chemiczne przeznaczone do stosowania w tym celu. Po ich nałożeniu odczekuje się około 15 minut i wystarczy go później zeskrobać.
Czym zmyć silikon sanitarny?
Na rynku istnieją specjalne preparaty do usuwania silikonu sanitarnego. Kupuje się je w sklepach budowlanych i posiadają w zestawach specjalne szpachelki i pędzelki do nakładania. Należy ich jednak unikać, jeśli chcemy wyczyścić silikon z powierzchni wykonanych z materiałów sztucznych, ponieważ powodują one ich uszkodzenie. Jeśli już konieczne jest ich stosowanie, musimy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu ich na przykład taśmą.
Czym zmyć stary silikon?
W usuwaniu starego silikonu pomoże nam ostry nożyk. Koniecznie należy uważać, by podczas wykonywania tego rodzaju czynności nie uszkodzić i nie porysować powierzchni. Jeśli nie uda nam się usunąć całości za pomocą ostrza, to warto jest użyć specjalnych środków chemicznych.
Czym zmyć silikon z płytek?
Najlepiej jest usuwać silikon z płytek, gdy jest on jeszcze świeży, ponieważ zaoszczędzimy sobie w ten sposób nie tylko czasu, ale również pracy. Wystarczy go wtedy zebrać szpachelką, a resztę wytrzeć zwykłą ściereczką do sucha. Jeśli jednak jest on już zeschnięty to można polać go płynem do naczyń, którego nie należy mieszać z wodą, by nie stracił swoich właściwości. Niektórzy polecają także sposób z kostkami lodu, obkładają nim silikon, a gdy ten już zamarznie to zaczyna się kruszyć. Pozostałość usuwa się w tym przypadku ostrym nożykiem.
Czym zmyć silikon z kafelek?
Bardzo dobrym sposobem na zmycie pozostałości silikonu z kafelek jest ocet. Dzięki niemu twardy materiał się rozpuści i wystarczy przetrzeć go suchą szmatką do czysta. Inną skuteczną metodą jest usunięcie go za pomocą ostrego nożyka, jednak jest to sposób niebezpieczny, ponieważ możemy niechcący uszkodzić kafelki. Innym równie skutecznym sposobem na pozbycie się resztek silikonu z powierzchni jest zakup specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych. Konieczne jest jednak stosowanie się do zaleceń producenta i zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ są one toksyczne.
Czym zmyć silikon z glazury?
Wszystkie wcześniej wymienione metody idealnie sprawdzą się podczas zmywania silikonu z glazury. Można przed czyszczeniem zmiękczyć go za pomocą płynu do mycia naczyń bez dodatku wody.
Czym usunąć silikon z ubrania rąk?
Najlepszym sposobem na pozbycie się silikonu z ubrania jest włożenie brudnej odzieży do foliowej torebki i wsadzenia jej do zamrażarki na kilka godzin. Dzięki temu, że zamrożony będzie się kruszył, będziemy mieć możliwość wydłubania go z materiału. Jeśli natomiast chodzi o dłonie to z pomocą przyjdzie nam ręcznik papierowy, przynajmniej w sytuacji, gdy silikon jest jeszcze świeży. Gdy zdąży się on jednak utwardzić to umyj ręce zimną woda z szarym mydłem. Myj ręce do skutku.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.